Turystyka w Polsce i na świecie. Rodzaje, porady, pomysły

Wybierając hobby, wiele osób decyduje się na turystykę. To bardzo szeroka dziedzina – obejmuje zarówno piesze wędrówki po górach, wycieczki zagraniczne typu all-inclusive, zwiedzanie Polski na rowerach, jak i weekendowe city-breaki.

Poniżej znajdziecie artykuły, które pomogą wam w jak najlepszym zaplanowaniu swoich wyjazdów – i tych na koniec świata, i jednodniowych wycieczek. Przedstawiamy również najważniejsze „outdoorowe produkty”, w które warto się zaopatrzyć.
weekend w górach

Weekend w górach. We dwoje lub z rodziną

Gdzie na weekend w góry? Do wyboru masz wiele opcji. Jeśli szukasz sposobu na budżetowy wypad lub na romantyczny weekend w górach we dwoje, zobacz kilka propozycji na ciekawe wędrówki w czterech najpopularniejszych polskich pasmach.
dobre buty trekkingowe

Dobre buty trekkingowe, czyli właściwie jakie?

Buty trekkingowe to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia miłośników wędrówek po trudnych terenach. Przeczytaj, czym powinny charakteryzować się te najlepsze i jak dobrać tego typu obuwie do swoich własnych potrzeb.
lodowka turystyczna jaka kupic

Jaka lodówka turystyczna? Jaką lodówkę turystyczną wybrać?

Letni kemping, wycieczkę za miasto lub dłuższą podróż samochodem z pewnością uprzyjemni chłodny napój lub przekąska. Niezwykle przydatna w tych sytuacjach jest więc możliwość dłuższego i bezpiecznego przechowywania tego typu produktów w niskiej temperaturze. Pojawia się zatem pytanie – jaka lodówka turystyczna będzie najlepsza?
impregnacja butów

Impregnacja butów. Jak impregnować buty?

Nic tak nie psuje morali podczas wędrówki, jak przemoczone buty. Dowiedz się, jak zaimpregnować obuwie, by przetrwało nawet największą ulewę. Podpowiadamy, jaki impregnat wybrać, a także jak go użyć, by zapewnić wodoodporną ochronę na długo.
zestaw na żywca

Zestaw na żywca. Jak łowić na żywca?

Zestaw na żywca to jedna z tych metod, którą używać potrafi niewielu wędkarzy, a która w określonych przypadkach może sprawdzić się jak żadna inna. W gruncie rzeczy możemy na nią złowić każdego drapieżnika, począwszy od okonia, po suma czy sandacza. Największa skuteczność daje ona jednak przy połowie szczupaka. Zobacz, jak zrobić zestaw na żywca.
zestaw na węgorza

Zestaw na węgorza. Jak złowić węgorza i jak wybrać odpowiedni zestaw?

Węgorz to jedna z tych ryb, które nie tylko trudno znaleźć, ale i złapać. Głównie dlatego, że tarło ma miejsce tylko i wyłącznie w Morzu Sargasowym, a ryba po jego odbyciu kończy życie. Młode osobniki jednak bardzo mocno migrują, dzięki czemu można je znaleźć w polskich zbiornikach. W takich wypadkach odpowiedni zestaw na węgorza to podstawa, bez której nie uda się złapać żadnej ryby.
latarki o największym zasięgu

Latarki o największym zasięgu

W sytuacji kryzysowej latarki o największym zasięgu potrafią nawet uratować życie. Dlatego też każdy niezależnie czy jest w pracy, czy w domu powinien mieć zaufanie do narzędzi, którymi pracuje. W tym artykule podpowiemy ci, jakie są najlepsze latarki na rynku.
ekspresy wspinaczkowe

Jak wybrać dobre ekspresy wspinaczkowe?

Rozpoczęcie swojej przygody ze wspinaczką może być prawdziwie ekscytującym doświadczeniem. Jednak liczba sprzętu i akcesoriów, które wchodzą w skład standardowego wyposażenia, może nas zdezorientować. Jednym z najważniejszych elementów są ekspresy wspinaczkowe, których jakość wpływa na nasze bezpieczeństwo podczas wspinaczki. Jaki ekspresy wspinaczkowe wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?
maty samopompujące ranking

Maty samopompujące. Ranking. Jak działa mata samopompująca?

Biwak pod namiotem lub tarpem to coraz popularniejsza forma wypoczynku i to nie tylko letniego. Oprócz samego schronienia, równie ważne jest też to, na czym się wyśpisz. Jednym z najbardziej komfortowych rozwiązań jest użycie maty samopompującej. Jak działa mata samopompująca i kiedy warto ją wybrać?
jaki gaz pieprzowy

Jaki gaz pieprzowy wybrać?

Użycie gazu pieprzowego jest jednym z popularniejszych i łatwo dostępnych sposobów samoobrony oraz obezwładniania napastnika. Gaz dużą popularnością cieszy się wśród kierowców, rowerzystów czy osób wracających do domu po ciemku. Jak wybrać dobry, łatwy w użyciu i skuteczny gaz pieprzowy?

Rodzaje turystyki

Turystykę najogólniej dzieli się ze względu na motyw podróży. Wyróżnia się przede wszystkim turystykę poznawczą, wypoczynkową, religijną, biznesową, zdrowotną i kwalifikowaną. My skupiamy się na pierwszych dwóch, które można podzielić następująco:
  • Turystyka górska
  • Turystyka rowerowa
  • Turystyka krajoznawcza
  • Turystyka kulturowa
To oczywiście nie wszystkie rodzaje turystyki. Jest jeszcze turystyka festiwalowa, kulinarna, filmowa, przyrodnicza, geoturystyka, a nawet tzw. birdwatching.

Turystyka górska

Jak sama nazwa wskazuje, skupia się na wycieczkach górskich. W artykułach poruszających temat turystyki górskiej przedstawiamy polskie szlaki turystyczne oraz prezentujemy najbardziej potrzebny sprzęt w górach.

Turystyka rowerowa

Tutaj destynacja nie jest tak ważna jak środek transportu. Z naszych tekstów dowiecie się wszystkiego o podróżowaniu rowerem.

Turystyka krajoznawcza

Ten rodzaj turystyki może wam się kojarzyć przede wszystkim z wycieczkami szkolnymi. Nic bardziej mylnego. Turystyka krajoznawcza to nic innego jak wszelkie wycieczki, które moglibyśmy sklasyfikować pod hasłem „zwiedzanie”. Nieważne, czy miasta, regionu czy całego kraju.

Turystyka kulturowa

Ten rodzaj turystyki skupia się na poznawaniu zabytków. Turystyką kulturową mogą być wycieczki do zamków, ale także uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych.