Data modyfikacji:

Wybieramy rower do jazdy górskiej

Rower górski najlepszy w teren

Rower do jazdy górskiej idealnie sprawdzi się zarówno na wymagających, górskich przełęczach, jak i zawiłych, polnych drogach. Jaki rower wybrać, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi w niniejszym artykule spróbujemy się skupić wyłącznie na rowerach górskich. Dla jednych góral będzie stanowił jedynie sprzęt do rekreacji, zaś inni będą chcieli wyciskać na nim siódme poty i bić rekordy w profesjonalnych zawodach. Oto kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas wybierania roweru górskiego.

Jak dopasować rozmiar ramy roweru do wzrostu?

Zasadniczą kwestią podczas wybierania MTB, czyli Mountain Terrain Bike jest dopasowanie modelu do naszego wzrostu. W przypadku ramy męskiej ważna jest odległość między górną rurą ramą a kroczem, która powinna wynosić 10 cm.

Za wyznacznik można przyjąć również długość dłoni. W celu określania rozmiaru ramy można zmierzyć odległość od podłoża do wysokości krocza (cm) i pomnożyć ją przez wartość 0,57. Otrzymany wynik należy przeliczyć na cale – 1 cal to 2,54 cm. Niektórzy producenci stosują skalę od S do XL.

Kolejną kwestią jest cel używania „górala”, który warunkuje model roweru. Jeśli zamierzamy odbywać górskie wycieczki w zróżnicowanym terenie lub mierzyć się w maratonach czy wyścigach XC, najlepiej postawić na uniwersalny cross country zwany również XC z przednią lub pełną amortyzacją. Do mocniejszej jazdy na urozmaiconym podłożu należy wybrać rower trail (ścieżkowiec). W terenie płaskim i z dużą ilością uskoków oraz do zjazdów świetnie nada się model do dual-slalomu (4 Cross), a z kolei typowo zjazdowym rowerem jest DH (downhillowy). Natomiast FR (freeride) to zadaniowy rower, który sprawdzi się na trasach z przeszkodami, a enduro to solidny model na trudne, zróżnicowane tereny.

Jak dobrać amortyzator i inny osprzęt rowerowy

Istotną kwestią przy wyborze roweru górskiego jest również stopień jego zamortyzowania. Dostępne są modele pozbawione resorów – rigid, posiadające je jedynie w przedniej części – hardtaile, z pełną amortyzacją z przodu i w niewielkim stopniu tylną – softtaile lub w pełni zamortyzowane, czyli full-suspension. 

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze „górala” to dodatkowe wyposażenie typu błonniki, dzwonek, oświetlenie, bagażnik, podnóżek czy osłona na łańcuch.

Do najchętniej wybieranych marek rowerów górskich należą Kross, Giant, Unibike, Rocker, Cannondale czy GT.

Autor: Sylwia Stwora
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2020-09-01
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2020-08-18
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wrotki

Wrotki czy rolki? Które wybrać?

2020-08-17
Co było pierwsze: wrotki czy rolki? Nie ulega wątpliwościom, że buty z czterema, równolegle ustawionymi kółkami pojawiły się najpierw. Później świat poznał rolki, które na długi czas zdeklasowały swoje starsze siostry. W ostatnim czasie, wrotki ponownie wracają do łask. Na co lepiej się zdecydować? Kto powinien skorzystać z szaleństw na rolkach, a komu lepiej przysłużą się klasyczne wrotki?
akcesoria wędkarskie

Jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko?

2020-08-07
Wędkarstwo to świetny sposób na wypoczynek na łonie natury. Zobacz, jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko.
akcesoria do roweru

Akcesoria do roweru. Jakie sakwy, światełka i hol na przyczepkę

2020-07-14
Kupiłeś rower? Świetnie! Ale to nie koniec zakupów. Sam jednoślad nie wystarczy, aby komfortowo, bezpiecznie i wygodnie jeździć przez cały rok. Zobacz, jakie akcesoria do roweru są niezbędne podczas użytkowania, a które z nich… stanowią miły dla oka gadżet, który uprzyjemni każdą podróż!
hokej na lodzie zasady

Hokej na lodzie: zasady, sprzęt

2019-11-21
Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił na lodowisku lub planujecie oglądać rozgrywki NHL w telewizji, to ten tekst jest właśnie dla was. Dowiecie się z niego, jakie są zasady hokeja na lodzie oraz jakiego sprzętu potrzebujecie, żeby zacząć przygodę z tym sportem.