Data publikacji:

Jak nauczyć się piruetów na łyżwach?

Stawianie pierwszych kroków na łyżwach masz już za sobą i korci Cię, aby do dotychczasowych umiejętności dodać bardziej zaawansowane figury? Oto krótki przewodnik o tym, jak nauczyć się piruetów na łyżwach.

W łyżwiarstwie wyróżniamy kilka rodzajów piruetów. Po pierwsze piruety stane, czyli takie, w których sylwetka jest wyprostowana lub tułów jest lekko odchylony do tyłu. Można wykonać też piruet Denise Biellmann polegający na tym, że stojąc sięgasz ramionami do tyłu, chwytasz krawędź łyżwy jednej nogi i unosisz ją w górę. Drugi typ to piruety w pozycji wagi, czyli w jednej linii znajduje się tułów i wyprostowana wolna noga ułożone równoległe do tafli, a druga noga oparta o lód ułożona jest prostopadle do podłoża. Piruet siadany polega na jeździe w przysiadzie z jedną nogą wyciągniętą do przodu. Ze względu na kierunki jazdy piruety dzielą się jeszcze na wykonywane w przód i tył.

Piruety najlepiej ćwiczyć w łyżwach figurowych, gdyż są one lżejsze. Zacznij od kręcenia się na dwóch nogach. Znajdź sobie trochę wolnego miejsca, rozszerz nieco nogi (mają być lekko ugięte w kolanach), jedną ustaw tak jak być chciał zawrócić i zacznij kręcić się w miejscu, jednocześnie powoli unosząc obie ręce nad głowę. Kiedy już opanujesz tę figurę, spróbuj podczas kolejnego kręcenia się unieść jedną, zgiętą w kolanie nogę na niewielką wysokość.

Jeśli czujesz się pewnie w tej pozycji, możesz zacząć próbować chwytać końcówkę łyżwy unoszonej nogi i stopniowo podnosić ją coraz wyżej aż będziesz mógł swobodnie unieś ją nad głowę. Z czasem możesz łapać za łyżwę obiema rękami. Jeśli chcesz wykonać piruet w pozycji wagi w czasie jazdy stopniowo pochylaj się w przód, wyciągając ramiona w bok oraz podnosząc wolną nogę w górę (ma być równolegle do lodu). Aby zrobić piruet siadany, jadąc schodź w dół do przysiady, wyciągając jedną nogę przed siebie (ma być prosta i ułożona równolegle do podłoża). Na początku piruety wykonuj na, Twoim zdaniem, mocniejszej nodze.

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie zmagać się z nauką piruetów na łyżwach, możesz pobrać kilka lekcji u profesjonalnego instruktora lub poprosić o wsparcie znajomego, który doskonale opanował ten element.

Autor: Sylwia Stwora