Data modyfikacji:

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z turystyką górską i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.

Polecane szlaki turystyczne w:

Tatry. Jakie szlaki?

W najwyższym górskim paśmie w naszym kraju na szlaku emocji nie zabraknie. Jakie są najładniejsze szlaki w Tatrach? Zdania w tej kwestii są podzielone, ale możemy wyróżnić kilka opcji:
  • Jeśli szukasz pięknych widoków i trasy angażującej fizycznie, możesz się porwać na prawdziwe turystyczne wyzwanie, czyli przejście Orlej Perci – to najtrudniejszy szlak turystyczny w polskich górach, który wymaga doświadczenia w poruszaniu się na wymagającej trasie. Z pewnością nie jest to opcja dla wszystkich, dlatego początkujący turyści powinni go omijać.
 
  • Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki na szlakach górskich, warto skierować się w tatrzańskie doliny – widoki, jakie roztaczają się z Doliny Kościeliskiej czy Chochołowskiej zapierają dech w piersiach, a trasy tam prowadzące są na tyle łatwe, że są idealne na wycieczkę w góry z dzieckiem.

  • Dla wielu turystów podczas pobytu w Tatrach punktem obowiązkowym jest wizyta nad Morskim Okiem – najpopularniejsze jezioro górskie w Polsce nie bez przyczyny zasłużyło sobie na swoją sławę – znad wodnej tafli można podziwiać piękną panoramę głównej grani Tatr, w której wyraźnie odznaczają się Rysy, Mięguszowieckie Szczyty czy wreszcie słynna północno-wschodnia ściana Mnicha, ulubionego celu wspinaczki polskich taterników.
  • Inny tatrzański klasyk to Kasprowy Wierch, skąd całe pasmo jest świetnie widoczne. Równie atrakcyjna widokowo jest Dolina Pięciu Stawów Polskich. Szczególnie ta ostatnia lokalizacja warta jest odwiedzenia – do popularnej „Piątki” ruszysz z Palenicy Białczańskiej, po drodze możesz zobaczyć największy wodospad w Tatrach czy odwiedzić najwyżej położone w Polsce górskie schronisko. Dolina jest też dobrym miejscem do wypadów na dalsze wędrówki.
Czytaj również: Jakie spodnie w góry?

Szlaki turystyczne w Karkonoszach?

Najwyższe pasmo górskie w Sudetach obfituje w zróżnicowane szlaki turystyczne, gdzie można poczuć się niemal jak na alpejskich ścieżkach lub wybrać się na niezbyt forsującą przechadzkę z dzieciakami. Jakie są najpiękniejsze szlaki górskie w Karkonoszach?
  • Karkonoski klasyk, który warto pokonać w pierwszej kolejności, to trasa oznaczona niebieskim szlakiem, wiodąca od kościoła Wang aż do schroniska Samotnia. Świątynia wzniesiona z sosnowych bali w XIII wieku pierwotnie stała w norweskiej miejscowości Vang, jednak w XIX wieku na rozkaz pruskiego króla, rozebrano ją i przeniesiono właśnie w Karkonosze. Natomiast schronisko Samotnia nie bez przyczyny zaskarbiło sobie miano najbardziej kultowego w tej części Sudetów – jest malowniczo położone w Kotle Małego Stawu, gdzie w krystalicznie czystej wodzie przegląda się grzbiet Karkonoszy. Szlak turystyczny łączący świątynię Wang i schronisko Samotnia liczy w obie strony 9 kilometrów i po drodze można podziwiać pełnię piękna karkonoskiej przyrody.
  • Inny szlakiem turystycznym, który z pewnością warto pokonać w Karkonoszach jest Ścieżka nad Reglami wiodąca przez Rezerwat Śnieżnych Kotłów do przełęczy Karkonoskiej. Na trasie można przede wszystkim dokładnie obejrzeć skalne urwiska Śnieżnych Kotłów. Szlak biegnie trawersem, dlatego w jego biegu nie ma zbyt wielu przewyższeń, jest to zatem dość łatwa droga.
Czytaj również: Co zabrać na trekking?

Gdzie wędrować w Bieszczadach?

Wędrując przez Bieszczady nie sposób ominąć połonin i to właśnie przez nie biegną najpiękniejsze bieszczadzkie szlaki.
  • Połonina Wetlińska jest jedną z najsłynniejszych w Bieszczadach i na jej zboczach znajduje się kolejne kultowe schronisko górskie i zarazem najwyżej położona lokalizacja tego typu w tej części gór, czyli Chatka Puchatka. Wędrówkę warto zacząć w Wetlinie, a zakończyć w Brzegach Górnych, dzięki czemu można zakosztować pełni bieszczadzkiego krajobrazu. Jest to jedna z najbardziej uczęszczanych bieszczadzkich tras, dlatego jeśli szukasz nieco więcej spokoju na szlaku górskim, warto ruszyć na Połoninę Wetlińską z Suchych Rzek.
  • A jeśli podczas wędrówek szlakami turystycznymi szukasz sposobności do podziwiania pięknych panoram górskich i chcesz wykonać efektowne zdjęcia, za swój cel obierz  Połoninę Caryńską. Jest ona położona centralnie wobec innych wzniesień, dlatego ze zboczy Połoniny Caryńskiej roztaczają się piękne widoki na okoliczne szczyty. Jak najlepiej dostać się w to miejsce? Do wyboru masz kilka opcji, ponieważ biegnie tu kilka szlaków turystycznych np. czerwony z Berehów do Ustrzyk Górnych czy szlak zielony z Małej Rawki.
Polecamy: Jak zrobić dobre zdjęcia krajobrazu?

Jakie szlaki w Beskidach?

Ta część Karpat jest zróżnicowana technicznie i krajobrazowo – od łagodnych beskidzkich hal, z których południowych stoków można podziwiać nawet Tatry czy Małą Fatrę, aż po zamykany na zimę Akademicki Szlak na Babiej Górze. Jakie szlaki turystyczne w Beskidach wybrać?
  • Nie sposób ominąć królowej pasma, czyli Babiej Góry. Masyw leży w Beskidzie Żywieckim i zaskarbił sobie miano kapryśnego wzniesienia. Wszystko to przez zmienną pogodę – porywisty wiatr i pojawiające się niemal znikąd mgły mogą poplątać szlaki niedoświadczonym wędrowcom, dlatego Babiej Góry nie należy lekceważyć. Trudy te rekompensują jednak widoki, jakie roztaczają się z tego najwyższego pozatatrzańskiego szczytu.
  • Jeśli jednak wolisz unikać tłumów, lepszą opcją w Beskidzie Żywieckim będzie Pilsko – liczący 1557 m n.p.m. szczyt wznosi się znacznie ponad otaczające doliny, co gwarantuje piękne, wieloplanowe widoki, co z pewnością docenią miłośnicy fotografii krajobrazu. W Beskidzie Wyspowym z kolei warto odwiedzić najwyższy szczyt pasma, czyli Mogielnicę.
Polecamy:

Autor: Kamila Zalińska-Woźny