Data modyfikacji:

Jakie siodełko do roweru? Jakie siodełko wybrać?

Wraz z popularyzacją kultury jazdy na rowerze, coraz więcej osób zwraca wzmożoną uwagę na jakość wykonania poszczególnych elementów roweru. Dzisiaj zajmiemy się tematem siodełek rowerowych, które stanowią klucz do wygodnej i komfortowej jazdy. Poniżej przedstawiony został poradnik, jak wybrać siodełko, które spełni nasze oczekiwania. Na co zwracać uwagę podczas wyboru siodełka? Jakie są najpopularniejsze rodzaje siodełek rowerowych?
siodełko do roweru

Jazda na rowerze to coraz popularniejszy w naszym kraju rodzaj aktywności. Nie ma w tym nic dziwnego - może być naprawdę przyjemnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Pod warunkiem, że zapewnimy sobie maksymalny komfort w czasie jazdy. Jak o to zadbać? Odpowiedź jest prosta. Kluczowe znaczenie ma wiedza na temat tego, jakie siodełko do roweru wybrać. Obecnie na rynku możemy znaleźć szeroki wybór siodełek, przez co wiele osób nie wie, na jaki rodzaj postawić. Pora odpowiedzieć na to pytanie.

Wybierając siodełko rowerowe, musimy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych kryteriów, które wpływają na to, czy będzie ono dla nas wygodne. Przede wszystkim należy określić typ roweru, jaki posiadamy - jego budowa warunkuje bowiem ułożenie naszego ciała, w tym również jego części, które opierają się na siodełku. Bardzo ważny jest również wybór odpowiedniego rozmiaru. Podczas rozważań, jakie siodełko do roweru wybrać, warto wziąć pod uwagę również płeć - siodełka męskie i damskie różnią się nieco swoją budową, o czym za chwilę. Ostatnią, jednak nie mniej ważną kwestią jest to, z jakiego materiału zostało wykonane siodełko oraz czy posiada dodatkowe amortyzatory.

Dlaczego wybór siodełka jest taki ważny?

Wydawać się może, że spośród wszystkich elementów roweru, siodełko są jednym z najmniej zajmujących aspektów warunkujących wygodną jazdę. W przeszłości faktycznie osoby amatorsko zajmujące się jazdą na rowerze nie zwracały dużej uwagi na siodełka montowane w rowerach.

Nawet gdy siodełko było wyjątkowo niewygodne, zrzucaliśmy winę na naturę siedzisk rowerowych. Czasy jednak się zmieniają, a osoby, które na rower wsiadają częściej, wiedzą, że to od siodełka zależy nasza wygoda i komfort jazdy. Sprawdź również, jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru.

Z niewygodnym siodełkiem szybko zniechęcimy się do przejażdżek rowerowych. Producenci również zmienili swoje podejście do tych części roweru, znacznie rozszerzając ofertę o siedziska dostosowane do płci rowerzysty, stylu jazdy, rodzaju roweru i wielu innych dodatkowych czynników.

Wybierając wymarzony rower, nie powinniśmy zwracać szczególnej uwagi na jakość siedziska - w każdym momencie możemy dokonać wymiany na takie siodełko, które spełni nasze oczekiwania. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę, dobierając idealne dla nas siodełko?

Przeczytaj również: Regulacja hamulców w rowerze. Jak to zrobić?

Wybór siodełka ze względu na płeć rowerzysty

Nasze siodełko rowerowe powinno być dobrane przede wszystkim ze względu na płeć rowerzysty. W przeszłości większość produktów oznaczano jako podkuty „Unisex”, które wpasowują się zarówno w potrzeby mężczyzn, jak i kobiet. Prawda jednak jest taka, że są to siodełka, która nie są w pełni dostosowane do żadnej płci. Nawet w dzisiejszych czasach tego typu siodełka są domeną niższych półek cenowych produktów.

Jeśli jeździmy często lub planujemy zwiększać wolumen kilometrów przebytych na rowerze, powinniśmy dostosować siodełko do naszej płci. Producenci wyróżniają dwa typy siodełek, które są idealnie dopasowane nie tylko kształtem, ale i rozmiarem. Są to droższe produkty niż siodełka uniwersalne, jednak znacznie wpływają na jakość naszych przygód rowerowych.

Jakie siodełka rowerowe dla kobiet warto wybierać?

Przede wszystkim te, które są nieco krótsze, a jednocześnie szersze. Szczególnie jeśli chodzi o rowery miejskie. Dlaczego jest to ważne? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Kobiety mają bowiem szerszy rozstaw kości miednicy, dlatego też większa powierzchnia siodełka jest w stanie zapewnić im lepszy komfort. Wyjątkiem są rowery trekkingowe, które wymuszają przyjęcie pozycji pochylonej do przodu. W tym przypadku nawet kobiece siodełko rowerowe powinno być wąskie, ponieważ szerokie siedzisko powoduje w tej sytuacji otarcia.

Jaką budowę powinny mieć męskie siodełka rowerowe?

Doskonale sprawdzają się modele o wąskim i nieco wydłużonym kształcie, który zapewnia maksymalny komfort. Pamiętać również musimy o okolicach prostaty, które źle znoszą ucisk w czasie jazdy. Z tego powodu wiele męskich siodełek rowerowych posiada wycięcie w środkowej części, które pozwala nie tylko uniknąć nacisku na prostatę, ale również zapewnia swobodny przepływ powietrza. Przykładem takiego siodełka może być model Wittkop Medicus Twin 4.0 Trekking. To nowoczesne, żelowe siodełko, które zapewnia pełnię komfortu. Warto wspomnieć również o tym, że wiele siodełek męskich posiada również większą elastyczność skorupy w środkowej części, dzięki czemu, mimo tego, że nie posiadają „dziury”, są dla mężczyzn wygodne

Wybór siodełka ze względu na rodzaj roweru

Kolejnym istotnym elementem warunkującym wybór odpowiedniego dla nas siodełka jest rodzaj roweru, jakim się poruszamy. Każdy rodzaj roweru wymusza bowiem na nas przyjęcie innej pozycji ciała, a co za tym idzie, wymaga również nieco innego kształtu i właściwości siodełka. Sprawdźmy więc, jakie są rodzaje siodełek rowerowych ze względu na typy rowerów. Z powodzeniem możemy wymienić podstawowe typy rowerów wraz z charakterystyką siodełek pasujących do każdego z nich.

Rowery MTB - rowery górskie to jeden z najpopularniejszych typów rowerów. Dla osób początkujących lub średnio zaawansowanych rowery górskie dają możliwość poruszania się nie tylko po trudnym terenie, ale też po asfalcie. Jest to jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów rowerów. Uniwersalnością charakteryzują się również siodełka rowerów górskich. Nie są one zbyt szerokie, ale też nie wąskie, co doskonale optymalizuje komfort jazdy i zapobiega odparzeniom.

Rowery miejskie - rowery miejskie to popularne jednoślady przeznaczone do poruszania się w terenach miejskich. Ze względu na zastosowanie takich rowerów - krótkie, kilkukilometrowe podróże, siodełko jest bardzo szerokie i miękkie. Zwiększa to komfort przejażdżek, jednak wbrew obiegowej opinii, negatywnie oddziałuje podczas długich, kilkugodzinnych podróży. Dlaczego? Tak szerokie siodełka nie wspomagają odprowadzania potu, co ma bezpośredni wpływ na występowanie odparzeń i odcisków.

Rowery szosowe - rowery szosowe to najszybszy typ jednośladów, które doskonale sprawdzają się na prostej, utwardzonej powierzchni. Choć siodełka dołączane do takich rowerów są z reguły bardzo wąskie, paradoksalnie zwiększa to komfort jazdy i zapobiega bólowi nawet podczas bardzo długich jazd

Innym typem rowerów, który cieszy się sporym zainteresowaniem, są rowery trekkingowe, które służą nam podczas dalekich turystycznych wypraw. Jakie siodełko do roweru trekkingowego będzie dobrym wyborem? Przede wszystkim, nie powinno być zbyt miękkie, ponieważ w czasie długiej trasy może powodować to otarcia. Jego wielkość oraz długość powinna być dopasowana do naszego wzrostu oraz rozstawu kości miednicy - panie zazwyczaj wybierają nieco szersze siodełka, jednak pamiętajmy, że nie powinny być zbyt szerokie. Dobrze stawiać również na siodełka rowerowe, które posiadają system amortyzujący wstrząsy. Podczas długich wypraw po zróżnicowanym terenie jest to bowiem niezbędne.

Wybór siodełka ze względu na jego kształt i styl jazdy

Gdyby wybór siodełka zależał jedynie od płci rowerzysty i rodzaju roweru, jakim się porusza, proces decyzyjny byłby wyjątkowo łatwy. Na tym jednak rozróżnianie typów siodełek się nie kończy. Kolejnym czynnikiem jest kształt i profil siodełka, na jaki się zdecydujemy. W jaki sposób wybrać kształt siodełka, nie wiedząc, jak to wpłynie na naszą jazdę?

Zwróćmy uwagę na naszą pozycję za kierownicą roweru. Jeśli jedziemy wyprostowani, duża część naszego ciała ma bezpośredni kontakt z siodełkiem. To wystarczający powód, by wybrać odpowiednio wyprofilowane siodełko. Jeśli natomiast poruszamy się w pozycji aerodynamicznej, co jest domeną rowerów szosowych, możemy pozwolić sobie na zakup siodełka płaskiego.

Technologie na które warto zwrócić uwagę

Producenci siodełek rowerowych zdają sobie sprawę z tego, jak ogromny wpływ na nasz komfort jazdy ma jakość wykonania siodełka. Dlatego też nie ograniczają się oni jedynie do tworzenia perfekcyjnie dopasowanych siodełek. W takich produktach coraz częściej możemy znaleźć nowoczesne technologie, które jeszcze bardziej zwiększają naszą satysfakcję z użytkowania jednośladu. Warto poszukiwać takich siodełek, które wyposażone są w jedną lub kilka technologii wspomagających naszą jazdę. Jakie to technologie? Przede wszystkim:
  • Twin Flex - technologia, której zadaniem jest zmniejszanie ucisku podczas jazdy, które odczuwamy w rejonie stref wrażliwych,
  • Ventilation channel - technologia umożliwiająca dostarczenie maksymalnej ilości świeżego powietrza w okolice stref stykających się z siodełkiem. Taka podwójna wentylacja znacznie minimalizuje ryzyko odparzeń i zwiększa zakres odprowadzania potu,
  • Cool Cover - siodełka z tą technologią nie nagrzewają się nawet pod wpływem bezpośredniego nastawienia na promienie słoneczne. Siodełko utrzymuje w takich okolicznościach stałą temperaturę 20 stopni Celsjusza,
  • Elastomer - technologia, która zmniejsza ryzyko nagłych wstrząsów. Jest to projekt, który zastępuje tradycyjne sprężyny i umożliwia absorpcję każdego, nawet nagłego i poważnego wstrząsu.

Siodełka żelowe czy wykonane z pianki?

Na rynku możemy obecnie znaleźć zarówno siodełka żelowe, jak i te, które wykonane są z pianki. Zaletą tych drugich jest bez wątpienia niska cena. Warto jednak mieć świadomość, że ich mocne strony na tym się kończą. Pianka z czasem zbija się, przez co siodełko traci pierwotny kształt. Jest również twardsza. Siodełka żelowe doskonale radzą sobie zaś z amortyzacją wstrząsów, są miękkie, dopasowują się do kształtu ciała a jednocześnie nie odkształcają na stałe. Na tego typu siodełkach jeżdżą również profesjonaliści. Dlatego też, jeśli chcemy mieć pewność, że siodełko będzie wygodne oraz posłuży nam przez długi czas, warto wydać więcej i postawić na produkt klasy premium.

Podsumowując, szeroka oferta siodełek rowerowych dopasowanych do różnego rodzaju rowerów oraz stylu jazdy sprawia, że każdy z nas, nawet nie posiadając specjalistycznej wiedzy na ten temat, może znaleźć idealne rozwiązanie, dzięki któremu jazda rowerem będzie w pełni komfortowa.

Amortyzator - czy jest potrzebny?

To pytanie, które zadaje sobie wielu miłośników jazdy na jednośladzie. Odpowiedź na nie nie jest jednak oczywista. Ponownie wszystko zależy od tego, jakim rowerem oraz po jakich terenach najczęściej się poruszamy. W przypadku jazdy po mieście nie jest to konieczne, jeśli jednak jeździmy po wyboistych drogach - warto przemyśleć takie rozwiązanie. Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że jeśli zakupimy siodełko, które nie posiada takiego udoskonalenia, nie musimy się przejmować. Jeśli w trakcie jazdy odczujemy, że wstrząsy są dla nas zbyt mocno odczuwalne i niekomfortowe, możemy zdecydować się na zakup specjalnej sztycy, która pełni funkcję amortyzującą. Szeroki wybór tego typu produktów znajdziesz na stronie Ceneo.pl

Spodenki rowerowe równie ważne

Wybór odpowiedniego siodełka jest niezmiernie ważny, jeśli zależy nam na wygodzie podczas naszych wędrówek rowerowych. Musimy jednak mieć na uwadze, że nawet najwyższej jakości siodełko prędzej czy później da nam poczuć przejechane kilometry. Dlatego też dobrej jakości siodło powinno iść w parze ze spodenkami rowerowymi, które wyposażone są w specjalną, piankową warstwę ochronną. 

Połączenie dobrego siodełka i wygodnych spodenek znacznie zwiększy naszą satysfakcję z każdej przejażdżki rowerowej bez względu na to, czy jest to krótka wycieczka po lesie, czy wielodniowa wyprawa na drugi koniec kraju.
Autor: Norbert Rukowski, Kamila Łońska-Kępa