Data modyfikacji:

Karimata turystyczna do spania - jaką wybrać?

Karimata turystyczna to jeden z podstawowych elementów biwakowego ekwipunku. Jeśli planujesz spędzić noc w outdoorze, przekonaj się, która karimata do spania będzie najlepszym rozwiązaniem.

Z lektury tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są rodzaje karimat turystycznych?
  • Jakie mają wady i zalety?
  • Który sprzęt sprawdzi się najlepiej?

Rodzaje karimat turystycznych

Zastanawiasz się co zabrać na wakacje pod namiotem? Karimata jest jednym z ważniejszych elementów, które warto mieć ze sobą. W sprzedaży znajdziesz szereg produktów, które możesz wykorzystać podczas biwakowania.

Zanim jednak sięgniesz po konkretne rozwiązanie, przekonaj się, jakie są jego mocne i słabe strony. Najpopularniejsze akcesoria tego typu to karimaty piankowe, maty samopompujące oraz materace turystyczne.

Tradycyjna karimata do spania

Najczęściej jest to produkt wykonany z kilku warstw pianki i dla ochrony przed wilgocią pokryty dodatkowo warstwą folii. Karimaty turystyczne tego typu można bardzo często zobaczyć na szlakach górskich, ponieważ są jednym z podstawowych elementów ekwipunku turystycznego. Czy warto na nie postawić?

Zalety karimaty turystycznej

  • Karimata turystyczna wykonana z pianki jest bardzo lekka i poręczna – łatwo można ją zwinąć w rulon i przytroczyć do plecaka, dzięki czemu nie obciąża bagażu, ani nie utrudnia poruszania się w terenie.
  • Sprzęt nie odkształca się i jest dość wytrzymały, dlatego można postawić na niego nawet w dość trudnych warunkach.
  • Karimata do spania to najtańsze rozwiązanie w zestawieniu, zakup produktu tego typu to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.

Wady karimaty turystycznej

  • Niestety karimata do spania z pianki nie daje zbyt dużego komfortu podczas biwakowania.

Na co zwrócić uwagę wybierając karimatę?

Jeśli chcesz postawić na właśnie taki rodzaj karimaty turystycznej, postaraj się wybrać grubszy model – w tym przypadku zasada jest bardzo prosta – im karimata grubsza, tym większy komfort spania zapewnia. Musisz w tym przypadku liczyć się jednak z faktem, że gruba karimata będzie mniej poręczna i zwinięta w rulon może nieco utrudniać swobodny marsz.

Karimata samopompująca

To świetna alternatywa dla tradycyjnych karimat. Mata tego typu jest zwijana w rulon lub składana. Po rozłożeniu i odkręceniu nakrętki, samoistnie zasysa powietrze i w ten sposób rozpręża znajdującą się w środku piankę. W rezultacie uzyskasz wygodne legowisko, które nie będzie wymagało zbyt wielu przygotowań w twojej strony.

Zalety karimaty samopompującej

  • Karimata samopompująca jest znacznie wygodniejsza, niż jej tradycyjne odpowiedniki. Powietrze i pianka sprawiają, że mata jest miękka, dzięki czemu nie odczujesz tak nierówności podłoża, jak w przypadku zwykłej karimaty.
  • Sprzęt jest łatwy w obsłudze i nie wymaga samodzielnego pompowania. Po prostu rozkładasz matę, odkręcasz nakrętkę i karimata sama zasysa powietrze. Ty w tym czasie możesz zająć się przygotowywaniem reszty biwaku.
  • Karimata samopompująca jest lekka (chociaż nie tak lekka, jak zwykła piankowa).

Wady karimaty samopompującej

  • Sprzęt nie jest tak wytrzymały, jak odpowiedniki z pianki. Karimatę turystyczną tego typu należy rozłożyć na utwardzonym podłożu lub wyściółce namiotu, ponieważ kamienie lub nierówności mogą ją przedziurawić.
  • Zakup karimaty samopompującej to większy wydatek. Podstawowe modele kosztują kilkadziesiąt złotych, jednak za egzemplarze, które sprawdzą się w naprawdę trudnych warunkach, trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych. 

Na co zwrócić uwagę kupując karimatę samopompującą?

Jeśli sprzęt ma ci służyć również podczas biwaków jesiennych i zimowych, przed zakupem sprawdź poziom izolacji. Producenci stosują w tym celu różne oznaczenia, dlatego zapoznaj się z wartościami podanymi w specyfikacji produktu. Im izolacja będzie wyższa, tym karimata do spania lepiej sprawdzi się w chłodniejszym okresie.

Materac turystyczny

To bardzo ciekawe rozwiązanie dla użytkowników ceniących sobie wygodne warunki podczas biwakowania. Materac turystyczny zapewnia jeszcze większy komfort niż karimata samopompująca. Nowoczesne rozwiązania tego typu mają kompaktowe rozmiary i świetnie sprawdzają się nie tylko podczas kilkudniowego wypadu pod namiot, ale z powodzeniem można je zabrać ze sobą również na długi trekking.

Zalety materaców turystycznych

  • Są bardzo wygodne – materac turystyczny składa się z kilku komór, które wypełnia się powietrzem, dzięki czemu jest miękki i zapewnia duży komfort podczas spania.
  • Produkty tego typu znajdziesz w wielu wariantach, zarówno jeśli chodzi o szerokość, jak i długość materaca. Dzięki temu można idealnie dobrać sprzęt do swoich potrzeb i efektywnie wykorzystać miejsce w plecaku, co bywa szczególnie istotne w przypadku wielodniowego trekkingu.
  • Po złożeniu materac turystyczny jest niewielki i bardzo lekki.
  • W przypadku modeli z wyższej półki do zestawu dołączona jest wbudowana pompka, która pozwala na szybkie napełnienie komór materaca powietrzem. 

Wady materaców turystycznych

  • Materac turystyczny jest dość delikatny i na nieprzygotowanym terenie łatwo go przedziurawić. W takim przypadku bez zestawu naprawczego twoje outdoorowe legowisko można spisać na straty.
  • To dość kosztowne rozwiązanie – modele z pompką i dobrą izolacją termiczną kosztują nawet kilkaset złotych.

Którą karimatę wybrać?

Nie ma rozwiązań idealnych, dlatego poszukując karimaty turystycznej, musisz dobrać sprzęt adekwatny do twoich potrzeb. Jeśli szukasz budżetowego sprzętu na krótką i niewymagającą wyprawę, karimata do spania z pianki będzie dobrą opcją. Jeśli wybierasz się pod namiot, gdzie spędzisz kilka dni i zależy ci na komfortowych warunkach, materac turystyczny zapewni ci wygodę.

Natomiast najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem wydają się być karimaty samopompujące. Mata tego typu jest dość wytrzymała, łatwo się składa i pompuje oraz daje dużo wygody. Jej zalety docenisz zatem zarówno na trekkingu, jak i podczas wyprawy pod namiot.