Data publikacji:

Jak przygotować organizm na sporty zimowe?

Pierwszy śnieg mamy już za sobą, dlatego to ostatni czas, aby przygotować organizm na sporty zimowe. Podpowiadamy, jak zadbać o dobry stan zdrowia i tym samym zmniejszyć ryzyko odniesienia kontuzji w czasie szaleństw na stoku narciarskim, lodowisku czy podczas biegów na nartach.

Zima to doskonały czas na poprawę samopoczucia, walkę ze zbędnymi kilogramami czy poprawianie kondycji poprzez uprawianie sportów zimowych. Przebywanie na świeżym powietrzu i dużych wysokościach jest także korzystne ze względu na odpowiednie dotlenienie organizmu, które sprzyja większej produkcji erytrocytów, czyli czerwonych krwinek.

Przygotowania do białego szaleństwa należy rozpocząć co najmniej miesiąc przed planowanym wyjazdem, zwłaszcza jeśli w ciągu roku ćwiczymy okazjonalnie lub prowadzimy siedzący tryb życia. W ten sposób zmniejszymy ryzyko pojawienia się zakwasów już po pierwszym dniu spędzonym na nartach, snowboardzie czy łyżwach oraz nabawienia się kontuzji.

Powinieneś ćwiczyć przynajmniej 3 razy w tygodniu po minimum 30-45 minut przy tętnie maksymalnym 130 skurczy/min, aby odpowiednio zwiększyć siłę i wytrzymałość mięśni. Każdy trening zaczynaj od rozgrzewki oraz kończ stretchingiem, czyli ćwiczeniami rozciągającymi. Postaw na treningi cardio, czyli bieganie np. na bieżni, jogging, pływanie, jazdę na rowerze (na zewnątrz lub w formie spinningu) lub na rolkach. Sprzymierzeńcem przygotowań organizmu do sportów zimowych jest także skakanie na skakance, ćwiczenia z piłką rehabilitacyjną lub wizyty na ściance wspinaczkowej. Na siłowni warto zainteresować się suwnicą oraz urządzeniami nastawionymi na ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców, nóg i pośladków. Pomocne będą też różnego typu brzuszki, grzbiety czy przysiady, które spokojnie możesz wykonywać w domu. Dane ćwiczenie powtarzaj np. 15-20 razy w 2 seriach i 2 razy w ciągu dnia.

Niezbędne, zwłaszcza przy jeździe na desce snowboardowej oraz łyżwach, będzie wykonywanie ćwiczeń, które pomogą w utrzymywaniu równowagi, np. skłony w przód z jedną nogą uniesioną do góry i dotykaniem ręką stopy przeciwnej nogi lub ćwiczenia na równoważni czy też ławeczce.

Warto też przyjrzeć się ofertom klubów fitness w poszukiwaniu specjalnych zajęć, które nastawione są do przygotowania organizmu na sezon zimowy.

Autor: Sylwia Stwora