Data publikacji:

Roller Derby - co to takiego?

Roller derby to sport, który z roku na rok zyskuje na świecie coraz większą popularność. Choć w Polsce świat roller derby dopiero raczkuje, to już teraz może poszczycić się sporym gronem oddanych fanów.

Wraz z modą na retro wróciła także moda na wrotki. Ten sprzęt sportowy, niegdyś wyparty przez łyżworolki, teraz powraca w nowej chwale i podbija serca kolejnych pokoleń. Dzieje się tak m.in. za sprawą sportu roller derby, który przyciąga do siebie coraz więcej osób zainteresowanych dynamiczną drużynową rozgrywką.

Roller derby – co to za sport?

Roller derby to drużynowy sport wrotkarski, który staje się coraz bardziej popularny na całym świecie. Drużyny roller derby liczą po czternastu graczy, jednak tylko pięciu bierze udział w rozgrywce. Jeden z nich zostaje wybrany jako ścigacz (jammer), natomiast pozostali są obrońcami (blocker). Wyścig trwa dwie minuty, podczas których zadaniem ścigacza jest zdobycie dla swojej drużyny punktów poprzez wyprzedzanie przeciwników. Pomagać mu w tym mogą gracze z własnej drużyny, natomiast usilnie przeszkadzają mu w tym obrońcy drużyny przeciwnej. Roller derby jest sportem uprawianym przede wszystkim przez kobiety i choć powstało jako sport przeznaczony na tor pochyły, to ze względów praktycznych obecne rozgrywki przeprowadzane są raczej na płaskiej powierzchni, np. w halach sportowych.

Zasady gry

W roller derby istnieje kilka różnych wariacji na temat zasad, które określają przebieg rozgrywki. Najpopularniejszy zestaw reguł, według którego rozgrywana jest ponad połowa wszystkich meczów roller derby na całym świecie, został opracowany przez federację Women's Flat Track Derby Association (WFTDA). Zakłada on, że roller derby jest rozgrywane przez dwie 14-osobowe drużyny wrotkarzy na owalnym torze. Cały mecz trwa godzinę, jednak jest podzielony na dwuminutowe wyścigi, przeplatane 30-sekundowymi przerwami. Gra odbywa się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, natomiast ścigacz każdej drużyny musi być oznaczony poprzez gwiazdy na obu stronach czepka.

Dzięki współpracy różnych podmiotów zainteresowanych tym pięknym sportem, np. amatorskich drużyn oraz stowarzyszeń sportowych, powstały oficjalne zasady gry w języku polskim, co może przyczynić się do rozkwitu tej dyscypliny w Polsce.

Gdzie można zagrać?

W Polsce funkcjonuje m.in. Stowarzyszenie Sportów Wrotkarskich MALTA Poznań, którego działalność ma duży wpływ na propagowanie idei gry w roller derby w naszym kraju. Istnieje także kilka formalnych drużyn zawiązanych w różnych miastach całej Polski, np. we Wrocławiu, Warszawie, Szczecinie czy Poznaniu. Amatorzy tego sportu samodzielnie podejmują działania mające na celu rozpowszechnienie go w Polsce, m.in. organizują treningi czy mecze.

Duży wybór akcesoriów potrzebnych do uprawiania Roller Derby znajdziesz TUTAJ.

Autor: Sylwia Stwora