Data modyfikacji:

Za i przeciw - wycieczka zorganizowana

Przełom maja i czerwca to okres planowania urlopów, wybierania docelowego miejsca wyjazdu oraz ostatni dzwonek na zarezerwowanie wakacyjnej oferty w biurze podróży. Jakie zalety oraz wady ma wycieczka zorganizowana?

W ostatnich latach systematycznie rośnie liczba Polaków, którzy wyjeżdżają na zagraniczne wakacje. Wiele osób decyduje się na zaplanowanie takiej podróży na własną rękę. Równie duża grupa korzysta z gotowych ofert biur podróży. Czy wycieczki zorganizowane to dobry sposób na spędzenie urlopu?

Wycieczki zorganizowane i ich rodzaje

Biura podróży w swoich ofertach proponują zazwyczaj trzy różne typy wycieczek:

 • pobytowe,
 • łączone
 • objazdowe.
 • Wycieczki pobytowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które marzą o wyjeździe do ciepłego kurortu głównie po to, aby spędzać czas na plaży i w basenie. Wycieczki objazdowe nastawione są przede wszystkim na zwiedzanie i są świetnym wyborem dla osób, którym zależy na poznaniu kultury odwiedzanego kraju i zobaczeniu jego największych atrakcji turystycznych. Dla osób, które chcą odnaleźć złoty środek pomiędzy tymi dwoma rodzajami wycieczek, idealne będzie opcja łączona, podczas której kilka dni spędzamy „w terenie”, a kilka nad morzem.

  Argumenty ZA

  Największą korzyścią płynącą z korzystania z gotowej oferty biura podróży jest oczywiście wygoda. To właśnie pośrednik załatwia za nas wszystkie formalności, bukuje przelot, rezerwuje pokój w hotelu oraz planuje zwiedzanie. Wycieczki zorganizowane to prawdziwe wybawienie dla osób, które chcą się po prostu odprężyć i spędzić urlop bez nieprzewidzianych wypadków. Ponadto, podczas wycieczki grupowej mamy okazję poznać współtowarzyszy podróży, nawiązać nowe przyjaźnie i wspólnie odkrywać tajemnice innych kultur. To zatem doskonałe rozwiązanie dla osób samotnych, które podczas wakacji chciałyby odnaleźć sympatyczne towarzystwo. Często wycieczki zorganizowane pozwalają nam także zaoszczędzić, jeśli kupimy je w opcji last minute bądź po prostu w promocji. Istnieje także możliwość wykupienia wakacji all inclusive, co daje nam dostęp do wielu udogodnień, w tym nieograniczonej ilości jedzenia oraz picia.

  Argumenty PRZECIW

  Niestety każdy kij ma dwa końce, a wycieczki zorganizowane poza rozlicznymi zaletami mają również swoje wady. Korzystając z takiej oferty, będziemy musieli przede wszystkim zawczasu pogodzić się z myślą o dostosowaniu swojego planu dnia do harmonogramu wycieczki. Czeka nas m.in. wielogodzinne zwiedzanie atrakcji turystycznych oraz wczesne wstawanie, które niekoniecznie współgra z ideą wakacyjnego wypoczynku. Wykupienie wycieczki w biurze podróży niesie ze sobą także pewne zagrożenia, o których dużo się słyszy w sezonie letnim. Niestety, po przyjeździe na miejsce może się okazać, że rzeczywiste warunki zakwaterowania znacząco odbiegają od tych, które biuro przedstawiło w ofercie. Istnieje także ryzyko bankructwa biura podróży, jednakże możemy ograniczyć je do minimum korzystając wyłącznie ze sprawdzonych i renomowanych firm.

  Szykujesz się na wyjazd? Sprawdź jeszcze więcej porad i inspiracji turystycznych. KLIK!

   

  Autor: Sylwia Stwora
  gotowanie na ognisku

  Gotowanie na ognisku – jak gotować na ognisku? Techniki gotowania na ognisku

  2022-06-11
  Jak gotować na ognisku? Jakie są techniki, które pozwolą nam przyrządzić wyjątkowy posiłek przy pomocy ogniska?
  jak chodzić z kijkami

  Jak chodzić z kijkami?

  2022-01-13
  Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
  Jaka kurtka w góry

  Kurtka w góry - jak się ubrać w góry zimą?

  2021-12-25
  Jak się ubrać w góry zimą? Tak jak zawsze, czyli na cebulkę. Skupmy się jednak na wierzchniej warstwie stroju, czyli kurtce. Jaka kurtka zimowa w góry będzie najlepszym rozwiązaniem? Softshell czy hardshell? A jeśli puchówka to z naturalnym wypełnieniem czy z syntetycznym? Przekonajmy się.
  wycieczka w góry

  Co zabrać na wycieczkę w góry?

  2021-11-30
  Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.
  Jaki prysznic turystyczny kupić?

  Jaki prysznic turystyczny kupić?

  2021-08-12
  Każdy miłośnik turystyki górskiej czy biwakowania docenia możliwość wzięcia odświeżającej kąpieli. Dobrym, a zarazem tanim sposobem na poranną czy wieczorną toa...
  szlaki w tatrach

  Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

  2021-07-31
  Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.