Data modyfikacji:

Jak wybrać rower? Na co zwrócić uwagę, wybierając rower?

Jazda na rowerze to same korzyści: wspomagasz pracę serca i układu nerwowego, ćwiczysz mięśnie i stawy, spalasz zbędne kalorie. Wysiłek fizyczny powoduje, że wydzielają się endorfiny, więc jesteś szczęśliwszy. To jednocześnie dobry sposób, by uniknąć korków, zadbać o środowisko i miło spędzić czas. Aby jednak w pełni cieszyć się komfortową jazdą, należy wybrać odpowiedni model, co nie zawsze jest łatwe. Zastanawiasz się, jak dobrać rower górski do wzrostu, wybrać odpowiedni do pracy czy na długie wyprawy? Przeczytaj krótki poradnik. 

Jak wybrać rower, który będzie odpowiadał twoim potrzebom? 

Zanim zdecydujesz się na zakup roweru, zastanów się dobrze, w jaki sposób będziesz z niego korzystać – jak często i po jakich drogach zamierzasz jeździć. W ostatnich latach oferta producentów bardzo się rozwinęła, a poszczególne modele są coraz lepiej przystosowane do tego, by odpowiadać konkretnym potrzebom. Podstawowy podział na rowery miejskie, elektryczne, szosowe czy górskie pozostaje aktualny, jednak w każdej z tych grup możemy wymienić kolejne podgrupy. Jeżeli po prostu wykorzystujesz rower do jazdy rekreacyjnej po mieście, na przykład przejażdżek po parku czy dojazdów do pracy, najlepszym wyborem będzie dla ciebie rower miejski. Pozwala on przyjąć komfortową, wyprostowaną pozycję. Typowe modele miejskie dla dorosłych wyposażone są w koła 28". Zwykle posiadają ramy wykonane ze stali i aluminium oraz przerzutki (od 3 do 8 biegów) – raczej nie należy wybierać modeli bez przerzutek, które są znacznie wolniejsze i mniej wygodne. Kupując rower miejski, zwróć uwagę na to, czy posiada już potrzebne wyposażenie (błotniki, nóżka, oświetlenie, dzwonek czy bagażnik powinny być standardem) i czy nie jest zbyt ciężki (będzie to problemem, jeżeli mieszkasz na trzecim piętrze i musisz codziennie wnosić rower). 

Jak wybrać rower szosowy? 

Rowery szosowe dostępne w ofercie występują przede wszystkim w dwóch wariantach: przeznaczone do ścigania się i modele turystyczne. W obydwu przypadkach rower musi być przystosowany do jazdy na drogach utwardzanych i drogach szutrowych. Temu zawdzięcza charakterystyczny wygląd: cienkie rury ramy mają prostą budowę, duże koła 28" zostały wyposażone w cienkie opony, a kierownica wygięta jest na kształt „baranka”. 
Zawsze przy wyborze roweru szosowego przeznaczonego do ścigania warto szukać możliwie jak najlżejszych modeli. W przypadku modeli miejskich niska waga nie musi być priorytetem, jeżeli nie musimy roweru dźwigać, ma natomiast duże znaczenie przy rowerach szosowych. Lekkie modele o wiele łatwiej jest rozpędzić. Z tego powodu powinieneś wybrać rower o ramie wykonanej z włókna karbonowego, które jest niezwykle lekkie. Rama aluminiowa sprawdzi się, jeżeli poszukujemy modeli turystycznych i prędkość nie jest priorytetem. W przypadku rowerów szosowych dobrze sprawdzają się hamulce tarczowe, jeżeli jednak przede wszystkim chcesz zminimalizować wagę, lepszym wyborem mogą być szczękowe. Koła powinny być możliwie jak najlżejsze i nie stawiać zbyt dużego oporu. Firmy Campagnolo, Shimano i Sram oferują dobrej jakości osprzęt do rowerów szosowych. 

Jak dobrać rower górski? 

Rowery górskie to bardzo popularna kategoria rowerów, które dobrze sprawdzają się w jeździe terenowej po bezdrożach – wszędzie tam, gdzie nie wjedziesz rowerem szosowym czy zwykłym rowerem miejskim: po wzniesieniach, dziurawych drogach czy kamienistych szlakach górskich. Dostępne obecnie na rynku rowery górskie możemy podzielić na kilka różnych typów: niektóre z nich będą zbliżone do rowerów szosowych, inne sprawdzą się przy wykonywaniu szlaków i ewolucji. Z tego powodu zawsze, gdy kupujesz rower górski, doczytaj, co kryje się za konkretnym modelem. Można wymienić przede wszystkim: 
  • rekreacyjne rowery górskie – najtańsze i najprostsze, sprawdzą się w przypadku początkujących użytkowników, na przykład na wycieczki w łatwy teren; 
  • rowery do xc i maratonu – najpopularniejszy rodzaj rowerów górskich. Zostały zaprojektowane z myślą o olimpijskiej odmianie kolarstwa górskiego. Z tego typu roweru korzysta m.in. Maja Włoszczowska. Pozwalają szybko wjeżdżać pod górkę i efektownie zjeżdżać; 
  • rowery enduro – rowery zaprojektowane specjalnie z myślą o najcięższych technicznie górskich zjazdach, po głazach, korzeniach i skałach. Przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników; 
  • rowery ścieżkowe (trail) – najbardziej uniwersalne spośród rowerów górskich, łączą cechy roweru rekreacyjnego i enduro. Dobrze sprawdzą się podczas jazdy po górach, na zróżnicowanym terenie, na wycieczkach. 

Jak dobrać wielkość roweru? 

Aby mieć pewność, że jeździmy rowerem wygodnie i komfortowo, konieczne będzie dopasowanie ramy roweru do swojego wzrostu. W tym celu konieczne będzie dokonanie pomiarów. Nie jest to trudne. Stań boso na podłodze i zmierz odległość pomiędzy ziemią a wysokością krocza. Tę liczbę należy pomnożyć: 
  • przez 0,66 w przypadku roweru szosowego; 
  • przez 0,63 w przypadku roweru trekkingowego; 
  • przez 0,57 w przypadku roweru górskiego. 
Wynik, który uzyskasz, oznacza wielkość ramy, którą powinieneś wybrać. Oczywiście może zdarzyć się tak, że nawet pomimo wykonania dokładnych pomiarów, masz wątpliwości, czy wybrany rower jest tym, który faktycznie powinieneś zamówić. Najlepszym rozwiązaniem, by to sprawdzić, jest przetestowanie go. Kupując rower w sklepie stacjonarnym, warto go po prostu wypróbować – usiąść na nim, upewnić się, że jesteś w stanie przybrać wygodną pozycję. Pamiętaj, że możesz zrobić to samo przy zakupach online. Po prostu po odbiorze roweru sprawdź, czy ci pasuje – jeżeli nie, masz możliwość bez żadnego ryzyka odesłać go w przeciągu dwóch tygodni bez podania przyczyny, a otrzymasz zwrot kosztów. 
Autor: Redakcja Ceneo