Turystyka w Polsce i na świecie. Rodzaje, porady, pomysły

Wybierając hobby, wiele osób decyduje się na turystykę. To bardzo szeroka dziedzina – obejmuje zarówno piesze wędrówki po górach, wycieczki zagraniczne typu all-inclusive, zwiedzanie Polski na rowerach, jak i weekendowe city-breaki.

Poniżej znajdziecie artykuły, które pomogą wam w jak najlepszym zaplanowaniu swoich wyjazdów – i tych na koniec świata, i jednodniowych wycieczek. Przedstawiamy również najważniejsze „outdoorowe produkty”, w które warto się zaopatrzyć.
kurtka w góry

Jaka kurtka w góry? Kompleksowy przewodnik po rodzajach kurtek trekkingowych 

2024-07-11
Nawet krótka wycieczka w góry wymaga od nas powzięcia odpowiednich przygotowań i skompletowania dobrego stroju, chroniącego przed zmienną pogodą. Kluczowym elementem wyposażenia jest tutaj kurtka, dlatego też podpowiadamy, na jakie modele zwrócić szczególną uwagę. 
impregnacja dwr

Czym jest impregnacja DRW i jak działa? 

2024-07-04
Jeżeli rozglądasz się za odzieżą i sprzętem turystycznym, możesz spotkać się z terminem „impregnacja DWR”. Jest to specjalna powłoka, która według stosujących ją producentów znacząco zwiększa odporność zabezpieczonego nią materiału na działanie wody i wilgoci. Dodatkowo chroni również przed powstawaniem plam i zabrudzeń, ułatwiając jego czyszczenie. Tłumaczmy, na jakiej zasadzie działa impregnat DWR i czy jest rzeczywiście tak skuteczny, jak twierdzą materiały reklamowe. 
Nosidełko turystyczne dla dziecka

Jakie nosidełko turystyczne w góry dla dziecka?

2024-06-24
Podróżowanie po górach z maluchem może być fascynującym doświadczeniem. Najważniejsze jednak, aby było ono wygodne i bezpieczne. Nosidełko turystyczne staje się niezastąpionym narzędziem dla rodziców pragnących połączyć pasję do podróży z opieką nad bobasem. Dziś przyjrzymy się, czym jest nosidełko turystyczne, jakie parametry są istotne przy jego wyborze i kiedy dziecko może zacząć z niego korzystać. Zaczynajmy!
latarka czołowa ranking

Jaka latarka czołowa? Ranking produktów 

2024-06-13
Latarki czołowe cieszą się niezmiennie sporym powodzeniem dzięki lekkiej konstrukcji oraz długiej pracy. Po urządzenia tego typu sięga wielu konsumentów, przydają się one bowiem zarówno w warsztacie, na budowie, jak i podczas biwaków lub turystycznych wypraw. Latarki mocowane na głowie zwalniają ręce użytkownika, ułatwiając wykonywanie przeróżnych czynności. W sklepach znajdziemy duży wybór urządzeń, w cenie od kilkudziesięciu złotych do blisko tysiąca złotych, przedstawiamy zatem ranking najczęściej wybieranych i polecanych modeli. 
bikepacking

Czym jest bikepacking i co ze sobą zabrać?

2024-06-10
O bikepackingu rozmawiają coraz częściej miłośnicy rowerów. To modne pojęcie przywędrowało do nas z USA i opisuje nowe podejście do turystyki na jednośladach. Jeżeli jesteś więc zainteresowany alternatywą dla klasycznych wielodniowych wypraw rowerowych, dobrze trafiłeś. W artykule postaramy się przedstawić najważniejsze informacje na temat bikepackingu. Dowiesz się, jakie rowery sprawdzą się w nim najlepiej, a także jak należy się przygotować i co zabrać ze sobą przed wyjazdem. 
buty do lasu

Jakie buty do lasu?

2024-06-06
Wybór odpowiedniego obuwia do lasu, wbrew pozorom, jest ważnym etapem przygotowania do leśnych aktywności. Niestety nie każda para, nawet sportowa, będzie nadawać się na leśne ścieżki. Buty do lasu muszą spełniać szereg kryteriów, by zapewnić komfort, bezpieczeństwo i ochronę w różnorodnych warunkach terenowych i pogodowych. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając buty do lasu? Dlaczego wybór odpowiedniego obuwia jest tak ważny? Na te i inne pytania odpowiemy w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury!
drytooling

Drytooling – jak zacząć i jaki sprzęt kupić?

2024-05-23
Drytooling jest jedną z technik wspinaczki górskiej, która na dobre narodziła się się w latach 90. Szybko zyskała ona popularność ze względu na wysoki poziom trudności, widowiskowość, a także możliwość wykorzystania niestandardowych technik i metod, z którymi nie spotykamy się w klasycznej wspinaczce. Różnice te były i są po dziś dzień źródłem kontrowersji wśród alpinistów preferujących standardowe pokonywanie skalnych ścian. Nie zmienia to jednak faktu, że drytooling jest obecnie w pełni uznaną dyscypliną sportową, otrzymującą stałe wsparcie od liczących producentów sprzętu, a także twórców tras wspinaczkowych. 
hiking

Czym jest hiking? Jaki sprzęt jest ci potrzebny? 

2024-05-20
Wędrówki na łonie natury są cenione od wielu stuleci, swoją prawdziwą popularność zdobyły jednak w XIX wieku. Wraz z postępującą industrializacją i wzrostem populacji miast, wielu ludzi zaczęło tęsknić za kontaktem z przyrodą i świeżym powietrzem. Weekendowe lub wakacyjne wypady stały się więc dla nich prawdziwym wytchnieniem. Sytuacja ta nie zmieniła się do dziś, miłośników wędrowania jest obecnie więcej niż kiedykolwiek. Najpopularniejszym formatem odbywanych przez nich wycieczek jest tzw. hiking. Przedstawiamy najważniejsze informacje na jego temat, doradzając, jaki ekwipunek przygotować, a także na co zwracać uwagę podczas zakupów. 
zanęta na leszcza

Jaką zanętę na leszcza wybrać?

2024-05-06
Leszcz jest pospolitą rybą słodkowodną i zarazem jednym z najpopularniejszych gatunków wśród polskich wędkarzy. Z jego złowieniem nie mają większych problemów nawet początkujący, a dodatkowym atutem ryby jest również to, że jest ceniona w kuchni i nie jest objęta zakazami połowów i okresami ochronnymi. Radzimy, jaką zanęta na leszcze będzie najlepsza, przedstawiając także najważniejsze informacje na jego temat.
trail running

Trail running, czyli bieganie w terenie: na czym polega?

2024-04-22
Trail running to bardzo popularna forma aktywności fizycznej, która w ostatnich latach zdobywa serca coraz większych rzeszy osób. To idealny sport dla miłośników biegania i obcowania z przyrodą. Jeśli chcesz połączyć te dwie rzeczy, możesz mieć pewność, że trail running to coś w sam raz dla ciebie. Sprawdź, jak się przygotować do pierwszego biegu oraz jakie trasy warto wybierać!

Rodzaje turystyki

Turystykę najogólniej dzieli się ze względu na motyw podróży. Wyróżnia się przede wszystkim turystykę poznawczą, wypoczynkową, religijną, biznesową, zdrowotną i kwalifikowaną. My skupiamy się na pierwszych dwóch, które można podzielić następująco:
  • Turystyka górska
  • Turystyka rowerowa
  • Turystyka krajoznawcza
  • Turystyka kulturowa
To oczywiście nie wszystkie rodzaje turystyki. Jest jeszcze turystyka festiwalowa, kulinarna, filmowa, przyrodnicza, geoturystyka, a nawet tzw. birdwatching.

Turystyka górska

Jak sama nazwa wskazuje, skupia się na wycieczkach górskich. W artykułach poruszających temat turystyki górskiej przedstawiamy polskie szlaki turystyczne oraz prezentujemy najbardziej potrzebny sprzęt w górach.

Turystyka rowerowa

Tutaj destynacja nie jest tak ważna jak środek transportu. Z naszych tekstów dowiecie się wszystkiego o podróżowaniu rowerem.

Turystyka krajoznawcza

Ten rodzaj turystyki może wam się kojarzyć przede wszystkim z wycieczkami szkolnymi. Nic bardziej mylnego. Turystyka krajoznawcza to nic innego jak wszelkie wycieczki, które moglibyśmy sklasyfikować pod hasłem „zwiedzanie”. Nieważne, czy miasta, regionu czy całego kraju.

Turystyka kulturowa

Ten rodzaj turystyki skupia się na poznawaniu zabytków. Turystyką kulturową mogą być wycieczki do zamków, ale także uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych.