Data modyfikacji:

Jakie siodełko do roweru? Jakie siodełko wybrać?

Wraz z popularyzacją kultury jazdy na rowerze, coraz więcej osób zwraca wzmożoną uwagę na jakość wykonania poszczególnych elementów roweru. Dzisiaj zajmiemy się tematem siodełek rowerowych, które stanowią klucz do wygodnej i komfortowej jazdy. Poniżej przedstawiony został poradnik, jak wybrać siodełko, które spełni nasze oczekiwania. Na co zwracać uwagę podczas wyboru siodełka? Jakie są najpopularniejsze rodzaje siodełek rowerowych?
siodełko do roweru

Dlaczego wybór siodełka jest taki ważny?

Wydawać się może, że spośród wszystkich elementów roweru, siodełko są jednym z najmniej zajmujących aspektów warunkujących wygodną jazdę. W przeszłości faktycznie osoby amatorsko zajmujące się jazdą na rowerze nie zwracały dużej uwagi na siodełka montowane w rowerach.

Nawet gdy siodełko było wyjątkowo niewygodne, zrzucaliśmy winę na naturę siedzisk rowerowych. Czasy jednak się zmieniają, a osoby, które na rower wsiadają częściej, wiedzą, że to od siodełka zależy nasza wygoda i komfort jazdy.

Z niewygodnym siodełkiem szybko zniechęcimy się do przejażdżek rowerowych. Producenci również zmienili swoje podejście do tych części roweru, znacznie rozszerzając ofertę o siedziska dostosowane do płci rowerzysty, stylu jazdy, rodzaju roweru i wielu innych dodatkowych czynników.

Wybierając wymarzony rower, nie powinniśmy zwracać szczególnej uwagi na jakość siedziska - w każdym momencie możemy dokonać wymiany na takie siodełko, które spełni nasze oczekiwania. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę, dobierając idealne dla nas siodełko?

Przeczytaj również: Regulacja hamulców w rowerze. Jak to zrobić?

Wybór siodełka ze względu na płeć rowerzysty

Nasze siodełko rowerowe powinno być dobrane przede wszystkim ze względu na płeć rowerzysty. W przeszłości większość produktów oznaczano jako podkuty „Unisex”, które wpasowują się zarówno w potrzeby mężczyzn, jak i kobiet. Prawda jednak jest taka, że są to siodełka, która nie są w pełni dostosowane do żadnej płci. Nawet w dzisiejszych czasach tego typu siodełka są domeną niższych półek cenowych produktów.

Jeśli jeździmy często lub planujemy zwiększać wolumen kilometrów przebytych na rowerze, powinniśmy dostosować siodełko do naszej płci. Producenci wyróżniają dwa typy siodełek, które są idealnie dopasowane nie tylko kształtem, ale i rozmiarem. Są to droższe produkty niż siodełka uniwersalne, jednak znacznie wpływają na jakość naszych przygód rowerowych.

Wybór siodełka ze względu na rodzaj roweru

Kolejnym istotnym elementem warunkującym wybór odpowiedniego dla nas siodełka jest rodzaj roweru, jakim się poruszamy. Z powodzeniem możemy wymienić trzy podstawowe typy rowerów wraz z charakterystyką siodełek pasujących do każdego z nich.

Rowery MTB - rowery górskie to jeden z najpopularniejszych typów rowerów. Dla osób początkujących lub średnio zaawansowanych rowery górskie dają możliwość poruszania się nie tylko po trudnym terenie, ale też po asfalcie. Jest to jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów rowerów. Uniwersalnością charakteryzują się również siodełka rowerów górskich. Nie są one zbyt szerokie, ale też nie wąskie, co doskonale optymalizuje komfort jazdy i zapobiega odparzeniom.

Rowery miejskie - rowery miejskie to popularne jednoślady przeznaczone do poruszania się w terenach miejskich. Ze względu na zastosowanie takich rowerów - krótkie, kilkukilometrowe podróże, siodełko jest bardzo szerokie i miękkie. Zwiększa to komfort przejażdżek, jednak wbrew obiegowej opinii, negatywnie oddziałuje podczas długich, kilkugodzinnych podróży. Dlaczego? Tak szerokie siodełka nie wspomagają odprowadzania potu, co ma bezpośredni wpływ na występowanie odparzeń i odcisków.

Rowery szosowe - rowery szosowe to najszybszy typ jednośladów, które doskonale sprawdzają się na prostej, utwardzonej powierzchni. Choć siodełka dołączane do takich rowerów są z reguły bardzo wąskie, paradoksalnie zwiększa to komfort jazdy i zapobiega bólowi nawet podczas bardzo długich jazd.

Wybór siodełka ze względu na jego kształt i styl jazdy

Gdyby wybór siodełka zależał jedynie od płci rowerzysty i rodzaju roweru, jakim się porusza, proces decyzyjny byłby wyjątkowo łatwy. Na tym jednak rozróżnianie typów siodełek się nie kończy. Kolejnym czynnikiem jest kształt i profil siodełka, na jaki się zdecydujemy. W jaki sposób wybrać kształt siodełka, nie wiedząc, jak to wpłynie na naszą jazdę?

Zwróćmy uwagę na naszą pozycję za kierownicą roweru. Jeśli jedziemy wyprostowani, duża część naszego ciała ma bezpośredni kontakt z siodełkiem. To wystarczający powód, by wybrać odpowiednio wyprofilowane siodełko. Jeśli natomiast poruszamy się w pozycji aerodynamicznej, co jest domeną rowerów szosowych, możemy pozwolić sobie na zakup siodełka płaskiego.

Technologie na które warto zwrócić uwagę

Producenci siodełek rowerowych zdają sobie sprawę z tego, jak ogromny wpływ na nasz komfort jazdy ma jakość wykonania siodełka. Dlatego też nie ograniczają się oni jedynie do tworzenia perfekcyjnie dopasowanych siodełek. W takich produktach coraz częściej możemy znaleźć nowoczesne technologie, które jeszcze bardziej zwiększają naszą satysfakcję z użytkowania jednośladu. Warto poszukiwać takich siodełek, które wyposażone są w jedną lub kilka technologii wspomagających naszą jazdę. Jakie to technologie? Przede wszystkim:
  • Twin Flex - technologia, której zadaniem jest zmniejszanie ucisku podczas jazdy, które odczuwamy w rejonie stref wrażliwych,
  • Ventilation channel - technologia umożliwiająca dostarczenie maksymalnej ilości świeżego powietrza w okolice stref stykających się z siodełkiem. Taka podwójna wentylacja znacznie minimalizuje ryzyko odparzeń i zwiększa zakres odprowadzania potu,
  • Cool Cover - siodełka z tą technologią nie nagrzewają się nawet pod wpływem bezpośredniego nastawienia na promienie słoneczne. Siodełko utrzymuje w takich okolicznościach stałą temperaturę 20 stopni Celsjusza,
  • Elastomer - technologia, która zmniejsza ryzyko nagłych wstrząsów. Jest to projekt, który zastępuje tradycyjne sprężyny i umożliwia absorpcję każdego, nawet nagłego i poważnego wstrząsu.

Spodenki rowerowe równie ważne

Wybór odpowiedniego siodełka jest niezmiernie ważny, jeśli zależy nam na wygodzie podczas naszych wędrówek rowerowych. Musimy jednak mieć na uwadze, że nawet najwyższej jakości siodełko prędzej czy później da nam poczuć przejechane kilometry. Dlatego też dobrej jakości siodło powinno iść w parze ze spodenkami rowerowymi, które wyposażone są w specjalną, piankową warstwę ochronną. 

Połączenie dobrego siodełka i wygodnych spodenek znacznie zwiększy naszą satysfakcję z każdej przejażdżki rowerowej bez względu na to, czy jest to krótka wycieczka po lesie, czy wielodniowa wyprawa na drugi koniec kraju.
Autor: Norbert Rukowski