Data modyfikacji:

Wrotki czy rolki? Które lepsze?

Co było pierwsze: wrotki czy rolki? Nie ulega wątpliwościom, że klasyczne wrotki pojawiły się najpierw. Później świat poznał rolki, które na długi czas zdeklasowały swoje starsze siostry. W ostatnim czasie, wrotki ponownie wracają do łask. Na co lepiej się zdecydować? Na wrotki czy rolki? Kto powinien skorzystać z szaleństw na łyżworolkach, a komu lepiej przysłużą się klasyczne wrotki?

Sprawdź koniecznie! Rolki - jakie efekty?

Wrotki czy rolki?

Rolki czy wrotki.  Co wybrać?

Łyżworolki oraz wrotki dają znakomite możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza w przestrzeni miejskiej. Wystarczy skwer z równą nawierzchnią lub ścieżka dla rolkarzy, by świetnie się bawić, zarazem spalając kalorie. Ta aktywność fizyczna cieszy się dużą popularnością zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Pytanie tylko – który z wynalazków sprawdzi się lepiej?

Kto powinien wybrać wrotki?

Wrotki pojawiły się już w XIX wieku, wówczas będąc zwykłymi butami, do których doczepiono kółka. Współczesne wyglądają rzecz jasna inaczej, jednak ich zasada działania pozostaje taka sama. Kiedy postawić na wrotki damskie lub męskie? Wrotki warto wybrać wtedy, gdy:
 • Zależy ci na lepszej stabilności. Równolegle ustawione koła oznaczają mniejsze ryzyko upadku. Z tego względu, wrotki sprawdzą się u dzieci oraz osób zaczynających przygodę z tego rodzaju sportami. Warto zwrócić uwagę na wrotki dziecięce.
 • Lubisz spokojną jazdę. Nie zależy ci na szybkim szusowaniu po asfalcie? Jeśli tak, wrotki okażą się dobrym rozwiązaniem.
 • Lubisz klimaty retro. Wrotki kojarzą się z amerykańskimi barami w stylu pin-up, dlatego u niektórych będą stanowiły ciekawe uzupełnienie wizerunku.

Dla kogo rolki?

Rolki od wrotek różnią się przede wszystkim ustawieniem kółek – w tym wypadku wszystkie ułożone są w jednej linii. Wpływa to na sposób prowadzenia rolek, który jest trudniejszy niż manewrowanie wrotkami. Rolki są dla ciebie, gdy:
 • Lubisz dynamiczną aktywność. Jazda na rolkach przypomina jazdę na łyżwach – angażuje całe ciało i wymaga sporo wysiłku.
 • Lubisz jeździć szybko. Na rolkach można się naprawdę porządnie rozpędzić!
 • Chcesz uprawiać sport wyczynowy. Z rolkami możesz śmiało odwiedzać skateparki.
 • Zimą uprawiasz chętnie łyżwiarstwo. W okresie wiosenno-letnim jazda na łyżwach często okazuje się problemem. Z łyżworolkami nie wypadniesz z dobrej formy, a w nowy sezon wkroczysz z doskonałą kondycją.
Czytaj również: Pierwsze kroki na rolkach

Wrotko-rolki dla najmłodszych

Na rynku znajdziesz również wrotko-rolki, które są niczym innym, jak łyżworolkami z dwoma, dodatkowymi kółkami po bokach. To świetny wybór, jeśli twoje dziecko chce jeździć na rolkach, lecz nie posiada jeszcze odpowiednich umiejętności. Gdy nabierze wprawy, możesz usunąć dodatkowe kółka z wrotko-rolek, by twój maluch bez skrępowania jeździł na prawdziwych rolkach.

Jak kupić najlepsze rolki?

Kupując rolki, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.
 • Rolki sportowe dla osoby początkującej powinny cechować się twardością kółek w zakresie od 72A do 82A.
 • Wybierz rolki z łożyskami oznaczonymi symbolami ABEC lub SG. AEBC – to najlepszy wybór dla kogoś, kto chce jeździć rekreacyjnie.
 • Istotny jest również sam but, który powinien dobrze stabilizować kostkę. Zwróć uwagę, by dobrać jego odpowiedni rozmiar. W razie obaw, zamów rolki regulowane.
 • Tanie rolki = złe rolki? Niekoniecznie! Dobre modele kupisz już nawet za mniej niż 100 zł. Jeśli szukasz rolek do jazdy rekreacyjnej, zwracaj uwagę na niezbędne parametry – marka ma tu znacznie mniejsze znaczenie.

Zarówno wrotki, jak i rolki zapewnią ci świetną zabawę na świeżym powietrzu. To od ciebie zależy, na który model się zdecydujesz. Kółka w jednym, a może w dwóch rzędach?