Data modyfikacji:

Wybieramy rower do jazdy górskiej

Rower górski najlepszy w teren

Rower do jazdy górskiej idealnie sprawdzi się zarówno na wymagających, górskich przełęczach, jak i zawiłych, polnych drogach. Jaki rower wybrać, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi w niniejszym artykule spróbujemy się skupić wyłącznie na rowerach górskich. Dla jednych góral będzie stanowił jedynie sprzęt do rekreacji, zaś inni będą chcieli wyciskać na nim siódme poty i bić rekordy w profesjonalnych zawodach. Oto kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas wybierania roweru górskiego.

Jak dopasować rozmiar ramy roweru do wzrostu?

Zasadniczą kwestią podczas wybierania MTB, czyli Mountain Terrain Bike jest dopasowanie modelu do naszego wzrostu. W przypadku ramy męskiej ważna jest odległość między górną rurą ramą a kroczem, która powinna wynosić 10 cm.

Za wyznacznik można przyjąć również długość dłoni. W celu określania rozmiaru ramy można zmierzyć odległość od podłoża do wysokości krocza (cm) i pomnożyć ją przez wartość 0,57. Otrzymany wynik należy przeliczyć na cale – 1 cal to 2,54 cm. Niektórzy producenci stosują skalę od S do XL.

Kolejną kwestią jest cel używania „górala”, który warunkuje model roweru. Jeśli zamierzamy odbywać górskie wycieczki w zróżnicowanym terenie lub mierzyć się w maratonach czy wyścigach XC, najlepiej postawić na uniwersalny cross country zwany również XC z przednią lub pełną amortyzacją. Do mocniejszej jazdy na urozmaiconym podłożu należy wybrać rower trail (ścieżkowiec). W terenie płaskim i z dużą ilością uskoków oraz do zjazdów świetnie nada się model do dual-slalomu (4 Cross), a z kolei typowo zjazdowym rowerem jest DH (downhillowy). Natomiast FR (freeride) to zadaniowy rower, który sprawdzi się na trasach z przeszkodami, a enduro to solidny model na trudne, zróżnicowane tereny.

Jak dobrać amortyzator i inny osprzęt rowerowy

Istotną kwestią przy wyborze roweru górskiego jest również stopień jego zamortyzowania. Dostępne są modele pozbawione resorów – rigid, posiadające je jedynie w przedniej części – hardtaile, z pełną amortyzacją z przodu i w niewielkim stopniu tylną – softtaile lub w pełni zamortyzowane, czyli full-suspension. 

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze „górala” to dodatkowe wyposażenie typu błonniki, dzwonek, oświetlenie, bagażnik, podnóżek czy osłona na łańcuch.

Do najchętniej wybieranych marek rowerów górskich należą Kross, Giant, Unibike, Rocker, Cannondale czy GT.

Autor: Sylwia Stwora
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2021-06-24
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
Jak dobrać błotniki do roweru?

Jak dobrać błotniki do roweru?

2021-06-22
Ochronią zarówno Ciebie, jak i rower przed zabrudzeniem, ale żeby dobrze spełniały swoją rolę muszą być odpowiednio dopasowane. Podpowiadamy, jak dobrać błotnik...
Ruch na świeżym powietrzu pozwoli zadbać o szczupłą sylwetkę

Ruch na świeżym powietrzu – dlaczego warto?

2021-06-16
Codzienna dawka ruchu na świeżym powietrzu, zwłaszcza w słoneczne dni, to moc korzyści dla naszego organizmu. Nie tylko dbamy o naszą sylwetkę i kondycję, ale z...
wrotki

Wrotki czy rolki? Które wybrać?

2021-03-11
Co było pierwsze: wrotki czy rolki? Nie ulega wątpliwościom, że buty z czterema, równolegle ustawionymi kółkami pojawiły się najpierw. Później świat poznał rolki, które na długi czas zdeklasowały swoje starsze siostry. W ostatnim czasie, wrotki ponownie wracają do łask. Na co lepiej się zdecydować? Kto powinien skorzystać z szaleństw na rolkach, a komu lepiej przysłużą się klasyczne wrotki?
trasy rowerowe mazur

Ścieżki rowerowe. Mazury rowerem

2021-02-27
Mazury to wręcz wymarzone miejsce do rowerowej turystyki. Przepiękne widoki, liczne jezior oraz miejscowości, w których życie toczy się niespiesznie przyciągają turystów z całej Polski. Jeśli uwielbiasz aktywny wypoczynek i chcesz zwiedzić Mazury na rowerze, skorzystaj z naszych propozycji tras. Jakie mazurskie szlaki rowerowe warto odwiedzić?