Data modyfikacji:

Pierwsze kroki na rolkach

Jazda na rolkach to nie tylko świetna zabawa, ale i szybki sposób na pozbycie się nadprogramowych kilogramów. W przypadku tej aktywności fizycznej na naukę nigdy nie jest za późno. Radzimy, w jaki sposób stawiać pierwsze kroki na rolkach.

Do jazdy na rolkach najlepiej nadaje się gładka, płaska i twarda nawierzchnia, np. asfalt, beton lub tor. Jednak początki nauki zwykle wiążą się z wieloma upadkami, dlatego lepiej, aby miejsce lądowania było w miarę miękkie. W ten sposób zmniejszymy ryzyko nabawienia się siniaków, skaleczeń czy poważnych kontuzji. Najlepiej ćwiczyć na trawniku czy w domu na dywanie i przy okazji zaopatrzyć się w kask oraz ochraniacze na nadgarstki, łokcie i kolana.

Kiedy już założymy rolki – zakładamy je na siedząco, musimy wstać i popracować nad utrzymaniem równowagi. Ważny element to wyrobienie w sobie nawyku odpowiedniej postawy. Nogi muszą być lekko ugięte w kolanach, natomiast tułów i kostki powinny być nieruchome. Stopy muszą znajdować się w odległości 10-15 cm od siebie, a ramiona należy w niewielkim stopniu wysunąć do przodu. Istotne jest to, że w czasie jazdy pracują tylko ręce i nogi.

Pierwsze kroki na rolkach rozpoczynamy od wstania w lekkim rozkroku, złapania równowagi i ustawienia bokiem jednej stopy nogi, odwiedzionej w tył. Należy odepchnąć się od tej stopy i dostawić ją do drugiej, a potem wykonywać ruch naprzemiennie. Na początku można trzymać się ściany. Ważne jest, aby kolana w trakcie dostawiania nóg znajdowały się jak najbliżej siebie.

Kolejna kwestia to skręcanie, które można wykonywać na kilka sposobów. Może odbywać się poprzez wystawienie do przodu nogi odpowiedniej do kierunku skrętu. Ważne jest, aby zacząć od kładzenia nacisku najpierw na zewnętrzną część rolki, a dopiero potem przenosić ciężar ciała. Skręcać można również rozstawiając nogi szerzej niż ramiona i uginając kolano po stronie skrętu. Inna opcja to przeplatanie stopami w kierunku, w którym chcemy zrobić zwrot. Hamowanie może odbywać się piętą zapiętą w rolkę wyposażoną w hamulec (wysuń piętę do tyłu i kieruj ją ku podłożu) lub naciskając na stopę odwiedzioną do tyłu i ułożoną prostopadle do podłoża.

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
co robić w deszczowy dzień

Co robić w deszczowy dzień? Propozycje: co robić, gdy pada deszcz

2022-05-27
Lato, wakacje i... deszcz? Sobota i niedziela z wichurą i ulewą? W naszej szerokości geograficznej to niestety dość częsta sytuacja pogodowa. Jak kreatywnie zająć czas rodziny w takiej sytuacji? Co oprócz skakania po kałużach robić w deszczowy dzień? Oto 5 sprawdzonych propozycji.
szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-04-07
Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?