Data publikacji:

Latarka czołowa – jak wybrać najlepszą?

Na górską wyprawę, nocną jazdę na rowerze, biegi na orientację, do zwiedzania jaskiń czy innych miejsc, po których bez oświetlenia trudno się poruszać. Latarka czołowa sprawdzi się w każdej sytuacji, o ile będzie odpowiednio dobrana. Podpowiadamy, co powinno zwrócić Twoją uwagę podczas zakupu tego typu latarki.

Po latarkę czołową, powszechniej nazywaną czołówką, należy sięgnąć, gdy zależy nam na tym, aby zawsze mieć wolne ręce. W minimalistycznej wersji składa się jedynie ze źródła światła w postaci diody LED i opaski na czoło.

Kupując ten typ latarki przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jasność strumienia światła, który gadżet będzie emitować oraz jego zasięg. Pierwszy parametr określany jest w lumenach, natomiast drugi podaje się w metrach. Tutaj zasada jest prosta – im wyższą wartość ma strumień oraz zasięg, tym lepiej latarka będzie oświetlać teren. Warto wybrać model, w którym można samodzielnie ustawiać kąt naświetlenia.

Istotną kwestią podczas wybierania latarki czołowej jest jej odpowiednie dopasowanie do głowy, dlatego nie należy kupować sprzętu w ciemno, ale przymierzyć go. Prawidłowo dobrana latarka nie powinna spadać w trakcie poruszania głową ani uwierać w żądną część czaszki. Najlepiej kupić model z paskami, które można swobodnie regulować.

Duże znaczenie ma także waga – latarka czołowa musi być lekka, aby nie obciążać głowy i nie utrudniać poruszania się. Nie powinna ważyć więcej niż 200 gram. Czołówka powinna być wykonana z materiałów odpornych na działanie wody i kurzu. Należy również zwrócić uwagę na to, jaki akumulator posiada latarka czołowa, czy są to zwykłe baterie czy też akumulatorek. W drugim przypadku należy sprawdzić, ile latarka wytrzyma na jednym, pełnym ładowaniu.

Autor: Sylwia Stwora