Data modyfikacji:

Wrotki czy rolki? Które lepsze?

Co było pierwsze: wrotki czy rolki? Nie ulega wątpliwościom, że klasyczne wrotki pojawiły się najpierw. Później świat poznał rolki, które na długi czas zdeklasowały swoje starsze siostry. W ostatnim czasie, wrotki ponownie wracają do łask. Na co lepiej się zdecydować? Na wrotki czy rolki? Kto powinien skorzystać z szaleństw na łyżworolkach, a komu lepiej przysłużą się klasyczne wrotki?

Sprawdź koniecznie! Rolki - jakie efekty?

Wrotki czy rolki?

Rolki czy wrotki.  Co wybrać?

Łyżworolki oraz wrotki dają znakomite możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza w przestrzeni miejskiej. Wystarczy skwer z równą nawierzchnią lub ścieżka dla rolkarzy, by świetnie się bawić, zarazem spalając kalorie. Ta aktywność fizyczna cieszy się dużą popularnością zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Pytanie tylko – który z wynalazków sprawdzi się lepiej?

Kto powinien wybrać wrotki?

Wrotki pojawiły się już w XIX wieku, wówczas będąc zwykłymi butami, do których doczepiono kółka. Współczesne wyglądają rzecz jasna inaczej, jednak ich zasada działania pozostaje taka sama. Wrotki warto wybrać wtedy, gdy:
 • Zależy ci na lepszej stabilności. Równolegle ustawione koła oznaczają mniejsze ryzyko upadku. Z tego względu, wrotki sprawdzą się u dzieci oraz osób zaczynających przygodę z tego rodzaju sportami.
 • Lubisz spokojną jazdę. Nie zależy ci na szybkim szusowaniu po asfalcie? Jeśli tak, wrotki okażą się dobrym rozwiązaniem.
 • Lubisz klimaty retro. Wrotki kojarzą się z amerykańskimi barami w stylu pin-up, dlatego u niektórych będą stanowiły ciekawe uzupełnienie wizerunku.

Dla kogo rolki?

Rolki od wrotek różnią się przede wszystkim ustawieniem kółek – w tym wypadku wszystkie ułożone są w jednej linii. Wpływa to na sposób prowadzenia rolek, który jest trudniejszy niż manewrowanie wrotkami. Rolki są dla ciebie, gdy:
 • Lubisz dynamiczną aktywność. Jazda na rolkach przypomina jazdę na łyżwach – angażuje całe ciało i wymaga sporo wysiłku.
 • Lubisz jeździć szybko. Na rolkach można się naprawdę porządnie rozpędzić!
 • Chcesz uprawiać sport wyczynowy. Z rolkami możesz śmiało odwiedzać skateparki.
 • Zimą uprawiasz chętnie łyżwiarstwo. W okresie wiosenno-letnim jazda na łyżwach często okazuje się problemem. Z łyżworolkami nie wypadniesz z dobrej formy, a w nowy sezon wkroczysz z doskonałą kondycją.
Czytaj również: Pierwsze kroki na rolkach

Wrotko-rolki dla najmłodszych

Na rynku znajdziesz również wrotko-rolki, które są niczym innym, jak łyżworolkami z dwoma, dodatkowymi kółkami po bokach. To świetny wybór, jeśli twoje dziecko chce jeździć na rolkach, lecz nie posiada jeszcze odpowiednich umiejętności. Gdy nabierze wprawy, możesz usunąć dodatkowe kółka z wrotko-rolek, by twój maluch bez skrępowania jeździł na prawdziwych rolkach.

Jak kupić najlepsze rolki?

Kupując rolki, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.
 • Rolki sportowe dla osoby początkującej powinny cechować się twardością kółek w zakresie od 72A do 82A.
 • Wybierz rolki z łożyskami oznaczonymi symbolami ABEC lub SG. AEBC – to najlepszy wybór dla kogoś, kto chce jeździć rekreacyjnie.
 • Istotny jest również sam but, który powinien dobrze stabilizować kostkę. Zwróć uwagę, by dobrać jego odpowiedni rozmiar. W razie obaw, zamów rolki regulowane.
 • Tanie rolki = złe rolki? Niekoniecznie! Dobre modele kupisz już nawet za mniej niż 100 zł. Jeśli szukasz rolek do jazdy rekreacyjnej, zwracaj uwagę na niezbędne parametry – marka ma tu znacznie mniejsze znaczenie.

Zarówno wrotki, jak i rolki zapewnią ci świetną zabawę na świeżym powietrzu. To od ciebie zależy, na który model się zdecydujesz. Kółka w jednym, a może w dwóch rzędach?