Data publikacji:

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

Buty do tenisa, to obok rakiety tenisowej, jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty. Odpowiedni wybór obuwia tenisowego przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując buty do tenisa ziemnego.

Wybierając buty do tenisa, przede wszystkim najlepiej przejrzeć asortyment sklepów sportowych. W poszukiwaniu butów do tenisa warto odwiedzić sklep stacjonarny, choćby nawet tylko po to, aby upewnić się, że wybrany w sklepie internetowym rozmiar butów do tenisa faktycznie będzie właściwy. Warto też ustalić wcześniej kwotę, jaką zamierzamy zainwestować w obuwie tenisowe, pamiętając, że jeśli chcemy regularnie trenować i grać, konieczny będzie zakup solidnego modelu z dobrą amortyzacją i stabilizacją stopy. To może przełożyć się na wyższą cenę.

Jakie buty do tenisa na jaką nawierzchnię?

Niezbędne jest wybieranie obuwia pod kątem nawierzchni, na której zamierzamy trenować czy grać. Jeśli stawiamy na korty ziemne lub asfaltowe, należy sięgnąć po modele z antypoślizgową i odporną na ścieranie podeszwą. Z kolei na nawierzchnię trawiastą odpowiednie będą buty, których podeszwa będzie posiadała drobny protektor, a na halę należy wybrać modele z gładką, nierysującą podeszwą – najlepiej z gumy.

Kupując buty do gry w tenisa ziemnego warto również zwrócić uwagę, aby krawędzie na podeszwie oraz czubku buta nie były ostre, ale zaokrąglone. Istotną kwestią jest, aby wybierać modele butów dedykowane do gry w tenisa, gdyż mają one inną budowę w porównaniu z np. butami do biegania czy gry w koszykówkę.

Zwykle obuwie do tenisa ziemnego jest lekkie i posiada dobre wzmocnienie dla kostek, które są mocno obciążone w trakcie gry, a także odpowiednią amortyzację stopy w newralgicznych punktach, czyli w palcach i na pięcie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając buty do tenisa?

Przymierzając konkretny model zwróć uwagę na to, aby but był idealnie dopasowany do stopy. Jeśli będzie zbyt ciasny, nie tylko przełoży się to na dyskomfort w trakcie gry, ale i spowoduje bolesne pęcherze oraz otarcia. Z kolei zbyt luźne obuwie nie będzie odpowiednio trzymało stopy, co może zakończyć się urazem lub poważną kontuzją. Koniecznie upewnij się, że buty posiadają odpowiednią wentylację dla stóp.

Autor: Sylwia Stwora