Data modyfikacji:

Polecane szlaki w Karkonoszach. Najpiękniejsze i najładniejsze w polskiej części gór

Planujesz wyjazd w Karkonosze, ale nie wiesz, który szlak górski wybrać? Oto kilka najciekawszych szlaków turystycznych w Karkonoszach. Gwarantujemy jedno - wszystkie będą z pięknymi widokami. Niektóre z karkonoskich szlaków są przeznaczone przede wszystkim dla zapalonych turystów, na inne ładne szlaki można wjechać nawet samochodem. Wybierając szlak w Karkonoszach, kieruj się swoimi umiejętnościami oraz czy np. wybierasz się w góry z dzieckiem. W naszym rankingu najładniejszych szlaków w Karkonoszach skupiliśmy się na części gór, która położona jest w Polsce, ale znajdziesz tu też m.in. ścieżkę przyjaźni polsko-czeskiej. Spawdź, jakie są polecane szlaki w Karkonoszach.

Karkonosze - najładniejsze szlaki

Jakie są polecane szlaki w Karkonoszach?

  • Świątynia Wang – Schronisko Samotnia
  • Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej
  • Ścieżka nad Reglami – Pielgrzymy 
  • Szklarska Poręba – Wodospad Kamieńczyka 
  • Karpacz – Śnieżka 
  • Przełęcz Okraj – Skalny Stół – Schronisko Jelenka
Najwyższe pasmo górskie w Sudetach to jeden z najpiękniejszych zakątków Dolnego Śląska. Znajduje się tu mnóstwo tras turystycznych o różnym stopniu trudności – od tych zupełnie prostych, aż po wymagające szlaki czy trasy, które z racji bezpieczeństwa ruchu turystycznego są zamykane w okresie zimowym. Oto kilka spośród najpiękniejszych szlaków w Karkonoszach.

Świątynia Wang – Schronisko Samotnia

Trasa łącząca Świątynię Wang i kultowe schronisko Samotnia to jeden z najatrakcyjniejszych widokowo szlaków w Karkonoszach. Trasa nie jest szczególnie wymagająca, zwłaszcza w początkowych odcinkach. W obie strony to niecałe 9 kilometrów i na jej przejście warto zarezerwować całe popołudnie, ponieważ przerwa na szarlotkę w Samotni to punkt obowiązkowy, podczas wypadu w Karkonosze.

Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej

To szlak turystyczny oznakowany na czerwono, którego łączna długość wynosi niemal 30 kilometrów. Biegnie głównym grzbietem Karkonoszy od Szrenicy aż do przełęczy Okraj.

Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej prowadzi częściowo po stronie polskiej, a momentami zbacza do naszych południowych sąsiadów. Wędrówka zgodnie z jej biegiem to doskonała okazja do podziwiania monumentalnych widoków – można tu chociażby z góry oglądać Kocioł Małego i Wielkiego Stawu oraz Śnieżne Kotły czy piękne karkonoskie panoramy. Jakie odcinki wybrać?
  • Szrenica – Śnieżne Kotły. To dobra opcja na wędrówkę niewymagającą wielkiego wysiłku lub wypad z dzieciakami. Na Szrenicę można wjechać wyciągiem ze Szklarskiej Poręby, co znacznie ułatwi całe przedsięwzięcie. Droga od Szrenicy do Śnieżnych Kotłów jest łatwa i biegnie grzbietem głównym – nie pokonuje się tu przewyższeń, droga jest utwardzona, a dystans dzielący te dwa punkty to jedynie nieco ponad 4 kilometry, co powinno zająć około 1,5 godziny.

  • Przełęcz Karkonoska – Równia pod Śnieżką. Na tym odcinku Drogi Przyjaźni Polsko-Czeskiej do pokonania będzie niewiele ponad 6 kilometrów, ale za to towarzyszyć będą większe przewyższenia. Droga jest dość zróżnicowana, ale przede wszystkim obfituje w piękne widoki, łącznie z Kotłem Małego Stawu widzianym od góry.
Czytaj również: Co zabrać w góry na jednodniową wycieczkę?/a>

Ścieżka nad Reglami – Pielgrzymy

Jeden z najpiękniejszych szlaków w Karkonoszach wiedzie trawersem grzbietu głównego i jest znakowany na zielono. Ścieżka nad Reglami liczy sobie aż 27 kilometrów, jednak w jej biegu nie pokonuje się niemal wcale przewyższeń, dlatego nie jest to trudny szlak. Polecamy ten szlak w Karkonoszach każdemu, kto kocha przyrodę i piękne widoki.

Wyprawę warto zacząć od schroniska Odrodzenie, gdzie można dojechać samochodem od strony czeskiej. W pierwszym etapie wyprawy kawałek drogi należy pokonać zgodnie ze szlakiem czerwonym, czyli Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Po kilkunastu minutach w lewo odbije zielony szlak, czyli właśnie Ścieżka nad Reglami.

Droga ta jest szalenie ciekawa przyrodniczo, ponieważ biegnie na skraju dwóch pięter lasu – regla górnego i piętra subalpejskiego. Na skrzyżowaniu szlaku zielonego z żółtym warto skręcić prawo, skąd droga prowadzi do formacji skalnej zwanej Pielgrzymami.

W dalszej części Ścieżka nad Reglami biegnie tuż pod Śnieżnymi Kotłami, gdzie prowadzi do jednego z piękniejszych miejsc w Karkonoszach, czyli do Śnieżnych Stawków – niewielkich jeziorek z krystalicznie czystą wodą, skąd urwiska Kotłów widoczne są w pełnej krasie.

Szklarska Poręba – Wodospad Kamieńczyka

Wymieniając najpiękniejsze szlaki górskie w Karkonoszach nie sposób pominąć wyprawy nad Wodospad Kamieńczyka. To najwyżej położony wodospad po polskiej stronie Karkonoszy i prowadzi tu trasa ze Szklarskiej Poręby w kierunku Szrenicy.

Droga w jedną stronę zajmuje około pół godziny, nie jest trudna, jednak wymaga pokonania dość stromych przewyższeń, co może być kłopotliwe dla osób starszych lub dzieci.

Wodospad Kamieńczyka ma aż 27 metrów wysokości i jest położony w malowniczym wąwozie. Szczególnie efektownie kaskady wody prezentują się zimą, gdy mróz skuwa je w lodowe sople. Wstęp na punkt widokowy przy Wodospadzie wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty.

Karpacz – Śnieżka

Wypad na Śnieżkę to punkt obowiązkowy podczas wizyty w Karkonoszach. Najwyższa góra w paśmie wyraźnie góruje nad całym grzbietem, a na jej szczycie znajdują się charakterystyczne „talerze”, czyli budynek Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego.

Na Śnieżkę prowadzi kilka dróg, ale jeśli chcesz wybrać jeden z ciekawszych szlaków turystycznych w Karkonoszach, postaw na trasę znakowaną na czerwono, czyli szlak zaczynający swój bieg przy hotelu Orlinek, wiodący przez Dolinę Łomniczki i dalej aż do Domu Śląskiego. Z Równi pod Śnieżką trasa w górę zaprowadzi cię na sam szczyt Królowej Karkonoszy.

Opisana trasa jest bardzo malownicza i atrakcyjna widokowo. Warto pamiętać, że na odcinku od Schroniska nad Łomniczką do Domu Śląskiego szlak jest zamykany na zimę.

Na Śnieżkę można dostać się z Karpacza również innymi drogami. Najłatwiejsza opcja to wyciąg na Kopę. Bardziej forsownym rozwiązaniem jest czarny szlak, który swój bieg zaczyna właśnie przy wyciągu i stromo pnie się w górę.

Przełęcz Okraj – Skalny Stół – Schronisko Jelenka

Przełęcz Okraj położona na wysokości 1046 m n.p.m. jest świetnym punktem wypadowym na jedne z najpiękniejszych szlaków w Karkonoszach. Na Przełęcz można dojechać samochodem, znajduje się tu też bogata baza noclegowa i restauracyjna.

Jedna z ciekawszych ścieżek, jakie zaczynają tu swój bieg, to niebieska trasa w kierunku Skalnego Stołu i Schroniska Jelenka. Ze szlaku roztaczają się piękne widoki na Śnieżkę. Droga nie jest wymagająca, ale odcinek ten ma długość nieco ponad 8 kilometrów i na jego przejście trzeba zarezerwować przynajmniej 3-4 godziny.

Polecamy:
Autor: Kamila Zalińska-Woźny