Data publikacji:

Kaski rowerowe dla dzieci - ranking najlepszych produktów

Przepisy w Polsce nie nakładają obowiązku korzystania z kasku i to nawet w przypadku dzieci. To dobre rozwiązanie legislacyjne, zachęcające do sięgnięcia po rower. Niemniej jednak i tak warto zakupić kask, zwłaszcza dla swojego potomka. Jak dobrać kask rowerowy dla dziecka i na co zwrócić uwagę?

kaski rowerowe dla dzieci ranking

Certyfikaty i atesty kasków dla dzieci

Punktem wyjścia do zakupu dziecięcego kasku rowerowego, jak i każdego innego, jest bezpieczeństwo. Z tym niestety bywa różnie, bowiem wiele modeli kasków dla dzieci nie zapewnia nawet podstawowej ochrony. Są to jedynie tanie i nieodporne na uderzenia skorupy, które usypiają czujność i sumienie rodzica.

Dobry kask rowerowy dla dziecka powinien mieć certyfikaty zapewniające o bezpieczeństwie użytkowania. O spełnienie wymogów Unii Europejskiej świadczą oznaczenia CE oraz certyfikaty EN 1087 (wszystkie kaski rowerowe) i EN 1080 (kaski rowerowe dla dzieci poniżej 7. roku życia). Gwarantem jakości jest też renomowana marka kasku, np. Uvex, Abus, Kellys, Kross, Bobike, Giro, Hamax, Bell czy Lazer.

Sprawdź również, jak wybrać komfortowe skarpetki rowerowe.

Typy kasków dla dzieci

Dla najmłodszych dzieciaków przeznaczone są kaski mocno okalające głowę, tzw. orzeszki. Ich zaletą jest dobra ochrona głowy, także w tylnej, potylicznej części. Stosunkowo głęboki kask dobrze utrzymuje się na głowie, dzięki czemu rodzic nie musi co chwilę poprawiać jego pozycji.

Kask typu orzeszek zazwyczaj nie ma zbyt dużej powierzchni otworów wentylacyjnych, dzięki czemu dodatkowo ogrzewa głowę dziecka. Wiosną i jesienią taki kask może zastąpić czapeczkę. Latem warto wybrać lepiej wentylowany kask.

Drugim typem są kaski rowerowe dla dzieci imitujące te dla dorosłych. Są bardziej minimalistyczne, lżejsze i chronią mniejszy obszar głowy, ale są wygodniejsze na dłuższych trasach, na których dziecko bardzo się zmęczy. Taki kask bardzo dobrze sprawdzi się na rodzinnych wyjazdach rowerowych oraz w trakcie letnich upałów.

Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego dla dziecka?

Nie istnieje coś takiego jak np. kask dla czterolatka. Dzieciaki różnią się budową ciała, wielkością głowy oraz jej kształtem, dlatego warto dobrać kask indywidualnie. Podstawą jest obwód głowy. Aby go zmierzyć, obejmij głowę dziecka centymetrem krawieckim w najszerszym miejscu, czyli ok. 1 cm nad brwiami i uszami.

Nie ściskaj jednak miary zbyt mocno, powinna swobodnie przylegać do skóry. Na tej podstawie dobierz rozmiar kasku, pilnując, by zmierzona wartość znalazła się mniej więcej w połowie zakresu dopuszczalnych rozmiarów. Typowe rozmiary kasków dla dzieci mieszczą się w przedziale od 44 cm do 58 cm.

Na uwagę zasługuje jednak fakt, że liczy się nie tylko obwód kasku. Tę wartość i tak można wyregulować za pomocą suwaka lub pokrętła. Ważne jest też wyprofilowanie warstwy wewnętrznej oraz głębokość kasku. Dobrze dobrany kask powinien ściśle przylegać do głowy i nie może uwierać w żadnym miejscu. Wpływ na to ma chociażby jakość i miękkość wyściółki.

Jak sprawdzić, czy dany kask odpowiada dziecku? Najlepiej porównać ze sobą kilka różnych modeli kasków, by wybrać ten, który najlepiej pasuje do kształtu głowy malucha. Niektóre sklepy internetowe oferują bezpłatną przymiarkę kilku kasków i możliwość odesłania niepasujących modeli.

Jak poprawnie założyć kask?

Nawet najlepszy kask dla dziecka nie zapewni bezpieczeństwa, jeśli będzie źle założony. Niedopuszczalnym błędem jest jazda z odpiętym lub zbyt luźnym kaskiem. Pasek powinien być na tyle dopasowany, by umożliwiał swobodną mowę, ale nie może ześlizgnąć się z brody.

Co do samej regulacji obwodu kasku i wyściółki, warto dopasować je w taki sposób, by kask stabilnie utrzymywał się na głowie. Aby to sprawdzić, wystarczy przytrzymać odpięty kask dziecka i poprosić je, by poruszało głową. Jeśli głowa porusza się w kasku swobodnie, kask jest zbyt luźny. Dobrze dopasowany kask to taki, który nie spada z głowy nawet pod odpięciu paska.

Jak zachęcić dziecko do jazdy w kasku?

Przekonanie dziecka do korzystania z kasku nie jest łatwe. Kilkulatek potrafi buntować się przeciwko nakazom i zakazom rodzica, a zwłaszcza tym, które sprawiają mu dyskomfort. Pierwsza jazda w kasku zawsze wiąże się z niewygodą, dlatego nie trudno się dziwić, że dziecko wybiera swobodną jazdę z gołą głową.

Jak zachęcić dziecko do korzystania z kasku? Najlepiej jest zapoznawać go z nim od najmłodszych lat, zaczynając już na etapie rowerka biegowego. W ten sposób dziecko uczy się, że noszenie kasku jest czymś naturalnym, podobnie jak noszenie czapki. Wymaga to jednak konsekwencji w zakładaniu kasku nawet na krótkie przejażdżki oraz noszenia kasku przez rodziców – dawanie dobrego wzoru to podstawa.

Sposobem na to, by przekonać do kasku pociechy, jest także wspólny wybór modelu. Dzieciaki uwielbiają wybierać i decydować, dlatego wspólne zakupy są bardzo dobrym pomysłem. Maluch może wówczas wybrać kask z samochodami, postaciami z bajek lub w ulubionym kolorze. Modele kasków dla dzieci utrzymane są w atrakcyjnej stylistyce, która przywodzi na myśl bardziej zabawki aniżeli ochronny hełm.

Kask nie tylko dla małych rowerzystów

Nie tylko mali rowerzyści powinni sięgać po kask. Ochronę głowy należy stosować zanim jeszcze dziecko wsiądzie na swój rowerek. Korzystaj z kasku dla dziecka już wtedy, gdy przewozisz je w foteliku rowerowym, przyczepce lub w kufrze roweru cargo. Dla zachowania bezpieczeństwa nie wystarczy ostrożność na drodze.

Każdy rowerzysta narażony jest także na niebezpieczne sytuacje spowodowane przez innych użytkowników dróg, dlatego nie warto dać się zwieść fałszywemu poczuciu bezpieczeństwa, jakie gwarantują foteliki rowerowe z pasami i elementami ochronnymi.

Popularne modele kasków dla dzieci – ranking TOP 3

Autor: Szymon Sonik