Data publikacji:

Co zabrać ze sobą na wycieczkę rowerową w góry?

W przypadku wycieczki rowerowej w góry brak odpowiedniego sprzętu naprawczego, w przeciwieństwie do zabrania o jeden t-shirt mniej, może uniemożliwić nam kontynuowanie wyprawy. Co spakować do sakwy czy plecaka, aby być dobrze przygotowanym na różne sytuacje, zwłaszcza gdy przyjdzie nam przemierzać miejsca oddalone od cywilizacji?

Najważniejsze akcesoria rowerowe to zestaw podręcznych sprzętów, który w podstawowej wersji powinien zawierać zapasową dętkę, łatki i klej, pompkę, łyżkę do zdjęcia opony, klucze płaskie i imbusowe (sześciokątne), klucz do szprych, smar, spinki do łańcucha, śrubokręt krzyżowy i klasyczny oraz kombinerki. Zestaw powinny uzupełniać zapinka, światła, kask i bidon.

Akcesoria rowerowe to również odzież. Powinno się zabrać ze sobą kurtkę odporną na deszcz i wiatr, po jednej cieplejszej i cieńszej bluzie, długie spodnie – getry kolarskie oraz cieplejsze spodnie dresowe, krótkie spodenki – kolarskie i zwykłe, kilka koszulek bawełnianych z krótkim i długim rękawem. Warto też wziąć jeden komplet pełnego stroju rowerowego, o ile taki posiadamy oraz rękawiczki do jazdy. Inne akcesoria rowerowe tego typu to ręczniki, czapka z daszkiem lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.

Liczbę rzeczy ustalajmy na podstawie ilości dni, które zamierzamy przeznaczyć na wyprawę rowerową górskimi szlakami. W ten sposób unikniemy pakowania czegoś na wszelki wypadek. Istotne jest również obuwie, na które prócz typowych butów kolarskich powinny składać się np. nieprzemakalne adidasy.

Niezbędne akcesoria rowerowe to również kosmetyki oraz apteczka z kilkoma rodzajami plastrów i bandaży, opatrunkami jałowymi, wodą utlenioną, chustą trójkątną, środkami przeciwbólowymi, na dolegliwości żołądkowe i przeciw ukąszeniom, zażywanymi na co dzień lekami, nożyczkami, agrafką, nićmi, pęsetą oraz kremem czy balsamem z wysokim filtrem UV.

Nie zapomnijmy również zabrać jedzenia, wody, dokumentów, telefonu i pieniędzy. Jeśli wybieramy się na kilkudniową wyprawę, konieczny mogą być takie turystyczne akcesoria rowerowe jak śpiwór, namiot, sztućce i naczynia, latarka, mapy, scyzoryk oraz kuchenka turystyczna.

Autor: Marta Błeszyńska