Data publikacji:

Buty do tenisa ziemnego – czym się kierować podczas zakupu

Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując buty do tenisa ziemnego.

Przede wszystkim najlepiej wybrać się po buty do tenisa ziemnego do sklepu sportowego, choćby nawet po to, aby upewnić się, że wybrany w sklepie internetowym model i rozmiar faktycznie będzie właściwy. Warto też ustalić sobie kwotę, jaką zamierzamy zainwestować w obuwie pamiętając, że jeśli chcemy regularnie trenować i grać, konieczny będzie zakup solidnego modelu z dobrą amortyzacją i stabilizacją stopy, co może przełożyć się na wyższe koszty.

Niezbędne jest wybieranie obuwia pod kątem nawierzchni, na której zamierzamy trenować czy grać. Jeśli stawiamy na korty ziemne lub asfaltowe, należy sięgnąć po modele z antypoślizgową i odporną na ścieranie podeszwą. Z kolei na nawierzchnię trawiastą odpowiednie będą buty, których podeszwa będzie posiadała drobny protektor, a na halę należy wybrać modele z gładką, nierysującą podeszwą – najlepiej z gumy.

Kupując obuwie do gry w tenisa ziemnego warto również zwrócić uwagę, aby krawędzie na podeszwie oraz czubku buta nie były ostre, ale zaokrąglone. Istotną kwestią jest, aby wybierać modele dedykowane tenisowi, gdyż mają one inną budowę w porównaniu z np. butami do biegania czy gry w koszykówkę. Zwykle obuwie do tenisa ziemnego jest lekkie i posiada dobre wzmocnienie dla kostek, które są mocno obciążone w trakcie gry, a także odpowiednią amortyzację stopy w newralgicznych punktach, czyli w palcach i na pięcie.

Przymierzając konkretny model zwróć uwagę na to, aby but był idealnie dopasowany do stopy. Jeśli będzie zbyt ciasny, nie tylko przełoży się to na dyskomfort w trakcie gry, ale i spowoduje bolesne pęcherze oraz otarcia. Z kolei zbyt luźne obuwie nie będzie odpowiednio trzymało stopy, co może zakończyć się urazem lub poważną kontuzją. Koniecznie upewnij się, że buty posiadają odpowiednią wentylację dla stóp.

Autor: Sylwia Stwora