Data publikacji:

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Nigdy nie jest za późno, aby wybrać się na wyżyny! Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu. Aby turystyka górska była komfortowa, miła i bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę w góry.

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Wycieczka w góry – co zabrać?

Wycieczka w góry wymaga odpowiedniego przygotowania, aby nic cię nie zaskoczyło podczas wyprawy. Przed wyruszeniem na szlaki turystyczne musisz skompletować swój ekwipunek. Co zabrać ze sobą na wycieczkę?

  1. Buty trekkingowe
  2. Plecak górski
  3. Oddychająca kurtka i spodnie
  4. Turystyczna bielizna i skarpetki
  5. Woda i turystyczny prowiant
  6. Akcesoria zapewniające bezpieczeństwo
  7. Naładowany telefon i powerbank
  8. Mapy i aplikacje

Buty trekkingowe, czyli podstawa wycieczki w góry

Odpowiednio dobrane buty trekkingowe to zdecydowany niezbędnik podczas wycieczki w góry. Bez właściwego obuwia nie powinniśmy praktycznie w ogóle wybierać się na większe wysokości i na dłuższe wyprawy. Aby każda wycieczka w góry była bezpieczna, postaw na wygodne buty o dobrej podeszwie, dzięki której nie będziesz się ślizgać na mokrym podłożu. Wybieraj modele wyższe, które zabezpieczają kostkę przed skręceniem. Szukaj także butów wodoodpornych, ponieważ pogoda w górach szybko się zmienia i nawet podczas letniej wyprawy może spaść deszcz. Nie zapomnij tylko o impregnacji odpowiednimi środkami, aby buty nie straciły bariery ochronnej. Dla zapewnienia odpowiedniego komfortu, szukaj modeli ze specjalną membraną, która przeciwdziała poceniu się stopy.

Pamiętaj, że nie ma jednej idealnej pary butów, którą możesz używać przez cały rok. W zimie potrzebujesz modeli masywniejszych i ocieplonych. W lecie lepiej sprawdzają się lżejsze buty trekkingowe. Pamiętaj, że buty krótkie nie zapewniają takiej samej stabilizacji i odpowiednie są jedynie na mniej wymagający teren.

Plecak na wycieczkę w góry

Dobry plecak sprawdzi się zarówno na weekend w górach, jak i podczas jednodniowej wycieczki. Wielkość plecaka podawaną w litrach dopasuj do długości wyjazdu i swoich preferencji. Najmniejsze modele 25-litrowe zabieraj na krótkie przechadzki po szlaku. Większe modele mające do 100 litrów pojemności przeznaczone są na dłuższe wyprawy w góry.

Przede wszystkim wybieraj modele zaopatrzone w pas biodrowy i piersiowy. Konstrukcja ta umożliwia odciążenie ramion, dzięki czemu nie będziesz czuć bólu ani przeciążenia na plecach. Dobry plecak jest również wodoodporny lub zaopatrzony w materiałowy pokrowiec, którym obciąga się plecak.

Sam plecak górski powinien być możliwie lekki i wygodny w noszeniu. Wyściełane paski przeciwdziałają wrzynaniu się szelek w ciało, a odpowiednie dopasowanie do pleców powinno zapewniać przewiew. Nie zapominaj sprawdzić rozkładu kieszonek i siatek, dzięki czemu np. możesz wygodnie sięgnąć po butelkę wody bez zdejmowania całego plecaka.

Jak się ubrać na wycieczkę w góry?

Jeśli to twój pierwszy wyjazd w góry i zastanawiasz się, co zabrać na wycieczkę, aby było ci lekko, wygodnie i komfortowo – postaw na profesjonalną odzież od stóp do głów. Każdy, kto choć raz chodził po górach w trekkingowym ubiorze, wie, jaką odczuwa się różnicę w wygodzie noszenia. Jest to szczególnie ważne podczas kilkudniowych wyjazdów. Jeśli w planach masz wycieczki 3-dniowe w góry, postaw na oddychającą i odprowadzającą pot odzież turystyczną. Gdy bawełna wchłania pot, robi się ciężka i łatwo traci temperaturę po zmoczeniu – odzież turystyczna zapewnia suche ciało. Aby czuć się komfortowo na szlaku, ważne jest między innymi to, jakie spodnie w góry założysz.

Najważniejsze są turystyczne spodnie i kurtka. Wybierając kurtkę, zwróć uwagę na stopień wodoodporności oraz system odprowadzania wilgoci. Kurtka powinna zabezpieczać także przed wiatrem. Nie wybieraj modelu przesadnie ocieplanego na daną porę roku. W góry lepiej ubierać się w kilka warstw odzieży trekkingowej. Najlepiej wybieraj spodnie wodoodporne lub przynajmniej szybkoschnące. Na wakacyjny wyjazd w góry dobrze sprawdzą się modele z odpinanymi nogawkami.

Oddychająca bielizna i ciepłe skarpetki idealne na wycieczkę w góry

Co jeszcze zabrać na wycieczkę? Przed wyprawą w góry postaraj się skompletować całość odpowiedniej garderoby. Dotyczy to także bielizny. Na wypadek niższej temperatury zaopatrz się w bieliznę termiczną, która najlepiej grzeje bez efektu spoconego ciała. Podobnie skarpety trekkingowe. Stopa będzie z nich lepiej oddychać, zachowując komfortową temperaturę.

Bezpieczna wycieczka w góry

Góry to nie przelewki. Nawet na niższych szczytach mogą czekać na ciebie przykre niespodzianki. Pamiętaj, aby zawsze zabierać w góry naładowany telefon, który ukryjesz w wodoodpornej kieszeni. Najlepiej zabierz na wycieczkę również powerbank, który zapewni dodatkową porcję energii w kryzysowej sytuacji.

Nawet na krótką wyprawę weź ze sobą wodę lub specjalny napój izotoniczny. Nie zapomnij o przekąskach. Na krótszą wycieczkę dobre będą batony energetyczne, a także mieszanki orzechów i suszonych owoców. Zapowiada się chłodny dzień? Do plecaka zapakuj ciepłą herbatę w termosie.

Nie zapomnij także o podstawowych sprzętach i przedmiotach, które zapewnią ci bezpieczeństwo w każdym przypadku. W górach szybciej zapada zmrok, dlatego zawsze zabieraj latarkę – najlepiej w formie czołówki, dzięki czemu możesz wygodnie maszerować po szlaku.

Na dnie plecaka powinien leżeć także scyzoryk lub narzędzie typu multitool, które pomogą wyjść z niejednej opresji. W modelach turystycznych przydadzą się uniwersalne ostrze, otwieracz do konserw, do wina oraz pęseta.

Do plecaka schowaj również podstawowe środki medyczne, które mogą ci się przydać. Weź plaster, chusteczki odkażające rany oraz nie zapomnij o kremie z filtrem. Obawiasz się niskich temperatur w górach? Zawsze możesz zabezpieczyć się kocem ratunkom, tak na wszelki wypadek.

Pamiętaj także, że jeśli wybierasz się na weekend w góry, musisz dokładnie znać rozkład szlaków. Ściągnij odpowiednią aplikację i wyznacz trasę, realnie oceniając swoje możliwości. Najlepiej jednak nie ufać jedynie zdobyczom techniki. Zalaminowana mapa turystyczna w wersji papierowej pomoże ci zawsze, gdy zawiedzie nowoczesny sprzęt!

Autorka: Joanna Szczygłowska