Data modyfikacji:

Turysta na 5! Jak zachować się na szlaku i na kempingu

Wakacje i wycieczki na łonie natury mają wielu fanów. Czerpią oni radość z możliwości obcowania z przyrodą. Jak możemy cieszyć się pięknymi widokami, gdy dookoła widać "ingerencję" człowieka? Zostań turystą na piątkę i sprawdź, jak zachować się na szlaku i na kempingu, żeby nie niszczyć środowiska.

Chociaż w szkołach od dawna działają programy na rzecz edukacji proekologicznej, a na szlakach umieszczane są stosowne oznaczenia i ostrzeżenia o mandatach, to wciąż lasy i łąki przepełnione są śmieciami oraz innymi śladami obecności człowieka. Brak kultury i poszanowania  dla dziedzictwa naturalnego wśród turystów smuci nas, a nawet złości. Wszyscy podróżujący powinni zachowywać się tak, by każda przybyła po nich osoba mogła cieszyć się nienaruszonym pięknem natury. Przedstawiamy instrukcję, jak zachować się na szlaku i na kempingu - zostańcie turystami na piątkę z plusem!

1. Stosuj się do oznaczeń

Zanim wejdziesz na szlak, czy przekroczysz granicę lasu i/lub rezerwatu przyrody, sprawdź tablicę informacyjną oraz wszystkie regulaminy. Zawierają informacje dot. prawidłowego zachowania na danym obszarze. Stosuj się do nich - z jakiegoś powodu są.

2. Nie zbaczaj ze ścieżki

O ile nie jest to nagląca potrzeba udania się na stronę, o tyle powinieneś trzymać się szlaku i zaznaczonych na mapie (!) ścieżek. Dotyczy to przede wszystkim parków krajobrazowych, rezerwatów i parków narodowych. Chodzi o Twoje bezpieczeństwo oraz środowisko naturalne.

3. Nie niszcz roślin

Czasami zrywanie kwiatów i łamanie gałązek jest bezcelowe. Za jakiś czas i tak je wyrzucisz. Pozwól im rosnąć i naturalnie przekwitać. Lepiej wyglądają nienaruszone.

*Kliknij po więcej porad i przydatnych artykułów dla turystów*

4. Nie wyrzucaj śmieci

"Rozłoży się", "Zakopie się, nikt nie zauważy", "Wszyscy tak robią, to czemu ja nie mogę", "Jeden śmieć więcej... Co za różnica?" - tego typu wymówki nie usprawiedliwiają śmiecenia. Nie wyrzucaj za siebie opakowań po drugim śniadaniu. Schylenie się po papierek, który wypadł nam z kieszeni też nie jest żadną hańbą. Kultura osobista nakazuje sprzątać po sobie. Przygotuj osobny worek na odpadki. WSKAZÓWKA: swoje jedzenie i przekąski pakuj do pojemników wielokrotnego użytku. Są wygodniejsze od folii aluminiowej: opakowanie nie rozerwie się, kanapki nie zgniotą się, a Ty nie masz problemu ze śmieciami. Warto też przed wyjazdem odpakować suche przekąski, np. batoniki musli.

5. Uważaj z ogniem

Zawsze uważaj z ogniem. Nie rzucaj niedopałków papierosa czy odpalonych zapałek bez wcześniejszego zagaszenia. Ogniska rozpalaj tylko w dozwolonych miejscach, a na koniec zawsze pamiętaj o ich dokładnym wygaszeniu (wodą lub piaskiem). Nie zostawiaj rozpalonych grilli, materiałów łatwopalnych bez opieki.

6. Nie używaj toksycznych chemikaliów

Będąc na szlaku lub już odpoczywając na kempingu, unikaj stosowania środków chemicznych, które po przedostaniu się do gruntu lub wody mogłyby je zanieczyścić. Dotyczy to w szczególności środków czystości: mydeł, płynów do naczyń itd. Nie wylewaj pomyj na ziemię lub do akwenów.

7. Nie zostawiaj żywności luzem

Obozowiska na świeżym powietrzu to żyła złota dla głodnych zwierząt. Przyzwyczajone do obecności ludzi, bez zastanowienia podchodzą do ich namiotów i domków, gdzie szukają jedzenia. Nie zostawiaj paczek z prowiantem bez opieki. Schowaj je w namiocie, samochodzie lub, sprawdzonym sposobem, zawieś na d ziemią na pobliskim drzewie.

8. Nie rozbijaj obozowiska w nieodpowiednim miejscu

Istnieją pewne ograniczenia dotyczące rozbijania obozowisk. Zawsze stosuj się do zaleceń organu zarządzającego terenem (np. nadleśnictwa lub dyrekcji parku krajobrazowego).

9. Środki transportu

Przemieszczanie się w inny sposób niż pieszo po szlakach jest dozwolone, ale! Tylko na drogach do tego przeznaczonych. Nie wjeżdżaj rowerem, motorem, quadem czy samochodem w miejscach niedozwolonych.

10. Nie hałasuj i nie strasz zwierząt

Jesteś gościem na łonie natury. Uszanuj panujący tam porządek. Nie zakłócaj spokoju otoczenia (i innych turystów). Głośne puszczanie muzyki, krzyki, używanie niedozwolonych sygnałów dźwiękowych jest niedopuszczalne. Nie strasz zwierząt, nie niszcz karmników i sienników itd.

gotowanie na ognisku

Gotowanie na ognisku – jak gotować na ognisku? Techniki gotowania na ognisku

2022-06-11
Jak gotować na ognisku? Jakie są techniki, które pozwolą nam przyrządzić wyjątkowy posiłek przy pomocy ogniska?
szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-04-07
Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
wycieczka w góry

Co zabrać na wycieczkę w góry?

2021-11-30
Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2021-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

2021-07-29
Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?