Ćwiczenia interwałowe – rodzaje
Trening interwałowy najczęściej dzieli się na dwie kategorie:
- intensywną – charakteryzującą się dużą intensywnością ćwiczeń, niepełnymi przerwami i mniejszą liczbą powtórzeń;
- ekstensywną – intensywność ćwiczeń jest umiarkowana, ćwiczenia z dużą liczbą powtórzeń i krótkimi przerwami.
Ćwiczenia interwałowe – najważniejsze zasady
Trening interwałowy obowiązkowo
trzeba poprzedzić rozgrzewką całego ciała. Po zakończeniu pamiętać należy o rozciąganiu i stopniowym schładzaniu organizmu. Wystrzegać się trzeba gwałtownego schładzania po treningu, aby uniknąć nagłych skurczy mięśni czy hiperwentylacji, czyli zbyt szybkich i płytkich oddechów spowodowanych zaburzeniem krążenia i utrudnionym dostarczaniem tlenu do organizmu.
Trening interwałowy powinien trwać od około 45 do nawet 60 minut. Czas ten wlicza już rozgrzewkę i fazę rozciągania po ćwiczeniach. Właściwy trening interwałowy nie powinien przekraczać 25-30 minut ciągłego wysiłku. W przypadku ćwiczeń interwałowych dla początkujących, trening wynosić może nawet 5 do 10 minut właściwego obciążenia organizmu. Treningu takiego nie należy łączyć z treningami cardio czy siłowym. Następną ważną zasadą treningową, ze względu na znaczne obciążenie organizmu, jest wykonywanie takiego treningu
nie więcej jak trzy razy w tygodniu. Optymalna przerwa zalecana przez specjalistów w tej dziedzinie wynosi 48 godzin między treningami.
Ćwiczeń interwałowych nie zaleca się również wykonywać będąc na diecie odchudzającej. Deficyt kaloryczny wprowadzony w posiłkach może poskutkować ciężkimi konsekwencjami zdrowotnymi. Ograniczenie dostarczanych wartości odżywczych spowodować może długą i ciężką regeneracją organizmu po wysiłku.
Poruszając aspekty żywieniowe, treningu interwałowego nie wolno wykonywać na czczo. Posiłek najlepiej spożyć około półtorej godziny przed wysiłkiem.