Data modyfikacji:

Siatkówka w plenerze

Autor: Sylwia Stwora

Hala sportowa i plaża to nie jedyne miejsca, w których możesz grać w siatkówkę. Jeśli masz dość przestrzeni w ogrodzie lub na działce, a należysz do grona fanów tego sportu zespołowego, stwórz własne boisko. Siatkówka w plenerze – jak to zorganizować?

Stały plac gry

Aby móc rozgrywać mecze siatkówki w plenerze, będziesz potrzebować przestrzeni o wymiarach 18x9 metrów oraz jeszcze kilkoma metrami wolnej przetrzeni wokół boiska. Nawierzchnia musi być w miarę równa i najlepiej naturalna lub pokryta trawą. Dodatkowo przyda się osłonić plac gry siatką – powieś ją na wysokości 3-3,5 m. Zapobiegnie to ciągłemu bieganiu za piłką, gdy ta zostanie posłana daleko za boisko, wybiciem okna, uszkodzeniem elewacji, zniszczeniu skalniaka czy upraw. Dobrze jest zrobić drenaż wokół pola gry, aby nadmiar wody spływał do studzienki kanalizacyjnej. Oczywiście niezbędna będzie siatka i dwa słupki, które będzie można wbić w podłoże. Kolejnym potrzebnym elementem jest specjalna farba przeznaczona do malowania linii na boiskach (dostępna w sprayu). Oprócz linii bocznych i końcowych, wyznacz też po każdej stronie pole ataku – 3 metry od środka boiska. Siatkę zawieś na 2,24 m (tzw. siatka kobieca) lub 2,43 m (siatka męska).

Mobilne boisko do siatkówki

Jeśli nie masz możliwości na stałe zagospodarować kawałek ogrodu czy działki na boisko, a chcesz zaszczepić miłość do siatkówki w swoich dzieciach, możesz skorzystać z opcji przenośnego zestawu. Będziesz potrzebować niewielką przetrzeń (np. 5x4 lub 7x7 m), na której na środku postawisz rekreacyjny wolnostojący zestaw do mini-siatkówki, który nie wymaga montażu. Zwykle jest on na tyle uniwersalny (możliwość ustawienia siatki na różnych wysokościach), że można z jego pomocą zbudować kort do tenisa ziemnego czy badmintona. Najczęściej posiada liny boczne, które należy przymocować do ziemi za pomocą śledzi.

Minisiatkówka

Siatkówka w plenerze niekoniecznie musi mieć formę tradycyjnej gry znanej z parkietów Plus Ligi, zwłaszcza jeśli wśród zawodników są dzieci lub mamy niewystarczającą liczbę graczy. Wówczas można nieco zmniejszyć boisko, obniżyć siatkę (przy młodszych zawodnikach) i zagrać mecz minisiatkówki.

Jak i czym grać?

W siatkówkę w plenerze możemy grać zarówno tradycyjnymi piłkami wykorzystywanymi na hali lub wersją plażową. Pierwsza piłka powinna mieć rozmiar 5, ważyć 260-280 g i mieć obwód 65-67 cm. Model do siatkówki plażowej jest wykonany najczęściej z poliuretanu, który jest odporny na ścieranie. Jest nieco lżejszy od piłki używanej na hali.

Jeśli chcesz zbudować boisko do siatkówki plażowej w swoim ogrodzie, więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ.

jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2020-09-01
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2020-08-18
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wrotki

Wrotki czy rolki? Które wybrać?

2020-08-17
Co było pierwsze: wrotki czy rolki? Nie ulega wątpliwościom, że buty z czterema, równolegle ustawionymi kółkami pojawiły się najpierw. Później świat poznał rolki, które na długi czas zdeklasowały swoje starsze siostry. W ostatnim czasie, wrotki ponownie wracają do łask. Na co lepiej się zdecydować? Kto powinien skorzystać z szaleństw na rolkach, a komu lepiej przysłużą się klasyczne wrotki?
akcesoria wędkarskie

Jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko?

2020-08-07
Wędkarstwo to świetny sposób na wypoczynek na łonie natury. Zobacz, jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko.
akcesoria do roweru

Akcesoria do roweru. Jakie sakwy, światełka i hol na przyczepkę

2020-07-14
Kupiłeś rower? Świetnie! Ale to nie koniec zakupów. Sam jednoślad nie wystarczy, aby komfortowo, bezpiecznie i wygodnie jeździć przez cały rok. Zobacz, jakie akcesoria do roweru są niezbędne podczas użytkowania, a które z nich… stanowią miły dla oka gadżet, który uprzyjemni każdą podróż!
hokej na lodzie zasady

Hokej na lodzie: zasady, sprzęt

2019-11-21
Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił na lodowisku lub planujecie oglądać rozgrywki NHL w telewizji, to ten tekst jest właśnie dla was. Dowiecie się z niego, jakie są zasady hokeja na lodzie oraz jakiego sprzętu potrzebujecie, żeby zacząć przygodę z tym sportem.