Codzienny pośpiech, wyniszczający tryb życia, nieodpowiednia dieta i stres przyczyniają się do coraz bardziej powszechnego uczucia zmęczenia. Zarówno tego fizycznego, jak i psychicznego. Pojawiają się bóle, napięcia i ogólne wyczerpanie. Receptą na te dolegliwości może być właśnie tai chi.
Tai chi to pochodzący z Chin system ćwiczeń fizycznych, w którym szczególny nacisk kładziony jest na równowagę , koordynację i rozluźnienie. Stworzony został po to, by osiągnąć kontrolę nad ciałem i umysłem.
Tai chi działa nie tylko na ciało, ale i na umysł. Taką aktywność polecamy nie tylko tym, którzy szukają harmonii, relaksu i odprężenia, ale i osobom chcącym usprawnić swoje ciało czy skorygować sylwetkę. To jednak nie koniec. Sport ten rekomendowany jest także wszystkim zainteresowanym poznawaniem swoich głębi i nauczeniem się, jak słuchać głosu swojego ciała. Nie należy zapominać przy tym również o tym, że tai chi to sztuka samoobrony. Jeśli chcemy rozwinąć nasze umiejętności, warto wziąć taki system ćwiczeń pod uwagę.
W Tai Chi, a dosłownie Tai Chi Chuan, przeplatają się i uzupełniają trzy światy: zdrowotny, duchowy oraz bojowy. W odróżnieniu od sztuk walki opartych na zewnętrznej energii, TaiJi Quan jest sztuką bardzo miękką. Ćwiczenia wykonywane są powoli, za to z dużą dawką koncentracji.
Na grafice: 1. Treningowy miecz do Tai Chi, 60 zł; 2. DVD Tai Chi Chuan, 29, 99 zł; 3. Książka Tai Chi Chuan Filozofia i praktyka, 16,73zł
Tai chi może stać się w naszym życiu swoistym rytuałem pomagającym odnaleźć równowagę ciała, ducha i umysłu. Uspokaja nasze myśli, dzięki czemu przyczynia się do poprawy kondycji psychicznej. Sprawdzi się np. jako odskocznia od stresującej i wymagającej pracy. Wiele osób, uprawiających tę sztukę walki twierdzi, iż regularne praktykowanie pomaga odkryć własną osobowość i zachować wewnętrzną integralność.
Powolne płynne ruchy tai chi oraz towarzyszące im głębokie oddechy nie tylko uspokajają umysł, ale i mogę przenieść nas w świat medytacji. Dla jednych to jedynie zdrowotna gimnastyka, dla innych sposób na oczyszczenie.
Wszystkie ruchy mają tutaj swój głęboki sens. Jedne używane są jako bloki przed atakiem, inne jako wyprowadzenie ciosu. Jest to rodzaj ćwiczeń, który nie obciąża zbytnio organizmu; za to uspokaja i reguluje oddech. Co więcej, to dość towarzyska aktywność fizyczna – ćwiczy się go grupowo, zazwyczaj na świeżym powietrzu (o tai chi na świeżym powietrzu przeczytasz tutaj). Taka aktywność z pewnością pomoże zwolnić nadmierne tempo i zachować wewnętrzną harmonię.
Autor: Natalia Malko