Data publikacji:

Jaki rower treningowy wybrać?

Są rowerzyści, którzy wsiadają na swoje pojazdy bez względu na porę roku i warunki atmosferyczne, wychodząc z założenia, że nie ma złej pogody, jest jedynie nieodpowiedni ubiór. Taka postawa jest godna podziwu, jednak nie każdy ma tyle samozaparcia. Chcąc utrzymać dobrą formę przez cały rok, bez konieczności jeżdżenia w śniegu czy deszczu, warto zaopatrzyć się w sprzęt stacjonarny, zwłaszcza że ćwiczenia na nim mają też dodatkowe plusy. Jaki rower treningowy wybrać?
rowerek biegowy

Czy warto kupić rower treningowy?

Jazda na rowerze ma wiele zalet. Między innymi jest to jedno z najlepszych ćwiczeń dla kolan, pozwala też zmniejszyć masę ciała i poprawić ogólną kondycję. Trening jest przyjemny, a jego intensywność można dobrać do własnych potrzeb. Jeśli nie zawsze mamy możliwość regularnej jazdy na zwykłym rowerze, warto kupić do domu rower treningowy. Przydaje się nie tylko w czasie nieprzyjemnych warunków atmosferycznych, ale również w wielu innych sytuacjach. Przykładem może być młoda mama, która ćwiczy podczas snu dziecka, lub osoba wskakująca na rower w czasie przerwy w pracy zdalnej. Taki sprzęt sprawdza się również w domach zaawansowanych cyklistów jako uzupełnienie ćwiczeń. Zdecydowanie warto się w niego zaopatrzyć. Pytanie tylko, jaki rower treningowy kupić, żeby nie żałować.

Jaki powinien być rower treningowy?

Żeby móc zdecydować, jaki rower treningowy będzie idealny właśnie dla nas, trzeba uświadomić sobie własne potrzeby. Poszczególne modele mogą się od siebie znacznie różnić, dlatego nie jest dobrym pomysłem wybieranie pierwszego, który wpadnie nam w oko, bez przeanalizowania parametrów.

Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając rower treningowy?

  • Mechanizm oporu. To od niego w dużej mierze zależy intensywność treningu. Najczęściej spotkać można rowery mechaniczne lub magnetyczne, ale istnieją również rowery elektromagnetyczne. Różnią się one dość znacznie ceną, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Zastosowany mechanizm oporu jest podstawową kwestią do rozważenia podczas podejmowania decyzji, jaki rower treningowy kupić.
  • Pozycja ćwiczeń. Bardzo ważna kwestia, od której zależy komfort jazdy, a może nawet powodzenie całego planu treningowego. Jeśli źle dobierzemy typ roweru, łatwo możemy się zniechęcić. Rower może być pionowy, poziomy lub spinningowy, a typ należy dobrać przede wszystkim do celu treningu, ale także do stanu zdrowia.
  • Regulacja siodełka i kierownicy. Dobrej jakości rowery treningowe oferują możliwość dopasowania wysokości siodełka, dzięki czemu sprzęt będzie odpowiadał zarówno osobie wysokiej, jak i niskiej. Odpowiednią wysokość ustawia się podobnie jak w przypadku zwykłego roweru – wyprostowana noga umieszczona na pedale powinna pozostać delikatnie ugięta.
  • Rozmiar. Podejmując decyzję, jaki rower treningowy kupić, trzeba uwzględnić wielkość pomieszczenia, w którym ma on stać. Aktualnie kupić można dobrej jakości sprzęt niewielkich rozmiarów, a nawet praktyczne rowery składane. Jest to ważne, ponieważ zbyt duży model będzie utrudniał codzienne funkcjonowanie.
  • Dodatkowe funkcje. Od rowerów z wyższej półki możemy oczekiwać ciekawych funkcji dodatkowych, takich jak na przykład komputer, który pozwoli na wybór planu treningowego, a także monitorowanie postępów. Jest to nie tylko duże ułatwienie, ale też rewelacyjna motywacja do dalszych ćwiczeń.
  • Cena. Cena będzie w dużym stopniu odzwierciedlać jakość. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb, jednak jeśli to możliwe, warto zainwestować w rower z wyższej półki, ponieważ przekłada się to na przyjemność treningu.

Mechaniczny czy magnetyczny – jaki rower treningowy?

Rower treningowy mechaniczny to najprostszy model, który jednocześnie jest najtańszą opcją. W jego przypadku opór jest skutkiem tarcia koła zamachowego i można go regulować za pomocą pokrętła. Będzie idealny dla każdego, kto zastanawia się, jaki rower treningowy kupić, i nie jest pewien, czy rzeczywiście będzie ćwiczył regularnie. Zaletą tego typu sprzętu jest prostota konstrukcji, dzięki której łatwiej można poradzić sobie z ewentualnymi naprawami. Wadą najczęściej jest głośna praca, co może być uciążliwe dla domowników i sąsiadów.
Rower magnetyczny jest bardziej zaawansowany, droższy, ale też dużo wygodniejszy w stosowaniu. Warto go wybrać, jeśli mamy sto procent pewności, że będzie używany. Wyposażony jest w specjalny hamulec magnetyczny o szerokim wachlarzu ustawień obciążenia, dzięki któremu łatwo dopasować tryb pracy do indywidualnych potrzeb. Taki sprzęt jest cichy i przyjemny w użytkowaniu, dlatego wydaje się być najlepszą odpowiedzią na pytanie, jaki rower treningowy do domu wybrać.
Najbardziej zaawansowane są obecnie rowery elektromagnetyczne, które zachowują wszystkie zalety konstrukcji magnetycznej, a dodatkowo wyposażone są w szereg funkcji, takich jak sterowanie oporem przez mikroprocesor, wybór planu treningowego czy monitorowanie osiągów i parametrów życiowych. Wadą takich modeli jest wysoka cena i większy problem w przypadku uszkodzenia, ponieważ samemu trudno naprawić tak skomplikowane urządzenie.

Rodzaje rowerów treningowych a pozycja w czasie ćwiczeń

Podejmując decyzję, jaki rower treningowy wybrać, trzeba również zdecydować o pozycji, jaką będziemy przyjmować w czasie ćwiczeń. Do wyboru mamy rower:
  • pionowy – najpopularniejszy rodzaj, z którym spotkać się można najczęściej, ponieważ najbardziej przypomina zwykły rower. Na siodełku można usadowić się w pozycji wyprostowanej lub pochylonej, w zależności od upodobań;
  • poziomy – polecany jest osobom zmagającym się z chorobami kręgosłupa, ponieważ wyposażony jest w oparcie, które pozwala go odciążyć;
  • spinningowy – wymaga siedzenie w pozycji mocno pochylonej. Przeznaczony dla najbardziej wymagających użytkowników, pozwala na przeprowadzanie intensywnych treningów.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym