Data modyfikacji:

Zwiedzanie miasta na wodzie

Autor: Sylwia Stwora

Lubisz zwiedzać, jednak nudzi Cię wizja wielogodzinnego błądzenia ulicami miast? Mamy na to sposób – wodne wycieczki!

Kiedyś żegluga śródlądowa była jednym z głównych środków transportu publicznego. W każdym nadrzecznym mogliśmy podziwiać sunące po tafli wody barki i promy. Obecnie zauważamy powrót tego trendu. Podróżując łodzią, unikamy uciążliwych korków. Co więcej przyjemne kołysanie pomaga zrelaksować się po długim dniu za biurkiem. Niestety kondycja większości polski koryt rzecznych i kanałów pozostawia wiele do życzenia. Liczymy jednak, że za sprawą rosnącego zainteresowania miastowych i turystów tą formą transportu, sytuacja ta ulegnie zmianie.

Podziwianie panoramy miasta z pokładu statku lub barki jest świetną atrakcją turystyczną. Polecamy ją osobom, które chciałyby spojrzeć na przestrzeń z zupełnie nowej perspektywy. To fantastyczna opcja także dla leniuchów, którzy lubią poznawać nowe miejsca, jednak nie chcą nadwyrężać przy tym swoich nóg. Psss, to także doskonałe rozwiązanie, kiedy nasze stopy są obolałe po wędrówkach dnia poprzedniego. Zamiast wypoczywać w hotelu, warto w takim momencie rozważyć skorzystanie z wodnej wycieczki - pozwoli nam ona nie tylko odpocząć, lecz także nadal chłonąć klimat i widoki miasta.

Widok na Wenecję. Zwiedzanie miast traktami wodnymi pozostawia wiele pozytywnych wspomnień. Pod warunkiem, że nie cierpimy na chorobę morską. ;)

Wodne wycieczki na świecie

Wodne wycieczki większości społeczeństwa kojarzą się z jednym – z Wenecją. To właśnie najsłynniejsze miasto na wodzie oswoiło nas z myślą o poruszaniu się po krętych uliczkach metropolii za pomocą gondoli zamiast samochodu. Tamtejsze tramwaje wodne, tzw. vaporetto kursują przez całą dobę i można nimi dotrzeć do najdalszych zakątków miasta. Tymczasem Wenecja to nie jedyna metropolia na świecie, która oferuje nam możliwość zwiedzania z pokładu statku. Podobne oferty można znaleźć w niemalże każdym większym mieście Europy. Szczególnie warta uwagi jest wodna wycieczka po Tybrze, podczas której zobaczymy najwspanialsze atrakcje Rzymu i poznamy historię tego miasta. Równie ciekawą propozycją jest rejs po paryskiej Sekwanie, który pozwoli nam na spokojną kontemplację piękna największych zabytków francuskiej stolicy. Osławione na całą Europę są także rejsy wycieczkowe po kanałach Amsterdamu – turysta ma do wyboru jedną z czterech tras wytyczonych w obrębie około 160 kanałów.

Gdzie w Polsce?

Polska nie odstaje od europejskich standardów w kwestii rejsów wycieczkowych. Takie atrakcje można znaleźć niemal w każdym z większych miast naszego kraju. Bogata oferta sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – istnieją bowiem zarówno wycieczki nastawione na spokojne podziwianie panoramy miasta (taki tramwaj wodny działa m.in. we Wrocławiu, Bydgoszczy czy Szczecinku), jak i wycieczki, dzięki którym poznajemy jego historię – np. rejs szlakiem krakowskich zabytków.

Rzeka jako forma komunikacji miejskiej?

Choć pomysł rzecznego tramwaju wydaje się nam dość abstrakcyjny, to w wielu miejscach na całym świecie taki środek transportu sprawdza się jako standardowa forma komunikacji miejskiej. Jednym z najsłynniejszych przykładów jest Thames Clippers, czyli wodny autobus kursujący po Tamizie. Choć na co dzień służy on jako typowy środek transportu to rejs nim jest także bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym, bowiem z pokładu rzecznego autobusu możemy podziwiać większość zabytków centralnego Londynu. Podobna forma komunikacji miejskiej z powodzeniem działa m.in. w Lizbonie, Zurychu, a także w Oslo.

Planujesz wycieczkę lub dłuższe wakacje? Zobacz, jakie aplikacje mobilne warto wgrać na swojego smartfona! Przeczytaj o tym w naszym artykule KLIK!

trasy rowerowe mazur

Ścieżki rowerowe. Mazury rowerem

2021-02-27
Mazury to wręcz wymarzone miejsce do rowerowej turystyki. Przepiękne widoki, liczne jezior oraz miejscowości, w których życie toczy się niespiesznie przyciągają turystów z całej Polski. Jeśli uwielbiasz aktywny wypoczynek i chcesz zwiedzić Mazury na rowerze, skorzystaj z naszych propozycji tras. Jakie mazurskie szlaki rowerowe warto odwiedzić?
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2020-09-01
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2020-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

2020-07-30
Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.
Szczyt w Karkonoszach

Polecane szlaki w Karkonoszach. Najpiękniejsze i najładniejsze w polskiej części gór

2020-07-12
Planujesz wyjazd w Karkonosze, ale nie wiesz, który szlak górski wybrać? Oto kilka najciekawszych szlaków turystycznych w Karkonoszach.
Jaka kurtka w góry

Kurtka w góry - jak się ubrać w góry zimą?

2019-10-03
Jak się ubrać w góry zimą? Tak jak zawsze, czyli na cebulkę. Skupmy się jednak na wierzchniej warstwie stroju, czyli kurtce. Jaka kurtka zimowa w góry będzie najlepszym rozwiązaniem? Softshell czy hardshell? A jeśli puchówka to z naturalnym wypełnieniem czy z syntetycznym? Przekonajmy się.