Data publikacji:

Roller Derby - co to takiego?

Roller derby to sport, który z roku na rok zyskuje na świecie coraz większą popularność. Choć w Polsce świat roller derby dopiero raczkuje, to już teraz może poszczycić się sporym gronem oddanych fanów.

Wraz z modą na retro wróciła także moda na wrotki. Ten sprzęt sportowy, niegdyś wyparty przez łyżworolki, teraz powraca w nowej chwale i podbija serca kolejnych pokoleń. Dzieje się tak m.in. za sprawą sportu roller derby, który przyciąga do siebie coraz więcej osób zainteresowanych dynamiczną drużynową rozgrywką.

Roller derby – co to za sport?

Roller derby to drużynowy sport wrotkarski, który staje się coraz bardziej popularny na całym świecie. Drużyny roller derby liczą po czternastu graczy, jednak tylko pięciu bierze udział w rozgrywce. Jeden z nich zostaje wybrany jako ścigacz (jammer), natomiast pozostali są obrońcami (blocker). Wyścig trwa dwie minuty, podczas których zadaniem ścigacza jest zdobycie dla swojej drużyny punktów poprzez wyprzedzanie przeciwników. Pomagać mu w tym mogą gracze z własnej drużyny, natomiast usilnie przeszkadzają mu w tym obrońcy drużyny przeciwnej. Roller derby jest sportem uprawianym przede wszystkim przez kobiety i choć powstało jako sport przeznaczony na tor pochyły, to ze względów praktycznych obecne rozgrywki przeprowadzane są raczej na płaskiej powierzchni, np. w halach sportowych.

Zasady gry

W roller derby istnieje kilka różnych wariacji na temat zasad, które określają przebieg rozgrywki. Najpopularniejszy zestaw reguł, według którego rozgrywana jest ponad połowa wszystkich meczów roller derby na całym świecie, został opracowany przez federację Women's Flat Track Derby Association (WFTDA). Zakłada on, że roller derby jest rozgrywane przez dwie 14-osobowe drużyny wrotkarzy na owalnym torze. Cały mecz trwa godzinę, jednak jest podzielony na dwuminutowe wyścigi, przeplatane 30-sekundowymi przerwami. Gra odbywa się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, natomiast ścigacz każdej drużyny musi być oznaczony poprzez gwiazdy na obu stronach czepka.

Dzięki współpracy różnych podmiotów zainteresowanych tym pięknym sportem, np. amatorskich drużyn oraz stowarzyszeń sportowych, powstały oficjalne zasady gry w języku polskim, co może przyczynić się do rozkwitu tej dyscypliny w Polsce.

Gdzie można zagrać?

W Polsce funkcjonuje m.in. Stowarzyszenie Sportów Wrotkarskich MALTA Poznań, którego działalność ma duży wpływ na propagowanie idei gry w roller derby w naszym kraju. Istnieje także kilka formalnych drużyn zawiązanych w różnych miastach całej Polski, np. we Wrocławiu, Warszawie, Szczecinie czy Poznaniu. Amatorzy tego sportu samodzielnie podejmują działania mające na celu rozpowszechnienie go w Polsce, m.in. organizują treningi czy mecze.

Duży wybór akcesoriów potrzebnych do uprawiania Roller Derby znajdziesz TUTAJ.

Autor: Sylwia Stwora
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2019-08-13
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
akcesoria do roweru

Akcesoria do roweru - jakie akcesoria na rower warto kupić?

2019-08-06
Kupiłeś rower? Świetnie! Ale to nie koniec zakupów. Sam jednoślad nie wystarczy, aby komfortowo, bezpiecznie i wygodnie jeździć przez cały rok. Zobacz, jakie akcesoria do roweru są niezbędne podczas użytkowania, a które z nich… stanowią miły dla oka gadżet, który uprzyjemni każdą podróż!
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2019-07-24
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
jak zacząć biegać

Jak zacząć biegać? Poradnik dla początkujących

2019-07-22
Bieganie to aktywność, która nie wymaga od ciebie specjalistycznego sprzętu, długich dojazdów do klubu fitness oraz żelaznej kondycji. Zacząć może praktycznie każdy – wystarczą szczere chęci. Zanim wybierzesz się na pierwszy jogging, przeczytaj ten krótki poradnik, który odpowie na pytanie, jak zacząć biegać, by było to nie tylko pożyteczne, ale i przyjemne.
akcesoria wędkarskie

Jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko?

2019-07-02
Wędkarstwo to świetny sposób na wypoczynek na łonie natury. Zobacz, jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2019-06-17
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?