Data publikacji:

Jaki kask na rower miejski wybrać?

Kask rowerowy miejski, często lekceważony w minionych latach, staje się coraz bardziej popularny. W mieście nietrudno o małe kolizje i większe stłuczki, a upadek głową na beton może skończyć się interwencją chirurga. Warto zatem zadbać o swoje bezpieczeństwo, bo o styl kasków miejskich dbają producenci. Jaki kask na rower miejski wybrać, żeby było miło śmigać nim po mieście? 

Kask na rower miejski – czy musi być nudno? 

Nie! Modna stylówka na rowerze jest teraz „w cenie”. Nie musisz zakładać teraz na głowę kasku MTB albo kasku do jazdy na czas, żeby być bezpiecznym w drodze do pracy, na uczelnię czy na zakupy.  
Zarówno kask rowerowy damski miejski, jak i kask rowerowy miejski męski to w ostatnich latach popularny segment sprzedażowy na rynku akcesoriów rowerowych, więc jest w czym wybierać. Zarówno jeśli chodzi o kształt, jak i kolorystykę oraz wzornictwo kasku miejskiego.  
Najważniejsze jest zatem dopasowanie wyglądu kasku do preferencji użytkownika. Po mieście nie jeździ się przecież na czas ani nie pokonuje przeszkód terenowych. 

Kask na rower miejski – czy jest droższy niż kaski sportowe? 

Nie! Kilka lat temu tak rzeczywiście było, ale teraz rynek już się wyrównuje. Wiele osób kupuje kask miejski, bo większość czasu na rowerze spędza właśnie w mieście na dojazdach do punktów, w których coś załatwia. Jazda w kasku rowerowym w ruchu miejskim przestała być już „obciachem”. Dlaczego? Bo świadomość konsumentów rośnie. Wielu ludzi zaczyna przykładać ogromną wagę do kwestii bezpieczeństwa. A kask jest przecież jedną słuszną ochroną głowy przed urazami głowy, które następują wskutek kolizji na drodze, upadków, stłuczek.  
Ale przecież nie musisz mieć kasku miejskiego, jeśli okazjonalnie jeździsz po mieście, a twoim konikiem jest jazda MTB po bezdrożach. Kask MTB też świetnie ochroni cię przed niebezpiecznym zderzeniem w mieście.  

Dlaczego kask rowerowy miejski ma gorszą wentylację od kasku MTB? 

Tak, to prawda, kask miejski jest gorzej wentylowany niż kaski sportowe (nie mówimy tu o kaskach do jazdy na czas, bo te, ze względu na potrzebę osiągnięcia wysokich parametrów aerodynamicznych, wentylację mają na poziomie mikro). 
Dlaczego kask miejski ma słabą wentylację? Bo w mieście nie jeździ się na wyścigi. Dojazd do pracy to przeważnie odcinek kilku kilometrów, pokonywany po ścieżkach rowerowych, niedużych ulicach, a czasem też (niestety) po chodniku. W żadnym z tych miejsc nie rozpędzisz się do prędkości, które wyzwolą tak dużo energii z twojego ciała, że po zamienieniu jej w ciepło, będziesz sowicie opływać potem. Na krótkie odcinki, czyli dojazdy do pracy, szkoły i na zakupy, wentylacja kasku miejskiego całkowicie wystarczy. 
Przy okazji brak dziurek wentylacyjnych (otworów wentylacyjnych w kasku miejskim) sprawia, że twoja głowa nie moknie, gdy niespodziewanie zacznie padać deszcz.  

Jakie bajery powinien mieć miejski kask rowerowy? 

Kask miejski rowerowy ma być widoczny dla kierowców wszelkich aut, autobusów i tramwajów. Dlatego dobrze, jeśli jest wyposażony w odblaski albo odblaskowe naklejki. Te zaczynają odbłyskiwać światłem odbitym, gdy zapada zmrok, a kierowcy włączają światła mijania oraz zapala się oświetlenie uliczne. Dzięki elementom odblaskowym zostaniesz zauważony przez kierowców, pieszych i innych rowerzystów podczas wieczornej, nocnej lub porannej jazdy. 
Wiele kasków miejskich na rower posiada wbudowaną lampkę, która często jest zintegrowana z pokrętłem, co znacznie ułatwia operowanie nią. Jeśli kask, który posiadasz – lub ten kask miejski, który zamierzasz kupić – nie posiadają lampki wbudowanej, a ty chcesz być dobrze widoczny w ruchu ulicznym, nic straconego! Dokup dodatkową lampkę w sklepie rowerowym. Oświetlenie łatwo zamontujesz praktycznie w każdym kasku rowerowym. 
My jesteśmy zdania, że kask do roweru miejskiego powinien mieć odblaski oraz lampkę, bo to znacząco zwiększa szanse rowerzysty na uniknięcie kolizji na drodze. 

Kask na rower miejski damski – wdzięk, styl i szyk 

Nie musi być nudno, brzydko i monotonnie. Kask miejski ma nieco mniej opływowy kształt niż kaski sportowe, ale zazwyczaj wyróżnia się oryginalnym – i jednocześnie eleganckim – designem, a każda kobieta przypasuje kask miejski do swojego gustu. Rower miejski to obecnie synonim elegancji i takie też są kaski miejskie dla kobiet oraz kaski miejskie dla mężczyzn. Mają one szeroką gamę kolorów i wzorów, a niektórzy mają ich po kilka – bo tak, jak buty – dobierają kaski do każdej swojej stylizacji. I są tak ciekawie zaaranżowane, że zupełnie zapominasz o tym, że kask rowerowy ma jedno ważne zadanie – prz ede wszystkim chroni głowę przed niebezpiecznymi urazami. Więc śmigasz do mieście bezpieczna, stylowa i zadowolona.  

Kask rowerowy damski miejski oraz kask rowerowy miejski męski – propozycje  

Kilka inspiracji podajemy. Wszystkie kaski miejskie, które zobaczysz poniżej, spełniają wysokie wymogi bezpieczeństwa: 
  1. Giro Sutton – wysoki poziom bezpieczeństwa połączony z bajerami potrzebnymi do jazdy po mieście. Jest on bowiem wyposażony w klips do mocowania lampki LED oraz ma wzmocnione otwory wentylacyjne w dolnej części kasku. Po co? Aby rowerzysta miejski mógł bezpiecznie zablokować kask razem z rowerem. 
  1. Abus Skurb – kask rowerowy „orzeszek” – bardzo popularny w przestrzeni miejskiej, lubiany przez kobiety oraz często wybierany przez mężczyzn. Idealny kask ochronny dla osób dojeżdżających do pracy, które używają roweru do dojazdu do miasta i do biura.  
  1. Lazer Compact – kask rowerowy zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Można stosować go podczas wielu aktywności, bo jest zarówno świetnym kaskiem trekkingowym oraz doskonale sprawdzi się jako kask miejski dla kobiety oraz dla mężczyzny.  
Autor: Redakcja Ceneo