Data modyfikacji:

Style przejść w wspinaczce

OS, RP, RT, Flash, AF i free solo. Decydując się na wspinaczkę, czy to na sztucznej ściance czy prawdziwych skałach, znajomość tych tajemniczo brzmiących skrótów jest niezbędna, ponieważ kryją się pod nimi style przejścia drogi. Z wszystkich sposobów przejść we wspinaczce stworzyliśmy słowniczek pojęć.

Za skrótem OS kryje się przejście on-sight, czyli „na oko” lub „do strzału”. Całą drogę pokonuje się ciągiem, bez lotów, bloków, itd. oraz bez żadnych informacji o trasie. Można obejrzeć ją przed startem, ale zabronione są jakiekolwiek podpowiedzi od innych wspinaczy, którzy już ją pokonali czy partnera. Nie można też obserwować poczynań osób, które nas wyprzedzają. Asekuracja ma charakter dolny. W czasie pokonywania kolejnych odcinków nie można odpaść od skały czy opuścić się na linie. Możemy jednak zejść do stanowiska, nie tracąc szansy na wykonanie czystego przejścia w innym terminie. Jednym z odpowiedników on sight jest Flash, który dopuszcza podpowiedzi czy podpatrywanie partnera.

Redpoint zamiennie nazywany rotpunktem to sposób przejścia danej trasy, którą dobrze znamy – wielokrotnie dotarliśmy do szczytu. Możemy mieć nawet opracowany schemat chwytów. Asekuracja również jest prowadzona oddolnie. Zaliczenie rotpunktu to czyste pokonanie drogi od startu do mety, bez odpadnięć, przestojów, itp. W przeciwnym razie konieczny jest zjazd do punktu wyjścia, wyciągnięcie lin z przelotów i ponowne rozpoczęcie wspinaczki.

RK, czyli rot Kreis zamiennie określany również jako yo-yo, nosi cechy metody redpoint z tym, że w momencie odpadnięcia i zjechania do punktu wyjścia nie jest konieczne odwiązywanie uprzęży i wyciąganie lin z przelotów. Z kolei AF, czyli all free nie wymaga zjazdu na start, gdy potknie się nam noga, ale po chwili oddechu umożliwia kontynuowanie wspinania od ułożenia rąk i nóg, przy którym odpadliśmy od ściany. TR, czyli top rope to metoda na wędkę, charakteryzująca się górną asekuracją. Trasę możemy pokonać także free solo, czyli „na żywca”, nie stosując żadnej asekuracji. Zalecamy jedynie osobom posiadającym spore doświadczenie, umiejętności oraz wysoką odporność na stres i skoki adrenaliny.

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?