Data modyfikacji:

Wyjazd na urlop a zwierzę - część pierwsza

Każdego roku właściciele zwierząt stają przed pytaniem: Co zrobić w wakacje z pupilem? Z jednej strony chcemy wyjechać na wymarzony urlop, ale z drugiej - ciężko zostawić nam ukochanego zwierzaka samego. Podpowiadamy, jak rozwiązać kwestię - wyjazd na urlop a zwierzę.

W sezonie urlopowym właściciele zwierząt borykają się z niemałym problemem, który dotyczy ich pupili. Zarówno naszemu psu, kotu, fretce czy chomikowi trzeba zapewnić odpowiednią opiekę na czas naszego wyjazdu. Czy koniecznie jednak musimy się z nim rozstawać?

Co zrobić ze zwierzakiem?

Niegdyś najczęstszym rozwiązaniem było pozostawienie naszego psa czy kota u sąsiadki lub u dalszej rodziny. Często, by nie stresować nadmiernie pupila, prosiliśmy jedynie kogoś znajomego, by doglądał zwierzaka pozostawionego w naszym domu, wyprowadzał na spacer i dokarmiał. Takie rozwiązanie, choć wygodne, narażało ukochane zwierzątko na duży stres związany z samotnym zamknięciem przez kilka dni. Pupil mógł poczuć się porzucony i w efekcie nie tylko przestać jeść, lecz nawet niszczyć elementy wyposażenia domu.

Obecnie coraz popularniejszym rozwiązaniem jest pobyt pupila w hotelu dla zwierząt, które jak grzyby po deszczu powstają na terenie całej Polski. W takim obiekcie możemy bez obaw zostawić naszego milusińskiego, ponieważ mamy gwarancję jego fachowej opieki. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się zwłaszcza w przypadku gryzoni czy ptactwa ozdobnego. Psa lub kota ciężko nam jest narażać na stres samotnego pobytu w nowym miejscu. Z tego powodu coraz decydujemy się na spędzenie wakacji z pupilem i po prostu zabieramy go ze sobą.

Polskie wakacje z pupilem

Coraz większa liczba pensjonatów, zajazdów oraz gospodarstw agroturystycznych oferuje możliwość zakwaterowania również naszego pupila, dzięki czemu bez obaw możemy zabrać go ze sobą w podróż. Każdy zwierzak w towarzystwie właściciela szybciej adaptuje się do nowych warunków - taki wyjazd sprawia mu dużo mniej stresu. Rezerwując pobyt w hotelu, należy jednak sprawdzić, czy jego właściciel wyraża zgodę na pobyt zwierzaka i zapytać, jaki koszt się z tym wiąże. Zazwyczaj gryzonie możemy ze sobą zabierać bez żadnych dodatkowych opłat, natomiast koty lub psy wiążą się z niewielką dzienną stawką.

Zabierając pupila samochodem nie musimy martwić się o dodatkowe koszty transportu, ale planując wyprawę pociągiem czy autobusem warto wcześniej zapytać przewoźnika, ile będzie to kosztowało. Bezpłatnie podróżować mogą niewielkie gryzonie. W przypadku psa lub kota konieczny będzie dodatkowy bilet, za który zapłacimy kilkanaście złotych.

Jeśli nasz zwierzak źle reaguje na podróże, to warto wcześniej odwiedzić weterynarza i zapytać o specjalne preparaty uspokajające, dzięki którym zwierzak lepiej zniesie wyjazd.

Zagraniczna wycieczka

Udając się na zagraniczną wycieczkę wraz z pupilem, należy przede wszystkim upewnić się, czy nasz zwierzak ma aktualne szczepienia, a także wyrobić mu paszport. Konieczne może być zaczipowanie psa lub kota, by móc go odnaleźć w razie zguby. Największym problemem może okazać się przewóz pupila, ponieważ większość tanich linii lotniczych nie dopuszcza transportu zwierząt, z wyłączeniem psów przewodników. W przypadku innych środków transportu będzie się to wiązało oczywiście z dodatkowymi opłatami.

Więcej porad już wkrótce w drugiej części artykułu!

Autor: Sylwia Stwora
gotowanie na ognisku

Gotowanie na ognisku – jak gotować na ognisku? Techniki gotowania na ognisku

2022-06-11
Jak gotować na ognisku? Jakie są techniki, które pozwolą nam przyrządzić wyjątkowy posiłek przy pomocy ogniska?
szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-04-07
Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
wycieczka w góry

Co zabrać na wycieczkę w góry?

2021-11-30
Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2021-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

2021-07-29
Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?