Jakie buty wspinaczkowe?
Kolejna rzecz to buty wspinaczkowe. Obuwie tego typu powinno stabilizować i nieco ściskać palce nóg, przez co początkowo mogą wydawać się za małe i niekomfortowe, ale takie położenie stopy ułatwia wspinanie.
Buty wspinaczkowe najczęściej mają cienką podeszwę i gumowy otok oraz są wykonane z wytrzymałych materiałów.
Dodatkowe akcesoria
Do tego należy jeszcze dodać przyrząd asekuracyjny, który okaże się niezbędny, gdy będziesz asekurować podczas wspinaczki swojego partnera. Warto wybrać model, w którym w zestawie dołączone są karabinki zakręcane typu HMS.
Jeśli wybierasz się już w skałki, punktem obowiązkowym jest lina. Sugeruje się, aby początkujący, którzy nie mają jeszcze zbyt wielkiego doświadczenia w asekuracji, wybierali linę o średnicy około 10 mm i długości około 60 m.
W skałkach niezbędny będzie również atestowany kask, który będzie chronić głowę przed spadającymi kamieniami i bolesnymi uderzeniami. Do tego dodaj jeszcze worek na magnezję, ekspresy wspinaczkowe różnej długości oraz sznur typu rep.
Jaki strój do wspinaczki?
Wszystko zależy oczywiście od rodzaju wspinaczki i terenu, w jakim będziesz działać
. Inny strój obowiązuje na ściance wspinaczkowej w hali sportowej, a jeszcze inny jest niezbędnym elementem wyposażenia wspinacza działającego w górach wysokich. Koszulka do wspinania
Na początek przygody ze wspinaniem nie musisz jednak zaprzątać sobie głowy zaawansowanymi rozwiązaniami –
jeśli dopiero ruszasz na ściankę lub kurs wspinaczkowy, przyda ci się na pewno dopasowany, ale nie krępujący ruchów t-shirt. Nie może on piąć pod pachami, aby nie ograniczać swobody pracy ramion.
Spodnie do wspinania
Natomiast profesjonalne spodnie do wspinaczki posiadają wzmocnienia na kolanach, ponieważ to one są najbardziej narażone na uderzenia i otarcia oraz dodatkowy klin w kroku.