Data modyfikacji:

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?

Czym jest frisbee? Krótka historia frisbee

Frisbee to aktywność polegająca na rzucaniu płaskim, plastikowym krążkiem. Powstała w USA w latach 50. XX wieku. Co ciekawe, pierwowzorem krążka do frisbee wówczas okazała się…. brytfanka do tortów. Wynalazca gry, Frederick Morssison prędko uznał, że sprzęt do rzucania powinien być lżejszy i bardziej poręczny – wtedy też wynalazł „Pluto Platter”, który dziś znany jest pod nazwą „frisbee”.

Współczesny krążek do frisbee to talerz o średnicy 20-25 cm. Wprawienie go w ruch obrotowy wywołuje siłę nośną, która sprawia, że talerz może przebyć stabilnie nawet spore odległości.

Jak zacząć biegać? Sprawdź nasze porady

Jak rzucać frisbee prawidłowo? Frisbee dla początkujących

Choć rzucanie krążkiem nie wydaje się niczym trudnym, aby robić to dobrze, warto poznać kilka specjalistycznych technik. Jeśli chcesz stać się mistrzem frisbee, powinieneś opanować 3 techniki rzutu:

Przeczytaj również: Boule - jak grać w boule? Gra w boule - zasady

1. Backhand 

Polega na wyrzucie frisbee zza pleców w pozycji poziomej. To dobra technika rzutu dla początkujących. Pamiętaj, że znaczenie ma też to, jak chwycisz krążek tuż przed wyrzutem. Oto podstawowe chwyty krążka do frisbee:
  • Chwyt power grip – złapanie krążka od spodu wszystkimi palcami zaciśniętymi w pięść. Kciuk stabilizuje krążek od góry. Ten chwyt zapewnia daleki, lecz nieprecyzyjny lot frisbee.
  • Chwyt split-fingers – złapanie dysku swobodnie rozłożonymi palcami od góry, z kciukiem stabilizującym krążek od spodu. Zapewnia precyzyjny lot krążka.
  • Chwyt single-finger – stabilizuje frisbee od dołu kciukiem, a palcem wskazującym – tuż przy krawędzi. Pozostałe palce są zaciśnięte w pięść od spodu. Single-finger to sposób na powolny, ale daleki lot krążka.

2. Forehand 

Rzut, w którym rzucający środkowym palcem podtrzymuje dysk od dołu, pomagając jednocześnie sobie palcem wskazującym.

3. Hammer 

Inaczej rzut znad głowy wykonywany pionowo. Dopiero w trakcie lotu, frisbee stabilizuje się do poziomu. To technika dedykowana osobom bardziej zaawansowanym.

Frisbee – zasady. Jak grać we frisbee z przyjaciółmi?

Niewiele osób wie, że istnieją różne rodzaje gry we frisbee. Poznaj najpopularniejsze i wypróbuj tę, która tobie i twoim przyjaciołom przyniesie najwięcej frajdy!
  • Ultimate frisbee to gra, w której udział biorą dwie, 7-osobowe drużyny. Profesjonalna rozgrywka wymaga boiska o wymiarach 100 na 37 metrów. Drużyna zdobywa punkt, jeśli jej członek zdobędzie krążek w strefie punktowej przeciwnika. Drużyny powinny sobie wzajemnie przeszkadzać w przejmowaniu krążka. Z frisbee nie należy biegać, a zawodnik, które je złapie, musi bez odrywania jednej nogi od podłoża podać je swojemu koledze z drużyny.
  • Freestyle frisbee, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na improwizacji. Osoba grająca wykonuje różne triki i rzuty, prezentujące się niezwykle widowiskowo.
  • Dog frisbee to zabawa z przyjacielem czworonożnym. W obrębie dog frisbee funkcjonuje kilka kolejnych odmian gry. 

Dlaczego warto grać we frisbee?

  • Frisbee to gra, w której udział może wziąć praktycznie każdy, niezależnie od wieku. Wystarczy dopasować rodzaj rzutów do swoich umiejętności. To sport mało kontuzjogenny, pozwalający doskonale zrelaksować się na łonie natury.
  • Frisbee to tani sport – najprostsze krążki kupisz już za około 6zł!
  • Frisbee jest dyscypliną, w której możesz kształtować umiejętność pracy zespołowej poprzez zdrową rywalizację.
Prosta i znana gra jaką jest frisbee pozwoli ci na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu, nutkę rywalizacji i relaksu. Nie czekaj – już dziś zaplanuj wypad do parku z latającym krążkiem i znajomymi!