Data publikacji:

Magnezja. Co to, jaką wybrać i jak korzystać

Magnezja jest białym proszkiem, bardzo często mylonym z pudrem lub talkiem, który nakładany jest bezpośrednio na dłonie. Jest on używany przez większość osób na poważnie parających się wspinaczką, a także inną outdoorową aktywnością fizyczną. Po środek sięgają również miłośnicy fitnessu pracujący nad swoim ciałem na siłowni. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się magnezja, a także czemu i jak warto ją stosować.
Climbing

Magnezja – co to?

Magnezja jest nieorganicznym związkiem chemicznym, znana jest także pod specjalistyczną nazwą – hydroksowęglan magnezu. Występuje on w naturze pod postacią kilku różnych minerałów i jest również wytwarzany na skalę przemysłową w prostym procesie produkcyjnym. Magnezję stosuje się powszechnie w medycynie, kosmetologii, a także w sporcie. Zazwyczaj występuje pod postacią drobnego białego proszku.
Magnezja nałożona na ręce wchłania pot, zwiększając tarcie i przyczepność dłoni, co ma szczególne znacznie dla wspinaczy. Poprawia znacząco osiągi oraz bezpieczeństwo sportowców pokonujących naturalne, jak i sztuczne ściany skalne. Korzystanie z niej ma też efekt psychologiczny – wspomagając pewniejszy chwyt, daje większą pewność siebie atletom pokonującym najtrudniejsze etapy przeszkody terenowej. 
Poprawa przyczepności dłoni przydaje się również na siłowni. Po magnezję z powodzeniem sięgają osoby parające się sportowym tańcem na rurze, a także wykonujące ćwiczenia z przyrządami lub podnoszące ciężary. Okazuje się też niezastąpiona podczas skoków o tyczce lub rzutów kulą na odległość.

Jak wybrać magnezję?

Magnezja występuje pod kilkoma różnymi postaciami. Wybór konkretnego produktu jest uzależniony tutaj od budżetu oraz indywidualnych potrzeb użytkownika.
  • Magnezja w proszku – podstawowa i najtańsza forma preparatu, sprzedawana w woreczkach lub pojemnikach, z których wysypujemy ją bezpośrednio na dłonie i przecieramy. Wadą jest tutaj mocne pylenie środka – korzystając z niego intensywnie, robimy niemały bałagan i brudzimy ubranie. Fani wspinaczki przesypują magnezję do specjalnych zawiązywanych woreczków przypinanych do paska, po które regularnie sięgają w trakcie wysiłku. Wykonane są z różnych materiałów odpornych na wilgoć i uszkodzenia, od bawełny po nylon.
  • Magnezja w kostce/kulce – magnezja pod postacią twardej kulki lub kostki, którą można wyciągnąć z kieszeni lub pudełka i delikatnie potrzeć w dłoniach. Produkt nie pyli i pozwala łatwiej zachować czystość.
  • Magnezja w kremie lub płynie – magnezja w zawiesinie, którą smarujemy dokładnie dłonie i czekamy pewien czas na ich wyschnięcie. Środki tego typu nie pylą i nie pozostawiają widocznego osadu. Sprawdza się w sytuacjach, gdy chcemy uniknąć większości zabrudzeń. Są one również zdecydowanie najdroższym rozwiązaniem.
  • Jak korzystać z magnezji?

    Preparatem pokrywamy wewnętrzne części dłoni, zgodnie z zaleceniami producenta. Zbyt duża ilość środka może mieć efekt przeciwny, dlatego też jego nadmiar należy usunąć przed rozpoczęciem ćwiczeń. Magnezja jest bezpieczna wc stosowaniu, nie uczula większości osób, nie uszkadza też mocno skóry. Warto jednak podkreślić, że nieopatrzne spożycie większych ilości preparatu prowadzi do biegunki i innych problemów trawiennych, w tym nudności i wymiotów. Magnezja nie powinna mieć kontaktu z oczami, nie ocieramy więc twarzy rękoma po jej stosowaniu.
    Zdjęcie: Envato Elements