Data modyfikacji:

Za i przeciw - wycieczka zorganizowana

Przełom maja i czerwca to okres planowania urlopów, wybierania docelowego miejsca wyjazdu oraz ostatni dzwonek na zarezerwowanie wakacyjnej oferty w biurze podróży. Jakie zalety oraz wady ma wycieczka zorganizowana?

W ostatnich latach systematycznie rośnie liczba Polaków, którzy wyjeżdżają na zagraniczne wakacje. Wiele osób decyduje się na zaplanowanie takiej podróży na własną rękę. Równie duża grupa korzysta z gotowych ofert biur podróży. Czy wycieczki zorganizowane to dobry sposób na spędzenie urlopu?

Wycieczki zorganizowane i ich rodzaje

Biura podróży w swoich ofertach proponują zazwyczaj trzy różne typy wycieczek:

 • pobytowe,
 • łączone
 • objazdowe.
 • Wycieczki pobytowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które marzą o wyjeździe do ciepłego kurortu głównie po to, aby spędzać czas na plaży i w basenie. Wycieczki objazdowe nastawione są przede wszystkim na zwiedzanie i są świetnym wyborem dla osób, którym zależy na poznaniu kultury odwiedzanego kraju i zobaczeniu jego największych atrakcji turystycznych. Dla osób, które chcą odnaleźć złoty środek pomiędzy tymi dwoma rodzajami wycieczek, idealne będzie opcja łączona, podczas której kilka dni spędzamy „w terenie”, a kilka nad morzem.

  Argumenty ZA

  Największą korzyścią płynącą z korzystania z gotowej oferty biura podróży jest oczywiście wygoda. To właśnie pośrednik załatwia za nas wszystkie formalności, bukuje przelot, rezerwuje pokój w hotelu oraz planuje zwiedzanie. Wycieczki zorganizowane to prawdziwe wybawienie dla osób, które chcą się po prostu odprężyć i spędzić urlop bez nieprzewidzianych wypadków. Ponadto, podczas wycieczki grupowej mamy okazję poznać współtowarzyszy podróży, nawiązać nowe przyjaźnie i wspólnie odkrywać tajemnice innych kultur. To zatem doskonałe rozwiązanie dla osób samotnych, które podczas wakacji chciałyby odnaleźć sympatyczne towarzystwo. Często wycieczki zorganizowane pozwalają nam także zaoszczędzić, jeśli kupimy je w opcji last minute bądź po prostu w promocji. Istnieje także możliwość wykupienia wakacji all inclusive, co daje nam dostęp do wielu udogodnień, w tym nieograniczonej ilości jedzenia oraz picia.

  Argumenty PRZECIW

  Niestety każdy kij ma dwa końce, a wycieczki zorganizowane poza rozlicznymi zaletami mają również swoje wady. Korzystając z takiej oferty, będziemy musieli przede wszystkim zawczasu pogodzić się z myślą o dostosowaniu swojego planu dnia do harmonogramu wycieczki. Czeka nas m.in. wielogodzinne zwiedzanie atrakcji turystycznych oraz wczesne wstawanie, które niekoniecznie współgra z ideą wakacyjnego wypoczynku. Wykupienie wycieczki w biurze podróży niesie ze sobą także pewne zagrożenia, o których dużo się słyszy w sezonie letnim. Niestety, po przyjeździe na miejsce może się okazać, że rzeczywiste warunki zakwaterowania znacząco odbiegają od tych, które biuro przedstawiło w ofercie. Istnieje także ryzyko bankructwa biura podróży, jednakże możemy ograniczyć je do minimum korzystając wyłącznie ze sprawdzonych i renomowanych firm.

  Szykujesz się na wyjazd? Sprawdź jeszcze więcej porad i inspiracji turystycznych. KLIK!

   

  Autor: Sylwia Stwora
  gotowanie na ognisku

  Gotowanie na ognisku – jak gotować na ognisku? Techniki gotowania na ognisku

  2022-06-11
  Jak gotować na ognisku? Jakie są techniki, które pozwolą nam przyrządzić wyjątkowy posiłek przy pomocy ogniska?
  szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

  Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

  2022-04-07
  Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
  wycieczka w góry

  Co zabrać na wycieczkę w góry?

  2021-11-30
  Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.
  szlaki w tatrach

  Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

  2021-07-31
  Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
  Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

  Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

  2021-07-29
  Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.
  wspinaczka na ściance

  Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

  2021-07-28
  Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?