Data publikacji:

Obozy survivalowe - czy warto?

Z roku na rok wzrasta liczba osób zainteresowanych spędzeniem aktywnie wolnego czasu. Szczególną popularność zyskują przede wszystkim obozy survivalowe. Czy warto zdecydować się na taką wakacyjną przygodę?

Zbliżają się wakacje, a zatem wielkimi krokami nadchodzi czas wyboru formy odpoczynku na urlopie. Jeśli chcecie aktywnie spędzić czas, poczuć więź z naturą i zdobyć nowe umiejętności, które mogą uratować Wam życie w przypadku zagrożenia, to obozy survivalowe są doskonałym rozwiązaniem.

Obozy survivalowe – na czym polegają?

Obóz survivalowy to zorganizowany obóz tematyczny, którego uczestnicy w trakcie praktycznych zajęć nabywają wiedzę na temat różnych technik przetrwania, ucząc się jednocześnie także samodzielności, wytrwałości i dążenia do celu. Organizatorzy obozów survivalowych dokładają wszelkich starań, by przygotowywać szereg wymagających zadań i przeszkód, z którymi przyjdzie zmierzyć się chętnym uczestnikom. Podczas tej niesamowitej przygody mamy okazję nauczyć się m.in. rozpalać ognisko bez zapałek, łowić ryby, a także samodzielnie je oporządzać. Zdobędziemy także umiejętności wiązania różnego rodzaju węzłów i splotów, budowania improwizowanego schronienia oraz poznamy różne techniki pozyskiwania pożywienia i wody. W zależności od oferty wybranego obozu możemy także nabyć podstawową wiedzę z zakresu wojskowości, np. kamuflażu i maskowania przed wrogiem, nawigacji, strzelania, samoobrony.

Raz namiot, innym razem szałas. Gdzie szukać wody i pokarmu, jak przetrwać w trudnych warunkach atmosferycznych. Tego wszystkiego nauczysz się podczas wyjazdu na obóz survivalowy.

Wielu sceptyków zarzuca obozom przetrwania, iż uczą umiejętności, które w dzisiejszych czasach nie będą przydatne. Tymczasem stare porzekadło mówi, że „przezorny zawsze ubezpieczony” i nigdy nie wiadomo, co nam w przyszłości zgotuje los. Ponadto największą zaletą płynącą z uczestnictwa w takim obozie jest pewność siebie, która płynie ze świadomości, iż poradzimy sobie samodzielnie nawet w trudnych warunkach.

Rozrywka dla każdego?

Obozy survivalowe to wspaniała szkoła życia nie tylko dla dzieci i młodzieży. Choć oferty zorganizowanych wyjazdów skierowane są najczęściej do osób w młodym wieku to na polskim rynku istnieje także wachlarz propozycji przygotowanych specjalnie dla dorosłych. Niestety jednak obozy przetrwania to specyficzna forma rozrywki, która sprawi przyjemność jedynie osobom spragnionym mocnych wrażeń oraz chętnym do walki ze swoimi słabościami. Biorąc udział w takiej przygodzie musimy być przygotowani na stawienie czoła ekstremalnym wyzwaniom i pokonywanie własnych ograniczeń.

Podczas obozów survivalowych jednym z Twoich wyzwań będzie samodzielne przyrządzanie posiłków. Kliknij w zdjęcie, żeby poznać najlepsze techniki gotowania nad paleniskiem!

Takie oderwanie od codzienności życia w miejskiej dżungli nie przypadnie do gustu zwłaszcza miłośnikom luksusów, którzy nie wyobrażają sobie spędzenia nocy na gołej ziemi i kąpieli w zimnej wodzie leśnego strumienia. Z tego powodu decyzję o wyjeździe na obóz przetrwania należy podejmować rozważnie, kierując się przede wszystkim własnymi preferencjami, a nie modą czy namowami przyjaciół. Obozy survivalowe to forma rozrywki przeznaczona jedynie dla miłośników mocnych wrażeń, spragnionych wielu wyzwań do pokonania oraz szeregu nietypowych przygód. Ten specyficzny rodzaj urlopowego wyjazdu przypadnie do gustu każdemu fanowi survivalu, któremu nie straszne są spartańskie warunki, wyzwania doprowadzające człowieka na krawędź wytrzymałości oraz wielogodzinne piesze wycieczki.

Duży wybór akcesoriów turystycznych znajdziesz TUTAJ.

Autor: Sylwia Stwora