Poradnik, jaki bagażnik na rower wybrać, przyda się jednak tym miłośnikom kolarstwa, którzy traktują jednoślad jak środek transportu. Jeżeli codziennie jeździsz rowerem do pracy z torebką albo torbą na laptopa, a w drodze z biura do domu wpadasz jeszcze do warzywnika na zakupy i kilogram jabłek pakujesz na rower, to bagażnik zdecydowanie jest tym, czego potrzebujesz. Bagażnik jest jednym z wielu akcesoriów do roweru, które na pewno się przyda. Sprawdzi się też, jeśli systematycznie wybierasz się wycieczki rowerowe w większym gronie. Bagażnik rowerowy w zależności od modelu może unieść nawet kilkadziesiąt kilogramów.
Najbezpieczniejszy sposób mocowania bagażnika na tył to ten, który zobaczysz w rowerach z fabrycznie zamocowanym siodełkiem – pionowe rurki mają oparcie w okolicy osi tylnego koła, a poziome montuje się do górnych rur trójkąta ramy. Popularny jest także bagażnik przytwierdzany do sztycy pod siodełkiem, jednak jego maksymalne obciążenie jest dużo niższe i zazwyczaj nie przekracza 10 kg.
Zanim wybierzesz sakwę na rower, upewnij się, że jej mocowanie pasuje do twojego bagażnika. Musisz jednak pamiętać, że lepiej nie zbliżać się do maksymalnego obciążenia sakwy. Wielu producentów określa je jako do 25 kg, jednak w terenie (np. na pagórkowatej, leśnej ścieżce) mocno obciążona sakwa może uderzać o szprychy, czyniąc jazdę nie tylko mało przyjemną, lecz przede wszystkim niebezpieczną.
Kiedy zastanawiasz się, jaki bagażnik rowerowy wybrać, patrz na wagę wybranego produktu i jego maksymalne obciążenie. Weź pod uwagę sytuacje, w których będziesz korzystać z bagażnika. Jeśli roweru używasz sporadycznie i raczej niczego na nim nie przewozisz, ciężki bagażnik będzie niepotrzebnie utrudniał Ci jazdę. Na dłuższej trasie prędzej czy później odczujesz takie dodatkowe obciążenie.Pamiętaj, aby właściwie rozłożyć ciężar ekwipunku. Nie zaleca się jazdy z wyładowanym bagażnikiem przednim albo koszykiem na kierownicy. Znacznie lepiej korzystać wyłącznie z tylnego bagażnika, a przód jednośladu obciążać dopiero wtedy, kiedy z tyłu zabraknie już miejsca.
Podczas krótkiej jazdy w terenie sprawdzą się z kolei wygodne torby. Ich waga jest niska, dlatego nie utrudniają prowadzenia dwóch kółek. Nie zmieścisz jednak w nich tak wiele, jak na bagażniku. Do wyboru masz: 1) podłużną torbę na kierownicę, która jest idealna np. na koc piknikowy, 2) trójkątną torbę na ramę, 3) torby podsiodełkowe w różnych rozmiarach.
Zanim wybierzesz konkretny model bagażnika rowerowego, upewnij się, że będzie pasował do twojego jednośladu. Sprawdź, czy twój rower ma hamulce tarczowe, czy szczękowe (pasuje do nich każdy bagażnik tylny). Przekonaj się również, czy w ramie przygotowano otwory montażowe, a także jaki jest rozmiar ramy i kół.