Data publikacji:

Siatkówka w plenerze

Autor: Sylwia Stwora

Hala sportowa i plaża to nie jedyne miejsca, w których możesz grać w siatkówkę. Jeśli masz dość przestrzeni w ogrodzie lub na działce, a należysz do grona fanów tego sportu zespołowego, stwórz własne boisko. Siatkówka w plenerze – jak to zorganizować?

Stały plac gry

Aby móc rozgrywać mecze siatkówki w plenerze, będziesz potrzebować przestrzeni o wymiarach 18x9 metrów oraz jeszcze kilkoma metrami wolnej przetrzeni wokół boiska. Nawierzchnia musi być w miarę równa i najlepiej naturalna lub pokryta trawą. Dodatkowo przyda się osłonić plac gry siatką – powieś ją na wysokości 3-3,5 m. Zapobiegnie to ciągłemu bieganiu za piłką, gdy ta zostanie posłana daleko za boisko, wybiciem okna, uszkodzeniem elewacji, zniszczeniu skalniaka czy upraw. Dobrze jest zrobić drenaż wokół pola gry, aby nadmiar wody spływał do studzienki kanalizacyjnej. Oczywiście niezbędna będzie siatka i dwa słupki, które będzie można wbić w podłoże. Kolejnym potrzebnym elementem jest specjalna farba przeznaczona do malowania linii na boiskach (dostępna w sprayu). Oprócz linii bocznych i końcowych, wyznacz też po każdej stronie pole ataku – 3 metry od środka boiska. Siatkę zawieś na 2,24 m (tzw. siatka kobieca) lub 2,43 m (siatka męska).

Mobilne boisko do siatkówki

Jeśli nie masz możliwości na stałe zagospodarować kawałek ogrodu czy działki na boisko, a chcesz zaszczepić miłość do siatkówki w swoich dzieciach, możesz skorzystać z opcji przenośnego zestawu. Będziesz potrzebować niewielką przetrzeń (np. 5x4 lub 7x7 m), na której na środku postawisz rekreacyjny wolnostojący zestaw do mini-siatkówki, który nie wymaga montażu. Zwykle jest on na tyle uniwersalny (możliwość ustawienia siatki na różnych wysokościach), że można z jego pomocą zbudować kort do tenisa ziemnego czy badmintona. Najczęściej posiada liny boczne, które należy przymocować do ziemi za pomocą śledzi.

Minisiatkówka

Siatkówka w plenerze niekoniecznie musi mieć formę tradycyjnej gry znanej z parkietów Plus Ligi, zwłaszcza jeśli wśród zawodników są dzieci lub mamy niewystarczającą liczbę graczy. Wówczas można nieco zmniejszyć boisko, obniżyć siatkę (przy młodszych zawodnikach) i zagrać mecz minisiatkówki.

Jak i czym grać?

W siatkówkę w plenerze możemy grać zarówno tradycyjnymi piłkami wykorzystywanymi na hali lub wersją plażową. Pierwsza piłka powinna mieć rozmiar 5, ważyć 260-280 g i mieć obwód 65-67 cm. Model do siatkówki plażowej jest wykonany najczęściej z poliuretanu, który jest odporny na ścieranie. Jest nieco lżejszy od piłki używanej na hali.

Jeśli chcesz zbudować boisko do siatkówki plażowej w swoim ogrodzie, więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ.