Kiedy poczujesz się już swobodnie na łyżwach, tzn. przyjmiesz naturalną pozycję bez tendencji do odchylania się do tyłu i będziesz pewnie balansować ciałem, to znak, że możesz zacząć ślizgać się na lodzie. Pamiętaj jednak, że poczucie stabilności na typowym podłożu nie jest tym samym, co na lodowisku. Wchodząc na taflę, mimo wszystko zachowaj ostrożność.
Przygotuj się na to, że debiut na tafli może zakończyć się dla ciebie upadkiem, i to niejednym. Aby temu zapobiec, najlepiej powoli poruszaj się wzdłuż barierki. Patrz przed siebie, a nie na stopy czy na przejeżdżających obok. Nie zastanawiaj się, czy twoje wolne tempo przeszkadza bardziej doświadczonym łyżwiarzom. W końcu każdy kiedyś zaczynał! W razie zachwiania możesz przytrzymać się barierki.
Kiedy odważysz się jeździć bez podporu, zacznij od stawiania drobnych kroków. Z czasem zupełnie naturalnie przyjdzie ci pozycja na nogach lekko ugiętych w kolanach i sunięcie nogami po tafli, odjeżdżając łyżwami delikatnie w bok. Miej na uwadze, że równowagę łatwiej utrzymać przy szeroko rozłożonych rękach i nogach w lekkim rozkroku (najlepiej trzymanych na szerokości bioder). Wsłuchuj się też w słowa obsługi lodowiska – zazwyczaj co kilkanaście minut zmienia ona kierunek jazdy. Nigdy nie jedź pod prąd!
Jakie łyżwy wybrać?
Adepci łyżwiarstwa często zadają sobie pytanie o to, czy wybrać łyżwy nowe, czy z wypożyczalni. W trakcie debiutu dobrze zdecydować się na używane łyżwy, miej jednak na uwadze, że może brakować łyżew w twoim rozmiarze. Jeśli nie chcesz nosić łyżew po kimś, zdecyduj się od razu na zakup nowej pary. Kiedy przekonasz się już, jak się jeździ na łyżwach i złapiesz bakcyla, własna para będzie oznaczać oszczędności. Jednorazowy wydatek po kilkunastu jazdach i tak będzie mniejszy niż koszt wypożyczania łyżew przed każdą wizytą na lodowisku.
Warto zadać sobie zatem pytanie, jakie łyżwy wybrać. Najpopularniejsze są łyżwy figurowe i do hokeja, choć każde można wykorzystywać, ślizgając się po lodzie dla przyjemności. Sznurowane łyżwy figurowe są lżejsze od pary do gry w hokeja, a przód płozy dodatkowo wyposażono w haczyki. Dzięki nim łatwiej i szybciej zatrzymasz się na tafli, unikając upadku albo zderzenia z innych łyżwiarzem.
Łyżwy do hokeja to cięższe modele, które zazwyczaj mają twardy but i przynajmniej część mocowania stanowią nie sznurowadła, a regulowane klamry. Krótkie płozy zaokrąglone z przodu nie sprawdzają się w trakcie hamowania, ale jeśli chcesz z każdym treningiem jeździć coraz szybciej, hokejówki są dla ciebie idealne!