Data modyfikacji:

Wyjazd na urlop a zwierzę. Co robić z pupilem?- część druga

Podczas planowania urlopu zazwyczaj myślimy o atrakcjach, które nas czekają czy miejscach, które zobaczymy. Właściciele zwierzaków muszą w tym czasie rozważyć jeszcze jeden dylemat - jak zadbać odpowiednio o wakacje pupila.

Pozostawienie zwierzęcia w domu to dobre rozwiązanie, kiedy nasz pupil panicznie boi się podróży i taka wyprawa byłaby dla niego zbyt dużym stresem. Nie zawsze mamy także możliwość zabrać ukochanego milusińskiego ze sobą, ponieważ nie w każdym hotelu zwierzęta są akceptowane, a w przypadku zagranicznych wycieczek często jest również problem z transportem. Jak w takiej sytuacji zadbać o wakacje pupila?

Pierwszą część artykułu znajdziesz TUTAJ.

Hotel dla zwierząt

Hotele dla zwierząt to profesjonalna usługa, która zapewnia zwięrzęciu komfortowe warunki na czas naszego wyjazdu. Pensjonat ma tworzyć przystań, w której zwierzak poczuje się bezpieczny, mimo nieobecności właścicieli i nieznajomości otoczenia. Dbają o to osoby prowadzące hotel, które dokładają wszelkich starań, by otoczyć naszego pupila taką samą troską i miłością, jaką dostaje w domu. Koszt takiej usługi uzależniony jest natomiast od rodzaju zwierzęcia, jego wielkości oraz długości pobytu i określany jest indywidualnie. Pozostawiając naszego pupila w hotelu dla zwierząt najlepiej dostarczyć mu również zapas karmy, do której jest przyzwyczajony, a także jego legowisko, miskę oraz ulubione zabawki. W ten sposób zmiany zachodzące w jego życiu będą mniejsze i może szybciej się do nich zaaklimatyzować. Nie zapominajmy także o książeczce zdrowia, która przyda się w razie konieczności wizyty u weterynarza.

Nie każdy właściciel zwierzęcia może cieszyć się urlopem spędzonym ze swoim pupilem. Z roku na rok wzrasta liczba porzuconych w tym czasie zwierząt, które przy odrobinie szczęścia trafią pod opiekę sympatycznej osoby lub schroniska. Reszta skazana jest na tułacze życie lub znacznie gorszy los.

Gdy zostawiamy zwierzaka w domu

Najprostszym rozwiązaniem na komfortowe wakacje pupila jest po prostu pozostawienie go w domu. W ten sposób zwierzak pozostaje w znajomym otoczeniu, co w dużej mierze zniweluje stres wynikający z braku właścicieli. Nie zapominajmy jednak, że naszego pupila musi ktoś doglądać. W przypadku gryzoni, ptaków czy gadów jest to sprawa prosta. Wystarczy jeśli sąsiad bądź znajomy będzie przychodził je nakarmić lub weźmie terrarium czy klatkę z naszym pupilem do siebie.

Niestety sytuacja się komplikuje, gdy chodzi o najpopularniejsze rodzaje domowych pupili – koty i psy. Potrzebują one codziennie sporej dawki kontaktu z człowiekiem, dlatego najlepiej, jeśli osoba ich doglądająca na jakiś czas zamieszka w naszym mieszkaniu. Pamiętajmy jednak, aby był to ktoś godny zaufania. Musimy mu powierzyć nie tylko klucz do mieszkania i własnego dobytku, lecz także zdrowie ukochanego zwierzaka. Uczulmy taką osobę na możliwe problemy, np. brak apetytu u zwierzaka, objawy najpopularniejszych chorób, nawyki żywieniowe czy skłonności do niszczenia mebli bądź uciekania, by w przypadków problemów wiedziała, co należy zrobić.

Jeśli nie mamy możliwości pozostawienia zwierzaka pod czyjąś opieką w naszym domu, to warto rozważyć pozostawienie go w domu znajomych lub kogoś z rodziny. Najlepiej, aby była to osoba, którą nasz zwierzak zna i lubi lub u której bywał wcześniej w mieszkaniu w naszym towarzystwie. W każdym przypadku wraz ze zwierzęciem musimy pozostawić osobie opiekującej się zapas jedzenia dla pupila oraz jego książeczkę zdrowia.

Duży wybór akcesoriów dla właścicieli zwierząt znajdziesz TUTAJ.

Autor: Sylwia Stwora
trasy rowerowe mazur

Ścieżki rowerowe. Mazury rowerem

2021-02-27
Mazury to wręcz wymarzone miejsce do rowerowej turystyki. Przepiękne widoki, liczne jezior oraz miejscowości, w których życie toczy się niespiesznie przyciągają turystów z całej Polski. Jeśli uwielbiasz aktywny wypoczynek i chcesz zwiedzić Mazury na rowerze, skorzystaj z naszych propozycji tras. Jakie mazurskie szlaki rowerowe warto odwiedzić?
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2020-09-01
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2020-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

2020-07-30
Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.
Szczyt w Karkonoszach

Polecane szlaki w Karkonoszach. Najpiękniejsze i najładniejsze w polskiej części gór

2020-07-12
Planujesz wyjazd w Karkonosze, ale nie wiesz, który szlak górski wybrać? Oto kilka najciekawszych szlaków turystycznych w Karkonoszach.
Jaka kurtka w góry

Kurtka w góry - jak się ubrać w góry zimą?

2019-10-03
Jak się ubrać w góry zimą? Tak jak zawsze, czyli na cebulkę. Skupmy się jednak na wierzchniej warstwie stroju, czyli kurtce. Jaka kurtka zimowa w góry będzie najlepszym rozwiązaniem? Softshell czy hardshell? A jeśli puchówka to z naturalnym wypełnieniem czy z syntetycznym? Przekonajmy się.