Data modyfikacji:

Obozy survivalowe - czy warto?

Z roku na rok wzrasta liczba osób zainteresowanych spędzeniem aktywnie wolnego czasu. Szczególną popularność zyskują przede wszystkim obozy survivalowe. Czy warto zdecydować się na taką wakacyjną przygodę?

Zbliżają się wakacje, a zatem wielkimi krokami nadchodzi czas wyboru formy odpoczynku na urlopie. Jeśli chcecie aktywnie spędzić czas, poczuć więź z naturą i zdobyć nowe umiejętności, które mogą uratować Wam życie w przypadku zagrożenia, to obozy survivalowe są doskonałym rozwiązaniem.

Obozy survivalowe – na czym polegają?

Obóz survivalowy to zorganizowany obóz tematyczny, którego uczestnicy w trakcie praktycznych zajęć nabywają wiedzę na temat różnych technik przetrwania, ucząc się jednocześnie także samodzielności, wytrwałości i dążenia do celu. Organizatorzy obozów survivalowych dokładają wszelkich starań, by przygotowywać szereg wymagających zadań i przeszkód, z którymi przyjdzie zmierzyć się chętnym uczestnikom. Podczas tej niesamowitej przygody mamy okazję nauczyć się m.in. rozpalać ognisko bez zapałek, łowić ryby, a także samodzielnie je oporządzać. Zdobędziemy także umiejętności wiązania różnego rodzaju węzłów i splotów, budowania improwizowanego schronienia oraz poznamy różne techniki pozyskiwania pożywienia i wody. W zależności od oferty wybranego obozu możemy także nabyć podstawową wiedzę z zakresu wojskowości, np. kamuflażu i maskowania przed wrogiem, nawigacji, strzelania, samoobrony.

Raz namiot, innym razem szałas. Gdzie szukać wody i pokarmu, jak przetrwać w trudnych warunkach atmosferycznych. Tego wszystkiego nauczysz się podczas wyjazdu na obóz survivalowy.

Wielu sceptyków zarzuca obozom przetrwania, iż uczą umiejętności, które w dzisiejszych czasach nie będą przydatne. Tymczasem stare porzekadło mówi, że „przezorny zawsze ubezpieczony” i nigdy nie wiadomo, co nam w przyszłości zgotuje los. Ponadto największą zaletą płynącą z uczestnictwa w takim obozie jest pewność siebie, która płynie ze świadomości, iż poradzimy sobie samodzielnie nawet w trudnych warunkach.

Rozrywka dla każdego?

Obozy survivalowe to wspaniała szkoła życia nie tylko dla dzieci i młodzieży. Choć oferty zorganizowanych wyjazdów skierowane są najczęściej do osób w młodym wieku to na polskim rynku istnieje także wachlarz propozycji przygotowanych specjalnie dla dorosłych. Niestety jednak obozy przetrwania to specyficzna forma rozrywki, która sprawi przyjemność jedynie osobom spragnionym mocnych wrażeń oraz chętnym do walki ze swoimi słabościami. Biorąc udział w takiej przygodzie musimy być przygotowani na stawienie czoła ekstremalnym wyzwaniom i pokonywanie własnych ograniczeń.

Podczas obozów survivalowych jednym z Twoich wyzwań będzie samodzielne przyrządzanie posiłków. Kliknij w zdjęcie, żeby poznać najlepsze techniki gotowania nad paleniskiem!

Takie oderwanie od codzienności życia w miejskiej dżungli nie przypadnie do gustu zwłaszcza miłośnikom luksusów, którzy nie wyobrażają sobie spędzenia nocy na gołej ziemi i kąpieli w zimnej wodzie leśnego strumienia. Z tego powodu decyzję o wyjeździe na obóz przetrwania należy podejmować rozważnie, kierując się przede wszystkim własnymi preferencjami, a nie modą czy namowami przyjaciół. Obozy survivalowe to forma rozrywki przeznaczona jedynie dla miłośników mocnych wrażeń, spragnionych wielu wyzwań do pokonania oraz szeregu nietypowych przygód. Ten specyficzny rodzaj urlopowego wyjazdu przypadnie do gustu każdemu fanowi survivalu, któremu nie straszne są spartańskie warunki, wyzwania doprowadzające człowieka na krawędź wytrzymałości oraz wielogodzinne piesze wycieczki.

Duży wybór akcesoriów turystycznych znajdziesz TUTAJ.

Autor: Sylwia Stwora
Jaka kurtka w góry

Kurtka w góry - jak się ubrać w góry zimą?

2019-10-03
Jak się ubrać w góry zimą? Tak jak zawsze, czyli na cebulkę. Skupmy się jednak na wierzchniej warstwie stroju, czyli kurtce. Jaka kurtka zimowa w góry będzie najlepszym rozwiązaniem? Softshell czy hardshell? A jeśli puchówka to z naturalnym wypełnieniem czy z syntetycznym? Przekonajmy się.
Karimata turystyczna

Karimata turystyczna do spania - jaką wybrać?

2019-08-08
Karimata turystyczna to jeden z podstawowych elementów biwakowego ekwipunku. Jeśli planujesz spędzić noc w outdoorze, przekonaj się, która karimata do spania będzie najlepszym rozwiązaniem.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2019-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2019-07-24
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
Szczyt w Karkonoszach

Szlaki w Karkonoszach - najpiękniejsze szlaki górskie

2019-07-16
Planujesz wyjazd w Karkonosze, ale nie wiesz, który szlak górski wybrać? Oto kilka najciekawszych szlaków turystycznych w Karkonoszach.
Bieganie w górach

Biegi górskie. Jak trenować i gdzie biegać?

2019-06-25
Zwykłe truchtanie w parku to dla ciebie za mało i chcesz postawić sobie nieco ambitniejsze cele? Rusz pod górę. Biegi górskie to świetny sposób na stawianie biegowej poprzeczki jeszcze wyżej, szlifowanie formy i trenowanie w ciekawym terenie. Jeśli chcesz ruszyć biegiem na górski szlak, przekonaj się, jak się do tego zabrać.