Data modyfikacji:

Jakie rękawiczki na rower wybrać?

Jeżeli systematycznie pokonujesz rowerem wielokilometrową trasę, na pewno dbasz o zakup sprzętu, który zwiększa komfort jazdy i twoje bezpieczeństwo. Poza ubraniami sportowymi na rower, wygodnymi butami i kaskiem renomowanego producenta jednym z najważniejszych akcesoriów na rower są rękawiczki. Każdy miłośnik kolarstwa musi mieć w domu przynajmniej dwie pary – jedną na lato i drugą przeznaczoną do jazdy w trudniejszych zimowych warunkach. Czy wiesz, jakie rękawiczki na rower będą dla ciebie najwygodniejsze?

Jazda na rowerze to ulubiony sport wielu osób oraz dobra alternatywa do samochodów. Obecnie coraz więcej ludzi traktuje rower jako całoroczny środek lokomocji, dojeżdża nim do pracy czy szkoły. Aby jazda na rowerze była komfortowa i sprawiała przyjemność, warto zadbać o podstawowe wyposażenie. Na pewno przydadzą się rękawiczki na rower. Jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

rekawiczki na rower

Rękawiczki na rower – komfort i bezpieczeństwo

Rękawiczki na rower to ważne wyposażenie każdego fana jednośladów. Są ważne, ponieważ poprawiają komfort jazdy, zwiększają bezpieczeństwo, a w chłodne dni dbają o komfort cieplny. Dobrze dobrane rękawiczki rowerowe zapewniają pewny chwyt, zapobiegają ślizganiu się dłoni, a tym samym sprawiają, że jazda staje się bezpieczniejsza. W rękawiczkach dłonie są mniej narażone na pojawienie się bolesnych odcisków czy odparzeń. W przypadku upadku chronią ręce przed obtarciami skóry, pozwalają cało wyjść z opresji. Rowerzyści, którzy pedałują cały rok, na pewno również docenią zalety rękawic. Doskonale chronią przed chłodem i wiatrem. Rękawiczki rowerowe występują w wersji damskiej i męskiej. Mają odpowiedni kształt i dostępne są w wielu rozmiarach. Jakie rękawiczki rowerowe wybrać, aby spełniały swoje funkcje i zapewniały komfortową jazdę?

Rękawiczki rowerowe – jakie wybrać?

Wybór rękawiczek rowerowych jest bardzo duży. W sklepach można znaleźć rękawiczki z długimi i krótki palcami, proste modele za kilkadziesiąt złotych oraz bardziej zaawansowane, w wyższej cenie, przeznaczone dla zawodowych kolarzy. Na ciepłe pory roku można wybrać rękawiczki krótkie lub długie. Te pierwsze mają odsłonięte palce, które zapewniają dużą swobodę, chronią ręce przed obtarciami oraz zapobiegają ślizganiu się dłoni. Krótkie palce są odpowiednie do rekreacyjnej jazdy, pasują do rowerów miejskich, crossowych, trekkingowych i szosowych. Rękawice długie mają zasłonięte palce, są wykonane z antypoślizgowego materiału, zapewniają wygodne operowanie kierownicą i manetkami. Chronią ręce przed zachlapaniem i dostaniem się błota, dlatego nadają się do bardziej agresywnej jazdy. Rękawice letnie powinny być cienkie i przewiewne, dzięki temu dłonie nie będą się przegrzewać. Mogą mieć panel z siateczki, który sprawdzi się w najcieplejsze dni. Niektóre modele mają specjalne wzmocnienia, które w razie upadku dobrze chronią dłonie. Są szczególnie polecane dla osób, które preferują wyczynową jazdę po górach, kamieniach lub zalesionym terenie. Modele do jazdy szosowej są lekkie, mają chronić ręce przed upadkiem oraz umożliwiać otarcie potu z czoła. Wybierając rękawiczki rowerowe, warto zwrócić uwagę na inne gadżety na rower.

Czy rękawiczki na rower to najważniejszy element ekwipunku rowerzysty?

Bez wątpienia jest jednym z najważniejszej trójki (obok kasku i butów), bo pewne trzymanie dłoni na kierownicy zwiększa bezpieczeństwo jazdy i wygodę poruszania się jednośladem. Ubrane dłonie w cieplejszych porach roku nie ślizgają się po rączkach od kierownicy, a zimą są chronione przed zimnem (zmarznięte ręce mniej pewnie trzymają kierownicę). W razie upadku rękawice są również dodatkową osłoną dłoni. Jeżeli nie chcesz mieć startej skóry ani żadnej głębszej rany, postaw na dobre rękawiczki. Do wyboru masz cztery podstawowe rodzaje:
  • rękawiczki rowerowe na zimę, z odpowiednim ociepleniem, które zapobiega przemarznięciu rąk. Ważna jest też membrana, która chroni przed najtrudniejszymi warunkami pogodowymi, takimi jak wiatr, chłód, deszcz i śnieg;
  • rękawiczki na rower żelowe, ze specjalną wkładką, która amortyzuje jeszcze lepiej niż pinka (powszechnie używana w rękawiczkach na rower);
  • rękawiczki rowerowe długie – pełne rękawiczki, które zasłaniają całe palce. Wskazane są na najtrudniejsze trasy rowerowe, np. górskie. Pewnie chronią ręce przed gałęziami czy kamykami, piaskiem i żwirem. Antypoślizgowe wypustki na palcach sprawiają, że łatwiej jest szybko i skutecznie ścisnąć hamulce;
  • rękawiczki na rower krótkie – jeżeli zastanawiasz się, jakie rękawiczki na rower szosowy wybrać latem, to model z odkrytymi palcami jest tym, czego szukasz. Zresztą taka para polecana jest każdemu rowerzyście bez względu na trudność pokonywanej trasy i rodzaj jednośladu. Rękawiczki amortyzują wstrząsy i wchłaniają pot. Sprawiają, że rowerzysta pewnie trzyma kierownicę, a jednocześnie jest chroniony przed otarciami.

Jakie rękawiczki na rower będą odpowiednie – 8 najważniejszych cech

  1. Właściwy rozmiar. Właśnie taka powinna być pierwsza odpowiedź na pytanie o to, jakie rękawiczki na rower okażą się najwygodniejsze. Bez względu na rodzaj roweru, nawierzchnię na trasie i jakiekolwiek inne aspekty związane z jazdą jednośladem, wybór rękawiczek odpowiedniej wielkości to podstawa. Zbyt mała rękawiczka marszczy się od spodu, co może powodować bolesne otarcia, a w konsekwencji – utrudnić dokończenie trasy i zmusić cię do przerwy od kolarstwa do momentu zagojenia się ran. Warto mieć w rękawiczkach trochę wolnej przestrzeni, bo dłonie podczas wysiłku delikatnie puchną, podobnie jak stopy. Zastanawiając się nad tym, jakie rękawiczki rowerowe są wygodne, musisz wziąć pod uwagę jeszcze mankiet wokół nadgarstka. Możesz wybrać elastyczny albo zapinany na rzep.
  2. Dobrej jakości wypełnienie w trzech najważniejszych miejscach: tuż pod kciukiem, w śródręczu, pomiędzy śródręczem a pozostałymi czterema palcami. To miejsca, w których dłoń spoczywa na kierownicy. Muszą być odpowiednio zabezpieczone przed przetarciami i amortyzowane. Dodatkowym zabezpieczeniem są wkładki żelowe. Pamiętaj jednak, aby były elastyczne i łatwo reagowały na ruchy twoich dłoni.
  3. Oddychający materiał. Drobna siateczka, którą widać po zewnętrznej stronie rękawiczek, wpływa na wentylację rękawiczek rowerowych. Jakie wybrać? W cieplejsze dni sprawdzą się np. te z dobrej jakości poliestru lub akrylu.
  4. Tasiemki między palcami (w przypadku rękawiczek krótkich), które ułatwiają i usprawniają ściągnięcie rękawiczek z zapoconych dłoni.
  5. Elementy odblaskowe, które poprawiają bezpieczeństwo po zmroku. Warto mieć je zawsze, choć w przypadku kolarzy szosowych takie rozwiązanie wydaje się po prostu konieczne.
  6. Filtr przeciwsłoneczny, najlepiej UPF 50+, który chroni dłonie (i same rękawiczki rowerowe) przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jeżeli nie wiesz, jakie rękawiczki na rower szosowy powinny mieć cechy, to ta jest jedną z ważniejszych i dość często spotykanych w krótkich parach.
  7. Podwójne szwy w newralgicznych miejscach – to ważna cecha w modelach używanych przez miłośników rowerów MTB.
  8. Ochrona nadgarstków, która okazuje się przydatna zwłaszcza w ekstremalnym kolarstwie górskim (tzw. kolarstwie grawitacyjnym). Zabezpieczeniem mogą być m.in. pasy usztywniające nadgarstki.

Jakie rękawiczki rowerowe na zimę?

Przede wszystkim sprawdź, czy model, którym się interesujesz, ma nowoczesną membranę na trudne warunki pogodowe. Membrana może chronić przed wiatrem, wilgocią i chłodem. Zastanawiasz się, jakie rękawiczki na rower zimowe? Membrana to jedna z podstawowych cech. Membrana wiatroszczelna jest tą podstawową, którą powinny mieć każde rękawice rowerowe, nawet te przeznaczone tylko do codziennej jazdy do pracy.

Do zadań specjalnych wybierz jednak rękawice z wodoszczelną membraną Gore-Tex, którą znasz m.in. z wysokiej jakości odzieży outdoorowej. To, jakie rękawiczki na rower zimą sprawdzą się w twoim przypadku najlepiej, zależy również od materiału, z którego zostały uszyte. Wielu miłośników kolarstwa bez względu na aurę w najzimniejszych miesiącach zakłada pary z mikrofibry, która dobrze izoluje przed chłodem, ale nie odprowadza ciepła na zewnątrz dłoni.

Rękawiczki zimowe są niezbędne, gdy temperatura spada, a wiatr i deszcz utrudnia jazdę. Poprawiają wygodę jazdy, zapewniają komfort cieplny. W sklepach rowerowych i sportowych można znaleźć modele dopasowane do określonej temperatury. Te cieńsze sprawdzą się jesienią i wczesną wiosną, grubsze będą idealne na zimę. Zimowe rękawiczki rowerowe są zwykle wyposażone w membranę, która chroni dłonie przed chłodem, wiatrem i wilgocią. Do zapewniania swobodnej pracy dłoni, rękawice na rower są pięciopalczaste, ale niektóre modele posiadają osłonę, która dodatkowo zabezpiecza dłonie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Na rynku dostępne są również kraby, czyli rękawice wyposażone w trzy osłony na palce. Kciuk jest osobno, a reszta palców umieszczona jest w dwóch osłonach. Dzięki takiej budowie rękawice dobrze chronią przed zimnem, nadają się do jazdy przy bardzo mroźnej pogodzie. Niestety, ich konstrukcja utrudnia operowanie manetkami.

Rękawiczki rowerowe dla dzieci

Rękawiczki na rower są niezbędnym wyposażeniem dla wszystkich dzieci. Maluchy często się wywracają, a dzięki rękawicom ich dłonie pozostają bezpieczne. Ważne, aby rękawiczki miały dobrze dopasowany rozmiar, były wygodne i dobrane do pory roku. Dzieciom na pewno spodobają się kolorowe modele z odblaskami, które dodatkowo zwiększą widoczność na drodze. Dla młodych fanów rowerów można wybrać rękawice z nadrukiem ulubionych bohaterów z bajek czy filmów. Najmłodsi amatorzy kolarstwa zwykle wybierają rękawice z odkrytymi palcami, które zapewniają większą swobodę.

Jakie powinny być dobre rękawiczki rowerowe?

Rękawice rowerowe to gwarancja bezpiecznej i wygodnej jazdy. Producenci starają się wprowadzić do rowerowego wyposażenia elementy, które poprawiają komfort użytkowania. Przydatnym udogodnieniem w rękawicach są elementy odblaskowe, zwykle w postaci logo czy małego nadruku. Poprawiają widoczność po zmroku, a tym samym sprawiają, że jazda jest bezpieczniejsza. Rowerzyści często korzystają z nawigacji, dlatego dobrym wyborem będą rękawiczki ze specjalnymi powłokami na opuszkach palców, które pozwalają na obsługę ekranów dotykowych. Dla zwiększenia komfortu rękawiczki mogą być wyposażone w żelowe wkładki, amortyzujące drgania. Komfort trzymania kierownicy poprawią modele z elastycznego silikonu.

Jak dobrać rękawiczki na rower?

Rękawiczki rowerowe powinny być dopasowane do pory roku, stylu jazdy oraz własnych preferencji. Bardzo ważne, aby dobrze dopasować rozmiar, bo zbyt małe lub za luźne rękawice będą krępować dłonie i przeszkadzać w jeździe. Ważne, aby miały lekki luz, który przyda się, gdy dłonie pod wpływem wysiłku lekko spuchną. Większość producentów ma tabele z rozmiarami, które ułatwiają wybór. Rękawice powinny dobrze trzymać się dłonie. Najczęściej wykorzystywane są dwa rozwiązania, tzn. elastyczny mankiet lub zapięcie na rzep. Rzep jest polecany dla osób o nietypowych dłoniach, ponieważ pozwala na dużą regulację. Ważne, aby materiał, z którego są wykonane rękawice, był elastyczny, pozwalał na płynność chwytu. Do wyboru są modele wykopane z takich tkanin jak:

  • poliester – jest mocny i pozwala skórze oddychać, ale słabo chroni przed zimnem i deszczem;
  • akryl – jest oddychający i ciepły, ale również nie chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi;
  • mikrofibra – ma dobre właściwości izolacyjne, ale nie pozwala skórze oddychać;
  • polipropylen – chroni dłonie przed wiatrem i deszczem, ale kiepsko odprowadza wilgoć.

Ciekawym rozwiązaniem są uchwyty ułatwiające ściąganie rękawic. Przydają się szczególnie w modelach z krótkimi palcami.

Na koniec pamiętaj, że szukając odpowiedzi na pytanie o to, jakie rękawiczki na rower na zimę, warto zwróć jeszcze uwagę na wykończenie umożliwiające korzystanie z ekranów dotykowych. Spójrz, czy w miejscu na palec wskazujący są odpowiednie wypustki. Jeżeli korzystasz ze smartwatcha z GPS-em albo wolisz nawigację w smartfonie, to bardzo przydatny detal.

Rękawice rowerowe, mimo że nie są obowiązkowe, powinny być stałym wyposażeniem każdego rowerzysty. Warto dobrać określony model i poprawić bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.

Autor: Magdalena Sarnecka i Redakcja Ceneo