Data modyfikacji:

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam podręczny zestaw narzędzi. W takich sytuacjach pomoże nam scyzoryk – co musisz o nim wiedzieć?

Na wszelki wypadek

Scyzoryk to wielofunkcyjne narzędzie, które zawsze warto mieć pod ręką – wspomoże nas bowiem w codziennych zadaniach oraz w nieprzewidzianych wypadkach. Przecięcie splątanych sznurówek, zdjęcie izolacji z przewodu czy choćby otworzenie paczki dostarczonej przez kuriera wymaga użycia jego niewielkiego ostrza. Jednak to nie koniec możliwości, które zapewnia nam to narzędzie. W zależności od rodzaju i liczby posiadanych funkcji, scyzoryk może się doskonale sprawdzić także jako podręczny zestaw dla każdego mężczyzny.

Jaki scyzoryk wybrać?

Wybierając własny scyzoryk, należy najpierw zastanowić się, z jakich narzędzi korzystamy najczęściej i w ten sposób określić, które funkcje będą dla nas najbardziej przydatne. Każda firma zajmująca się produkcją i dystrybucją scyzoryków oferuje nam ogromną różnorodność. Możemy w ten sposób doskonale spersonalizować scyzoryk, dostosowując go całkowicie do swoich potrzeb.

Podstawowymi funkcjami, które zawiera większość scyzoryków jest małe i duże ostrze, otwieracz do butelek i puszek, śrubokręt oraz pęseta. W zależności od naszych upodobań możemy wybrać scyzoryk wyposażony dodatkowo w narzędzie do zdejmowania izolacji, korkociąg, przebijak, mini piłę do cięcia drewna, hak wielofunkcyjny, miotełkę do oczyszczania grzybów z poszycia leśnego, ucho igielne, a nawet nożyczki. Takie dodatkowe atrybuty sprawią, że nasze wielofunkcyjne narzędzie przyda się w każdej sytuacji i z powodzeniem zastąpi noszony dotąd „na wszelki wypadek” zestaw narzędzi.

Jak nosić?

Scyzoryk o niewielkich rozmiarach najwygodniej będzie oczywiście nosić w kieszeni – w ten sposób nie będziemy musieli tracić czasu na jego poszukiwania, bo w każdej chwili będzie pod ręką. Jeśli zdecydujemy się jednak na dużą liczbę funkcji to nasze narzędzie wielofunkcyjne może stać się mniej poręczne – w takim przypadku może nam się przydać specjalna pochwa mocowana do paska spodni.

Oryginalne szwajcarskie scyzoryki

Najbardziej renomowanym producentem scyzoryków jest Victorinox – to właśnie dzięki temu przedsiębiorstwu rozpowszechniło się wyrażenie „szwajcarski scyzoryk”, oznaczający niezawodne, przydatne narzędzie. Scyzoryki tej marki tworzone są już od 1884 roku. Początkowo przeznaczone były jedynie na potrzeby szwajcarskiej armii, jednak szybko podbiły cały świat i są obecnie szeroko dostępne również w celach komercyjnych. W sprzęt tej marki zaopatrywani są m.in. astronauci, himalaiści czy żołnierze, swojego Victorinoxa regularnie używał także główny bohater serialu MacGyver. Scyzoryki Victorinox łatwo rozpoznać zazwyczaj po czerwonym kolorze okładziny z charakterystyczną niewielką flagą Szwajcarii.

Autor: Sylwia Stwora
Jaka kurtka w góry

Kurtka w góry - jak się ubrać w góry zimą?

2019-10-03
Jak się ubrać w góry zimą? Tak jak zawsze, czyli na cebulkę. Skupmy się jednak na wierzchniej warstwie stroju, czyli kurtce. Jaka kurtka zimowa w góry będzie najlepszym rozwiązaniem? Softshell czy hardshell? A jeśli puchówka to z naturalnym wypełnieniem czy z syntetycznym? Przekonajmy się.
Karimata turystyczna

Karimata turystyczna do spania - jaką wybrać?

2019-08-08
Karimata turystyczna to jeden z podstawowych elementów biwakowego ekwipunku. Jeśli planujesz spędzić noc w outdoorze, przekonaj się, która karimata do spania będzie najlepszym rozwiązaniem.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2019-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2019-07-24
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
Szczyt w Karkonoszach

Szlaki w Karkonoszach - najpiękniejsze szlaki górskie

2019-07-16
Planujesz wyjazd w Karkonosze, ale nie wiesz, który szlak górski wybrać? Oto kilka najciekawszych szlaków turystycznych w Karkonoszach.
Bieganie w górach

Biegi górskie. Jak trenować i gdzie biegać?

2019-06-25
Zwykłe truchtanie w parku to dla ciebie za mało i chcesz postawić sobie nieco ambitniejsze cele? Rusz pod górę. Biegi górskie to świetny sposób na stawianie biegowej poprzeczki jeszcze wyżej, szlifowanie formy i trenowanie w ciekawym terenie. Jeśli chcesz ruszyć biegiem na górski szlak, przekonaj się, jak się do tego zabrać.