Data modyfikacji:

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika. Z nami dowiesz się, jak wybrać odpowiednią piłkę do rugby, aby zainwestować w naprawdę profesjonalny sprzęt.

Jaką piłkę do rygby wybrać?

Jak wygląda piłka do rugby?

Piłka do rugby ma owalny kształt, przypominający duże, spiczaste jajo i składa się z 4 połączonych części – tzw. pasów. Zwykle piłka do rugby produkowana jest ze skóry lub tworzyw sztucznych. Tradycyjna ma brązowy kolor, nowocześniejsza może mieć różne kolory. Ważnym czynnikiem, który powinien wpływać na wybór piłki do rugby jest jej rozmiar.

Przeczytaj również: Rugby - zasady. Jak grać w rugby? Zasady gry w rugby

Jaka piłka do rugby dla początkujących?

Dla początkujących oraz najmłodszych zawodników przeznaczony jest lekki i mniejszy sprzęt oznaczony numerem 3. Nieco większe parametry ma piłka do rugby numer „4” stworzona z myślą o doskonaleniu umiejętności dzieci i młodzieży. W profesjonalnych, seniorskich rozgrywkach ligowych i międzynarodowych używa się piłki w rozmiarze „5”. Rozmiar sprzętu zależy także od odmiany rugby.

Piłka do rugby - jakie wymiary?

Zgodnie z przepisami International Rugby Board (Międzynarodowa Rada Rugby) piłka do rugby oznaczona numerem 5 powinna ważyć nie mniej niż 410, ale nie więcej niż 460 gramów. Długość jej najdłuższej osi powinna mieścić się w granicach 280-300 mm, obwód wzdłuż 760-790 mm, natomiast obwód wszerz musi mieć przynajmniej 580 mm, ale nie może przekraczać 620 mm. Istotne jest, aby przed rozpoczęciem gry ciśnienie powietrza w „5” wynosiło od 0,67 do 70 kg/cm2.

Czytaj również: Jak wybrać buty do tenisa?

Na co zwrócić uwagę wybierając piłkę do rugby?

Wybierając piłkę do rugby warto zwrócić uwagę na to, czy posiada dodatkowe, specjalne wykończenia np. z tworzyw syntetycznych, które sprawiają, że jest bardziej odporna na błoto i łatwiejsza w chwytaniu. Dobrze, gdy jej powierzchnia jest impregnowana – zwiększa to odporność sprzętu na wodę, a tym samym pozwala lepiej operować piłką niezależnie od warunków panujących na boisku.

Piłka do rugby- najczęściej zadawane pytania

Ile waży piłka do rugby?
Między 410 a 460 gramów.

Jakie marki produkują piłkę do rugby?
Popularne firmy produkujące piłki do rugby to Gilbert, Ruckley i Adidas.

Czym różni się piłka do rugby od piłki do futbolu amerykańskiego?
Piłka do futbolu amerykańskiego jest odrobinę większa i lżejsza. Piłka do rugby nie posiada charakterystycznych szwów.
Autor: Sylwia Stwora