Data publikacji:

Jak wybrać piłke do rugby?

Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika. Z nami dowiesz się, jak wybrać odpowiednią piłkę do rugby, aby zainwestować w naprawdę profesjonalny sprzęt.

Piłka do rugby ma owalny kształt, przypominający duże, spiczaste jajo i składa się z 4 połączonych części – pasów. Zwykle produkowana jest ze skóry lub tworzyw sztucznych. Tradycyjna ma brązowy kolor, nowocześniejsza może być różnobarwna. Ważnym czynnikiem, który powinien wpływać na wybór piłki do rugby jest jej rozmiar.

Dla początkujących oraz najmłodszych zawodników przeznaczony jest lekki i mniejszy sprzęt oznaczony numerem 3. Nieco większe parametry ma „4” stworzona z myślą o doskonaleniu umiejętności dzieci i młodzieży. W profesjonalnych, seniorskich rozgrywkach ligowych i międzynarodowych używa się piłkę w rozmiarze „5”. Rozmiar sprzętu zależy także od odmiany rugby.

Zgodnie z przepisami International Rugby Board (Międzynarodowa Rada Rugby) piłka do rugby oznaczona numerem 5 powinna ważyć nie niej niż 410, ale nie więcej niż 460 gramów. Długość jej najdłuższej osi powinna mieścić się w granicach 280-300 mm, obwód wzdłuż 760-790 mm, natomiast obwód wszerz musi mieć przynajmniej 580 mm, ale nie może przekraczać 620 mm. Istotne jest, aby przed rozpoczęciem gry ciśnienie powietrza w „5” wynosiło od 0,67 do 70 kg/cm2.

Wybierając piłkę do rugby warto zwrócić uwagę na to, czy posiada dodatkowe, specjalne wykończenia np. z tworzyw syntetycznych, które sprawiają, że jest bardziej odporna na błoto i łatwiejsza w chwytaniu. Dobrze, gdy jej powierzchnia jest impregnowana – zwiększa to odporność sprzętu na wodę, a tym samym pozwala lepiej operować piłką niezależnie od warunków panujących na boisku.

Autor: Sylwia Stwora