Data modyfikacji:

Grill turystyczny: jak go wybrać

Zbliżają się wakacje, a więc czas mistrzostw w narodowym sporcie Polaków – w grillowaniu. Potrawy przyrządzane w plenerze często smakują nam dużo lepiej niż te domowe, jednak do ich przygotowania konieczny jest grill turystyczny. Podpowiadamy, jak go wybrać.

Wakacyjne wyjazdy czy spontaniczne wycieczki plenerowe nie mogą się wręcz obyć bez aromatu piekącego się na grillu mięsa i skwierczącego tłuszczu kapiącego z gorącej kiełbasy. Jak wybrać odpowiedni sprzęt na letnie przygody?

Jednorazowy czy wielorazowy

Od niedawna na polskim rynku dostępne są tanie grille jednorazowego użytku, które świetnie sprawdzają się w przypadku wyjazdu pod namiot czy na festiwal, czyli wszędzie tam, gdzie ważna jest przede wszystkim mobilność. Ich niska cena sprawia, że po zakończeniu grilla nie jest nam żal go wyrzucić, a to zaoszczędza fatygi transportowania sprzętu do domu. Kupno grilla jednorazowego to świetne rozwiązanie, jeśli organizujemy takie wyprawy sporadycznie. W przypadku częstego grillowania warto zaopatrzyć się w grill turystyczny. To dużo większy wydatek, ale na szczęście jednorazowy, więc koszt grilla z czasem nam się zwraca.

Rozmiar

Grill turystyczny swoją budową przypomina klasyczny grill ogrodowy, lecz znacząco różni się od niego rozmiarem. Sprzęt przeznaczony do biesiadowania w plenerze jest zwykle mniejszy i lżejszy od swojego stacjonarnego odpowiednika, ale jednocześnie cechuje go dużo większe zróżnicowanie pod względem wymiarów. Przy zakupie warto zatem przeanalizować swoją "sytuację towarzyską", uwzględniając przede wszystkim liczbę osób, które będą nam towarzyszyły w grillowaniu. Na dwie lub trzy osoby wystarczy sprzęt o niewielkiej średnicy, natomiast do zabawy w szerszym gronie przyda się urządzenie z większym rusztem, na którym w tym samym czasie będziemy mogli upiec kilka kiełbasek więcej. Nie warto kupować dużego grilla „na zapas”, ponieważ takie urządzenia trudniej jest przetransportować oraz ogrzać do odpowiedniej temperatury.

Z pokrywą czy bez

Dla nadzwyczajnych głodomorów doskonałym wyborem będzie grill turystyczny zaopatrzony w pokrywę. Ma ona duży wpływ na zwiększenie temperatury we wnętrzu urządzenia, dzięki czemu mięso, warzywa i ryby pieką się dużo szybciej. Niestety za grill zaopatrzony w pokrywę trzeba zapłacić więcej niż za zwykłe urządzenie.

Na co zwrócić uwagę?

Przy kupnie urządzenia do grillowania należy je najpierw dokładnie obejrzeć. Upewnij się, czy jest stabilne, a wszystkie jego elementy są łatwe do demontażu i umycia. Niezwykle istotną kwestią jest także budowa rączek i uchwytów grilla – muszą być ergonomiczne i nie przewodzić ciepła. Do niektórych urządzeń turystycznych w zestawie dokładane są również pokrowce, które zacznie poprawiają komfort ich użytkowania i transportu.

Duży wybór grillów turystycznych znajdziesz TUTAJ.

Autor: Sylwia Stwora
Szczyt w Karkonoszach

Polecane szlaki w Karkonoszach. Wybieramy najpiękniejsze

2020-06-01
Planujesz wyjazd w Karkonosze, ale nie wiesz, który szlak górski wybrać? Oto kilka najciekawszych szlaków turystycznych w Karkonoszach.
Jaka kurtka w góry

Kurtka w góry - jak się ubrać w góry zimą?

2019-10-03
Jak się ubrać w góry zimą? Tak jak zawsze, czyli na cebulkę. Skupmy się jednak na wierzchniej warstwie stroju, czyli kurtce. Jaka kurtka zimowa w góry będzie najlepszym rozwiązaniem? Softshell czy hardshell? A jeśli puchówka to z naturalnym wypełnieniem czy z syntetycznym? Przekonajmy się.
Karimata turystyczna

Karimata turystyczna do spania - jaką wybrać?

2019-08-08
Karimata turystyczna to jeden z podstawowych elementów biwakowego ekwipunku. Jeśli planujesz spędzić noc w outdoorze, przekonaj się, która karimata do spania będzie najlepszym rozwiązaniem.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2019-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2019-07-24
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
Bieganie w górach

Biegi górskie. Jak trenować i gdzie biegać?

2019-06-25
Zwykłe truchtanie w parku to dla ciebie za mało i chcesz postawić sobie nieco ambitniejsze cele? Rusz pod górę. Biegi górskie to świetny sposób na stawianie biegowej poprzeczki jeszcze wyżej, szlifowanie formy i trenowanie w ciekawym terenie. Jeśli chcesz ruszyć biegiem na górski szlak, przekonaj się, jak się do tego zabrać.