Data publikacji:

Wybieramy rower do jazdy górskiej

Rower do jazdy górskiej idealnie sprawdzi się zarówno na wymagających, górskich przełęczach, jak i zawiłych, polnych drogach. Jednak dla jednych będzie stanowił jedynie sprzęt do rekreacji, zaś inni będą chcieli wyciskać na nim siódme poty i bić rekordy w profesjonalnych zawodach. Oto kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas wybierania roweru górskiego.

Zasadniczą kwestią podczas wybierania MTB, czyli Mountain Terrain Bike jest dopasowanie modelu do naszego wzrostu. W przypadku ramy męskiej ważna jest odległość między górną rurą ramą a kroczem, która powinna wynosić 10 cm. Za wyznacznik można przyjąć również długość dłoni. W celu określania rozmiaru ramy można zmierzyć odległość od podłoża do wysokości krocza (cm) i pomnożyć ją przez wartość 0,57. Otrzymany wynik należy przeliczyć na cale – 1 cal to 2,54 cm. Niektórzy producenci stosują skalę od S do XL.

Kolejną kwestią jest cel używania „górala”, który warunkuje model roweru. Jeśli zamierzamy odbywać górskie wycieczki w zróżnicowanym terenie lub mierzyć się w maratonach czy wyścigach XC, najlepiej postawić na uniwersalny cross country zwany również XC z przednią lub pełną amortyzacją. Do mocniejszej jazdy na urozmaiconym podłożu należy wybrać rower trail (ścieżkowiec). W terenie płaskim i z dużą ilością uskoków oraz do zjazdów świetnie nada się model do dual-slalomu (4 Cross), a z kolei typowo zjazdowym rowerem jest DH (downhillowy). Natomiast FR (freeride) to zadaniowy rower, który sprawdzi się na trasach z przeszkodami, a enduro to solidny model na trudne, zróżnicowane tereny.

Istotną kwestią przy wyborze roweru górskiego jest również stopień jego zamortyzowania. Dostępne są modele pozbawione resorów – rigid, posiadające je jedynie w przedniej części – hardtaile, z pełną amortyzacją z przodu i w niewielkim stopniu tylną – softtaile lub w pełni zamortyzowane, czyli full-suspension. Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze „górala” to dodatkowe wyposażenie typu błonniki, dzwonek, oświetlenie, bagażnik, podnóżek czy osłona na łańcuch.

Do najchętniej wybieranych marek rowerów górskich należą Kross, Giant, Unibike, Rocker, Cannondale czy GT.

Autor: Sylwia Stwora