Turystyka w Polsce i na świecie. Rodzaje, porady, pomysły

Wybierając hobby, wiele osób decyduje się na turystykę. To bardzo szeroka dziedzina – obejmuje zarówno piesze wędrówki po górach, wycieczki zagraniczne typu all-inclusive, zwiedzanie Polski na rowerach, jak i weekendowe city-breaki.

Poniżej znajdziecie artykuły, które pomogą wam w jak najlepszym zaplanowaniu swoich wyjazdów – i tych na koniec świata, i jednodniowych wycieczek. Przedstawiamy również najważniejsze „outdoorowe produkty”, w które warto się zaopatrzyć.
gaz na niedźwiedzie

Gaz pieprzowy na niedźwiedzie. Co to jest i czy można go używać?

Gaz pieprzowy to jeden z najpopularniejszych i najmniej inwazyjnych środków obrony koniecznej. Nie tylko przed ludźmi, ale przed niebezpiecznymi zwierzętami. Specjalnym typem gazu jest gaz pieprzowy na niedźwiedzie. Czym się wyróżnia i w jakich przypadkach można go używać?
jaką walizkę wybrać

Jaką walizkę wybrać? Rozmiar, kolor i materiał. Jakie kółka?

Dobra walizka to podstawa udanego podróżowania. Zapewne niejeden z w as przekonał się już kiedyś, że na tym produkcie nie warto oszczędzać. Sprawdźmy zatem, na co zwrócić uwagę przy wyborze walizki.
ranking śpiworów

Ranking śpiworów turystycznych 2023. Puchowe, lekkie i z kapturem

Ranking śpiworów turystycznych. Puchowe, lekkie i z kapturem
jaki gaz pieprzowy

Jaki gaz pieprzowy wybrać?

Użycie gazu pieprzowego jest jednym z popularniejszych i łatwo dostępnych sposobów samoobrony oraz obezwładniania napastnika. Gaz dużą popularnością cieszy się wśród kierowców, rowerzystów czy osób wracających do domu po ciemku. Jak wybrać dobry, łatwy w użyciu i skuteczny gaz pieprzowy?
Gadżety na rower

Jakie gadżety na rower warto mieć?

Gadżety na rower mogą znacznie ułatwić rowerzyście zarówno jazdę miejską, jak i sportową lub rekreacyjną. Jakie gadżety rowerowe warto posiadać? Co kupić rowerzyście na prezent? Zobaczcie listę niezbędnych i ułatwiających jazdę na rowerze gadżetów.
jak spakować walizkę

Jak spakować walizkę?

Czeka Cię wyjazd służbowy? Przygotowujesz się do podróży samolotem? A może myślisz o urlopie za granicą? Jeśli na co najmniej jedno z wyżej wymienionych pytań odpowiedziałeś twierdząco, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Wyjaśniamy w nim, jakich reguł warto przestrzegać, by odzież, kosmetyki oraz inne niezbędne w trakcie podróży przedmioty były spakowane w praktyczny i wygodny sposób. Bez względu na to, czy planujesz podróż daleką, czy bliską, musisz bowiem wiedzieć, jak spakować walizkę, aby Twój bagaż był poręczny, a jednocześnie łatwy w transporcie.
jaki plecak do samolotu

Jaki plecak do samolotu wybrać? Przegląd plecaków do samolotu

Jaki plecak do samolotu wybrać? Przegląd plecaków do samolotu Wakacje to czas podróży w najdalsze zakątki świata. Aby taki wyjazd był udany, należy się do niego odpowiednio przygotować. W przypadku gdy podróżować będziemy samolotem, bardzo istotnym wyborem i elementem naszego wyposażenia jest bagaż podręczny lub plecak. Dzięki niemu możemy mieć przy sobie podczas lotu najważniejsze rzeczy, ale też umieścić w nim sporą część rzeczy, które nie zmieściły się do bagażu głównego. Jaki plecak do samolotu wybrać, by posłużył nam zarówno w czasie niedługich lotów, jak i odległych wypraw i można było z niego skorzystać także na miejscu podczas pobytu?
Najlepsza lornetka do 300 zł

Jaka jest najlepsza lornetka do 300 zł?

Chociaż lornetki są obecne na rynku od dziesiątek lat, to wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością, szczególnie wśród osób, które swój wolny czas lubią przeznaczać na obserwowanie przyrody lub innych, ciekawych przestrzeni i zjawisk.
co zabrać na narty

Co zabrać na narty? Lista niezbędnych rzeczy na narty

Lista rzeczy do zabrania na narty obejmuje nie tylko ubranie narciarskie. Zobacz, co zabrać na narty.
zegarek w góry

Zegarek w góry. Jaki wybrać?

Jaki zegarek w góry wybrać? Wyjaśniamy, jakie funkcje zegarków sportowych mają znacznie, a jakie są niemal zbędne.

Rodzaje turystyki

Turystykę najogólniej dzieli się ze względu na motyw podróży. Wyróżnia się przede wszystkim turystykę poznawczą, wypoczynkową, religijną, biznesową, zdrowotną i kwalifikowaną. My skupiamy się na pierwszych dwóch, które można podzielić następująco:
  • Turystyka górska
  • Turystyka rowerowa
  • Turystyka krajoznawcza
  • Turystyka kulturowa
To oczywiście nie wszystkie rodzaje turystyki. Jest jeszcze turystyka festiwalowa, kulinarna, filmowa, przyrodnicza, geoturystyka, a nawet tzw. birdwatching.

Turystyka górska

Jak sama nazwa wskazuje, skupia się na wycieczkach górskich. W artykułach poruszających temat turystyki górskiej przedstawiamy polskie szlaki turystyczne oraz prezentujemy najbardziej potrzebny sprzęt w górach.

Turystyka rowerowa

Tutaj destynacja nie jest tak ważna jak środek transportu. Z naszych tekstów dowiecie się wszystkiego o podróżowaniu rowerem.

Turystyka krajoznawcza

Ten rodzaj turystyki może wam się kojarzyć przede wszystkim z wycieczkami szkolnymi. Nic bardziej mylnego. Turystyka krajoznawcza to nic innego jak wszelkie wycieczki, które moglibyśmy sklasyfikować pod hasłem „zwiedzanie”. Nieważne, czy miasta, regionu czy całego kraju.

Turystyka kulturowa

Ten rodzaj turystyki skupia się na poznawaniu zabytków. Turystyką kulturową mogą być wycieczki do zamków, ale także uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych.