Data publikacji:

Jak wybrać namiot na zimową wyprawę?

Wszyscy wiemy, jak ważne podczas wyprawy jest schronienie. Zwłaszcza kiedy podróżujemy w zimowych miesiącach. Jeśli chłodną noc zamierzamy spędzić w namiocie, powinniśmy dobrze przemyśleć jego wybór. Sprawdźmy, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze namiotu.

Przedstawiamy praktyczne porady odnośnie wyboru namiotu na zimowe wyprawy

Wentylacja

Namiot z przeznaczeniem do użytku w zimowe miesiące lub górskie wyprawy powinien charakteryzować się dobrą wentylacją. Przydadzą się przynajmniej dwa otwory po przeciwnych stronach namiotu.  Dwa przedsionki sprawdzą się do ewentualnego gotowania czy zdejmowania obuwia bez otwierania zamka w tropiku oraz zostawiania sprzętu. Warto jednak zwrócić przy tym uwagę, by ich konstrukcja minimalizowała nawiewanie śniegu do środka przy otwieraniu.

Wielkość

Osoby doświadczone w zimowych wyprawach często polecają zakup większego namiotu. Przykładowo dla dwóch osób rekomendują oni wybór trójki. Uzasadnieniem tego jest fakt, że ze względu na różnicę temperatur wewnątrz i na zewnątrz namiotu powstaje skraplająca się para wodna. Zdecydowanie nie służy ona naszemu komfortowi termicznemu. Większa przestrzeń sprzyja z kolei lepszej wentylacji i zapobiega nadmiernemu skraplaniu.

Na grafice: 1. Namiot Hannah Rider, 632,02 zł; 2. Namiot Coleman Tatra 2, 743,20 zł 

Wyposażenie

Typowo zimowe wyposażenie namiotu zdecydowanie ułatwi nam wyprawę. Warto zwrócić uwagę czy nasz produkt posiada fartuchy śnieżne oraz podłogę o wysokiej wytrzymałości - wodoodporność na poziomie ok. 10 tys. mm.

Stabilność

Silny wiatr potrafi być prawdziwą zmorą biwakowania. Z tego też względu powinniśmy szukać namiotów, które posiadają więcej niż dwa maszty konstrukcyjne Godnymi polecenia są namioty pięciopałąkowe (4 maszty konstrukcyjne i piąty powiększający główny przedsionek).

Na grafice: 1. Namiot K2 Expedition, 1084 zł; 2. Namiot Marabut Acro, 1028 zł 

Więcej namiotów znajdziesz TUTAJ

Autor: Natalia Malko