Biegi górskie. Przygotowanie
Zanim ruszysz na jakąkolwiek górską trasę, musisz się przygotować do tej formy aktywności. Bieganie w górach wymaga znacznie większej wytrzymałości i siły, niż truchtanie w płaskim terenie. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z jakąkolwiek formą biegania, góry odłóż na później, a skup się na marszobiegu. Jeśli masz już na liczniku pewną ilość kilometrów, możesz zacząć trenować do biegów górskich i treningu.
- Podbiegi – to dobra droga na szczyt. Zanim ruszysz w jakiekolwiek pasmo górskie, znajdź niewielką nawet górkę w swojej okolicy i trenuj podbiegi. Przynajmniej jeden trening w tygodniu zaplanuj właśnie na pokonywanie wysokości. W ten sposób zaprawisz się w bojach i przekonasz się, czy faktycznie trasa wiodąca pod górkę jest naprawdę dla ciebie. Warto wybrać trasę o nieregularnym ukształtowaniu terenu np. drogę leśną. Na nieco trudniejszym i niezwiązanym terenie, gdzie pojawiają się różne przeszkody czy nawet luźno leżące kamienie, zahartujesz się w warunkach, jakie można napotkać na górskim szlaku biegowym.
- Siłownia – tu z kolei myśląc o biegach górskich, trening powinien być ukierunkowany na rzeźbieniu wytrzymałości. Co to oznacza w praktyce? Ćwiczenia z niedużym obciążeniem, powtarzane w kilku seriach.
- Rower – to dobry patent na trening nóg przed ruszeniem w górską trasę biegową.
Jaki wybrać sprzęt do biegania po górach?
- Buty do biegów górskich – jeśli interesują cię biegi górskie dla początkujących i stawiasz dopiero pierwsze kroki w tym terenie, musisz wybrać inne obuwie niż to, w którym śmigasz na nizinach. Buty do biegania w górach powinny mieć wzmacnianą zabudowę pięty, co zabezpiecza przed bolesnymi skręceniami kostki w nierównym terenie. Ponadto sprzęt tego typu musi być wyposażony w solidną, profilowaną podeszwę, która zapewni przyczepność, a co za tym idzie, również bezpieczeństwo na szlaku.
Przeczytaj również:
Jak ubrać się na rower?