Turystyka w Polsce i na świecie. Rodzaje, porady, pomysły

Wybierając hobby, wiele osób decyduje się na turystykę. To bardzo szeroka dziedzina – obejmuje zarówno piesze wędrówki po górach, wycieczki zagraniczne typu all-inclusive, zwiedzanie Polski na rowerach, jak i weekendowe city-breaki.

Poniżej znajdziecie artykuły, które pomogą wam w jak najlepszym zaplanowaniu swoich wyjazdów – i tych na koniec świata, i jednodniowych wycieczek. Przedstawiamy również najważniejsze „outdoorowe produkty”, w które warto się zaopatrzyć.
strój na biegówki

Jak się ubrać na biegówki?

Podczas uprawiania biegów narciarskich angażujemy w wysiłek cały organizm. Na trasie, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych oraz w niskiej temperaturze, łatwo jednak wyziębić lub przegrzać ciało. Zapobiegnie temu właściwie dobrana odzież zimowo-sportowa. Dowiedz się zatem, jak się ubrać na narty biegówki.
gdzie spedzic ferie zimowe w polsce

Gdzie spędzić́ ferie zimowe w Polsce?

Ferie zimowe to czas, na który najbardziej czekają dzieci i studenci. Oczywistym kierunkiem wyjazdowym wydają się góry - czyli aktywnie na nartach zjazdowych i biegowych. Ale gdy w ostatnich latach śniegu w Polsce jest niewiele, na popularności zimowych wyjazdów zyskują Mazury, Pomorze i Kaszuby, a także inne atrakcyjne turystycznie regiony w kraju. Podpowiadamy, gdzie spędzić ferie zimowe w Polsce niezależnie od tego, czy będzie śnieg, czy go nie będzie.
oznaczenia szlaków

Oznaczenia szlaków. Co oznaczają i jak je czytać?

Którym szlakiem dojdziesz do najciekawszych atrakcji w okolicy? Czy czarny szlak turystyczny jest najtrudniejszy? Jak znaleźć w górach szlak łącznikowy? Oznaczenia szlaków turystycznych mają znaczenie, ale nie takie, jak mogłoby się wydawać. Wyjaśniamy, co oznaczają kolory szlaków górskich.
smartband black friday

Smartband – Black Friday. Jaki smartband na Black Friday wybrać?

Smartband to urządzenie, które może zmienić nasze podejście do wykonywania codziennych obowiązków. To małe urządzenie umiejscowione na naszym nadgarstku może stać się naszym ulubionym trenerem personalnym, zarówno w ciągu dnia, jak i podczas snu. Jaki smartband na Black Friday wybrać?
apteczka w gory

Co powinna zawierać apteczka w góry?

Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa jest niesamowicie istotne podczas każdej podróży, a w szczególności w czasie wycieczki w góry. Apteczka turystyczna w góry jest lekka i niewielka. Nie zajmuje zatem zbyt dużo miejsca, a zabranie jej niejednokrotnie może przyczynić się do zachowania czyjegoś życia lub zdrowia. Nie każdy jednak wie, co powinno się w niej znaleźć. Niejednokrotnie trudno się też zdecydować, jaką apteczkę wybrać – gotową czy przygotowywaną samodzielnie. Dowiedz się, co powinna zawierać apteczka w góry.
bezpieczeństwo w górach

Bezpieczeństwo w górach - zima w górach

Zima w górach rządzi się swoimi prawami. Śnieg i lód utrudniają poruszanie się w terenie, niskie temperatury i porywisty wiatr wychładzają, a szybko zachodzące słońce może sprawić, że na szlaku złapią cię totalne ciemności. Jeśli chcesz zapewnić sobie bezpieczeństwo w górach podczas zimowej wyprawy, zobacz, jak przygotować się do wycieczki oraz jaki sprzęt ze sobą zabrać.
bagażnik rowerowy

Bagażnik rowerowy na hak cztery rowery - ranking

Wraz z nadejściem ciepłych, wiosennych dni dla wielu z nas rozpoczyna się również sezon rowerowych wycieczek. Wybierając się na nie z całą rodziną, chętnie poznajemy nowe miejsca w okolicy. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie dojechać do nich rowerami o własnych siłach. Problem pojawia się również w przypadku wakacyjnych wyjazdów. W takiej sytuacji najlepiej zabrać rowery ze sobą samochodem. Pomóc może nam w tym bagażnik rowerowy na cztery rowery. Ranking, który przygotowaliśmy, z pewnością pozwoli ci wybrać model idealnie dopasowany do potrzeb twojej rodziny.
jak rozłożyć namiot

Jak rozłożyć namiot?

Rozkładania namiotu nie warto odkładać na sam koniec. Choć jest to bardzo proste i zajmuje kilka minut, łatwo o błędy, które mogą mieć przykre konsekwencje. Jeśli nie chcesz obudzić się w kałuży wody, sprawdź, jak rozłożyć namiot zgodnie ze sztuką.
morze zimą

Dlaczego warto spędzić zimę nad morzem?

Chcesz wyjechać nad Bałtyk, ale zatłoczone plaże i kurorty pełne turystów to nie twoja bajka? Wybierz się nad morze zimą. To dobry sposób, aby poznać Wybrzeże z zupełnie innej strony – malowniczy nadmorski pejzaż przyprószony śniegiem może być równie zachwycający, jak w letnim wydaniu. Zobacz, dlaczego warto wybrać się zimą nad morze oraz jak spędzić czas nad Bałtykiem, gdy plażowanie odpada.
gdzie pojechać w góry zimą

Gdzie pojechać w góry zimą?

Gdzie wybrać się na zimowy urlop? Oczywiście w góry! Przepiękne widoki ośnieżonych szczytów, przytulne karczmy z ogniem trzaskającym w kominku, stoki narciarskie – każdy znajdzie coś dla siebie. Gdzie pojechać w góry zimą? Podpowiadamy w artykule!

Rodzaje turystyki

Turystykę najogólniej dzieli się ze względu na motyw podróży. Wyróżnia się przede wszystkim turystykę poznawczą, wypoczynkową, religijną, biznesową, zdrowotną i kwalifikowaną. My skupiamy się na pierwszych dwóch, które można podzielić następująco:
  • Turystyka górska
  • Turystyka rowerowa
  • Turystyka krajoznawcza
  • Turystyka kulturowa
To oczywiście nie wszystkie rodzaje turystyki. Jest jeszcze turystyka festiwalowa, kulinarna, filmowa, przyrodnicza, geoturystyka, a nawet tzw. birdwatching.

Turystyka górska

Jak sama nazwa wskazuje, skupia się na wycieczkach górskich. W artykułach poruszających temat turystyki górskiej przedstawiamy polskie szlaki turystyczne oraz prezentujemy najbardziej potrzebny sprzęt w górach.

Turystyka rowerowa

Tutaj destynacja nie jest tak ważna jak środek transportu. Z naszych tekstów dowiecie się wszystkiego o podróżowaniu rowerem.

Turystyka krajoznawcza

Ten rodzaj turystyki może wam się kojarzyć przede wszystkim z wycieczkami szkolnymi. Nic bardziej mylnego. Turystyka krajoznawcza to nic innego jak wszelkie wycieczki, które moglibyśmy sklasyfikować pod hasłem „zwiedzanie”. Nieważne, czy miasta, regionu czy całego kraju.

Turystyka kulturowa

Ten rodzaj turystyki skupia się na poznawaniu zabytków. Turystyką kulturową mogą być wycieczki do zamków, ale także uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych.