Ognisko już od dawnych lat służyło jako źródło światła, centrum obozowiska czy forma ogrzania się. Coraz chętniej wracamy do bliskiego kontaktu z naturą, naśladując naszych poprzedników, którzy wieki temu odkrywali to, co nas otacza. Wraz z rozwojem techniki powstają nowe sposoby na wykorzystywanie ognisk. Popularne na biwakach staje się gotowanie na ognisku i nie mamy na myśli kiełbasek czy ziemniaków z żaru. Mowa tu o prawdziwej sztuce gotowania połączonej często z pieczeniem. Jak gotować na ognisku? Jakie są techniki, które pozwolą nam przyrządzić wyjątkowy posiłek przy pomocy ogniska?
Na początku zajmijmy się przygotowaniem miejsca do gotowania. Zaczynamy od odszukania drewna, które będzie bazą pod nasze kulinarne wyczyny. Najlepiej do ogniska sprawdzi się drewno z drzewa liściastego. Następnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego miejsca do rozpalenia ogniska. W tym celu potrzebny będzie płaski, najlepiej kamienisty teren z dala od drzew czy krzewów, które mogłyby zapalić się od naszego ognia. Warto zabezpieczyć ognisko przed stłumieniem, a jego otoczenie przed powstałym dymem i żarem. Zależnie od formy i techniki przygotowywania posiłku z ogniska trzeba odpowiednio przygotować statyw czy specjalny dół.
Technik gotowania na ognisku jest kilka. Do tego zabiegu przyda nam się kilka specjalistycznych akcesoriów, zależnie od metody, jaką wybierzemy. Przydać się mogą kijki do smażenia, ruszt lub specjalny, często gliniany garnek z przykrywką, fachowo nazywany „dutch oven”.
Przyrządzanie posiłku odbywa się w płomieniach ogniska lub żarze. Do tego sposobu również przydadzą się specjalne żarowe naczynia, jednak wiele potraw przygotować można zawinięte w folię aluminiową lub puszkę, np. po konserwie. Sposób świetny do przygotowania dań wymagających pieczenia. W płomieniach ogniska możliwe jest nawet upieczenie chleba.
Możecie tu zastosować dwie najpopularniejsze metody:
Chociaż gotowanie z kija brzmi znajomo, nie chodzi tu o klasyczne smażenie kiełbasek. Aby gotować z kija na ognisku, należy przygotować z niego stelaż, który wystawać będzie swobodnie nad ognisko. Na końcu tego kija zamieszcza się garnek z uchwytem lub specjalnie do tego przygotowane patelnie. Posiłek przygotowuje się nad płomieniami. Sposób świetnie sprawdza się do potraw duszonych. Metoda nie wymaga wielu przygotowań, ponieważ odpowiedni kijek możemy znaleźć gdzieś w okolicy, a nam wystarczy tylko garnek.
Podobnie jak w powyższym sposobie, gotowanie odbywa się nad płomieniami ogniska z tą różnicą, że w tej metodzie naczynie z potrawą umieszczamy na podstawce, tak aby środek naczynia znajdował się centralnie nad ogniskiem. Za podstawki posłużyć mogą pnie drewna czy większe kamienie, które można znaleźć w pobliżu ogniska. Na odpowiednio ustawionych podstawkach umieszczamy dutch oven lub inne ogniskowe narzędzie, a samo gotowanie odbywa się podobnie do tego, które na co dzień doświadczamy w domu nad palnikiem kuchenki.
To bardzo dobra technika do duszenia potraw. Żeliwny kociołek umieszczany jest we wcześniej przygotowanym dole i obkładany żarzącymi się węglami. Dzięki temu danie gotuje się równomiernie. Długo duszona potrawka jest niezwykle aromatyczna i zachowuje wszystkie walory smakowe.
Metoda często wykorzystywana przez wędkarzy, gdy ci znajdują się na łowisku. Polowy piecyk nie ma bezpośredniego kontaktu z ogniem, lecz energię czerpie z emitowanego przez niego ciepła. Ruszt ustawiamy na podstawkach obok ogniska i zabezpieczamy z trzech pozostałych stron na przykład przy pomocy taśmy aluminiowej. Zgromadzone w powstałej konstrukcji ciepło posłuży jako źródło ciepła do przygotowania wyjątkowego, ogniskowego posiłku.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements