Data modyfikacji:

Noc Muzeów 2016

Autor: Sylwia Stwora

Noc Muzeów to kulturalny event, organizowany co roku na terenie większych miast całej Polski i Europy. To właśnie tej nocy kilka tysięcy placówek otwiera swoje drzwi dla turystów, umożliwiając im bezpłatne nocne zwiedzanie.

Noc Muzeów to prawdziwa gratka dla fanów mocnych wrażeń i niezapomnianych, nieszablonowych atrakcji. Ta impreza kulturalna umożliwia nam bezpłatne odwiedzanie muzeów, galerii i innych instytucji kultury w godzinach nocnych, a więc w porze zwiedzania zazwyczaj niedostępnej dla turystów.

Weź udział w zabawie

Noc Muzeów organizowana jest w kilkudziesięciu miastach na terenie całej Polski, a z roku na rok liczba miejscowości zainteresowanych świadczeniem rozrywki tego typu sukcesywnie wzrasta. Kulturalny event organizowany jest w naszym kraju od 2003 roku i od tamtej pory cieszy się niezwykłą popularnością oraz nieustannym wzrostem zainteresowanych – zarówno turystów, którzy chcą doświadczyć niezwykłych wrażeń i poszerzyć swoją wiedzę, jak i placówek chętnych do organizacji takiego zwiedzania. Wśród wielu miast oferujących darmowe zwiedzanie w nocy z 14 na 15 maja przedstawiamy te, w których ofercie znalazło się najwięcej ciekawych atrakcji.

Warszawa

W nocy 14 maja w Warszawie będziemy mogli bezpłatnie odwiedzić ponad 250 instytucji, w tym aż 52 muzea. Chętni będą mogli obejrzeć specjalnie przygotowane na tę noc ekspozycje, zwiedzić m.in. kancelarię premiera, Sejm oraz Senat, a także przeżyć niezwykłą przygodę podczas nietypowej Gry Miejskiej, która rozegra się w ramach tegorocznej edycji Nocy Muzeów w obrębie placówek otwartych dla zwiedzających.

Szczegółowe informacje na temat warszawskiej Nocy Muzeów znajdziecie TUTAJ.

Podczas Nocy Muzeów w Warszawie będzie można zwiedzić między innymi Sejm. Fot. polskieradio.pl.

Wrocław

W tym roku również Wrocław stanął na wysokości zadania - specjalne oferty nocnego zwiedzania przygotowało ponad 80 instytucji, przede wszystkim muzea i galerie, lecz także kawiarnie oraz szkoły. Wśród wielu atrakcji na gości czekają m.in. pokazy filmowe, wykłady, warsztaty i wernisaże, a atrakcją szczególnie godną uwagi jest pokaz mody z czasów PRL-u w Muzeum Narodowym.

Program Nocy Muzeów we Wrocławiu - TUTAJ.

Podczas nocy muzeów warto zwiedzić Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Nie tylko ze względu na eksponaty, ale także na pokaz mody z czasów PRL- u. Fot. www.facebook.com/Muzeum.Narodowe.Wroclaw

Kraków

W Krakowie Noc Muzeów organizowana jest wyjątkowo w nocy z piątku na sobotę, a zatem 13-14 maja. Nie należy jej jednak przegapić, bowiem wśród przygotowanych atrakcji będziemy mogli obejrzeć m.in. ekspozycję poświęconą 1050 rocznicy Chrztu Polski w Muzeum Archeologicznym, a także zwiedzić podziemia krakowskiego rynku oraz wziąć udział w zielonych warsztatach poszerzających naszą wiedzę na temat świata roślin w Ogrodzie Doświadczeń im. St. Lema.

Szczegółowe informacje - TUTAJ.

Warto zobaczyć ekspozyzję poświęconą 1050 rocznicy Chrztu Polski w Muzeum Archeologicznym. fot. Agnieszka Susuł (za: www.ma.krakow.pf)

Rzeszów

Choć z okazji Nocy Muzeów swoje drzwi otwiera jedynie 16 rzeszowskich instytucji to z pewnością oferują one zainteresowanym wiele różnorodnych atrakcji. To kulturalne wydarzenie przypadnie do gustu głównie fanom historii oraz militariów, ponieważ umożliwi im m.in. zwiedzenie archiwum IPN-u czy obejrzenie inscenizacji bitwy z Powstania Styczniowego. Szczególnie ciekawą pozycją wydaje się również pokaz widowiskowych wyładowań „Transformatora Tesli”, który będzie miał miejsce w Sali Muzealnej Energetyki Podkarpackiej.

Program Nocy Muzeów w Rzeszowie - TUTAJ.

trasy rowerowe mazur

Ścieżki rowerowe. Mazury rowerem

2021-02-27
Mazury to wręcz wymarzone miejsce do rowerowej turystyki. Przepiękne widoki, liczne jezior oraz miejscowości, w których życie toczy się niespiesznie przyciągają turystów z całej Polski. Jeśli uwielbiasz aktywny wypoczynek i chcesz zwiedzić Mazury na rowerze, skorzystaj z naszych propozycji tras. Jakie mazurskie szlaki rowerowe warto odwiedzić?
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2020-09-01
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2020-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

2020-07-30
Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.
Szczyt w Karkonoszach

Polecane szlaki w Karkonoszach. Najpiękniejsze i najładniejsze w polskiej części gór

2020-07-12
Planujesz wyjazd w Karkonosze, ale nie wiesz, który szlak górski wybrać? Oto kilka najciekawszych szlaków turystycznych w Karkonoszach.
Jaka kurtka w góry

Kurtka w góry - jak się ubrać w góry zimą?

2019-10-03
Jak się ubrać w góry zimą? Tak jak zawsze, czyli na cebulkę. Skupmy się jednak na wierzchniej warstwie stroju, czyli kurtce. Jaka kurtka zimowa w góry będzie najlepszym rozwiązaniem? Softshell czy hardshell? A jeśli puchówka to z naturalnym wypełnieniem czy z syntetycznym? Przekonajmy się.