Data modyfikacji:

Wyjazd na urlop a zwierzę - część pierwsza

Każdego roku właściciele zwierząt stają przed pytaniem: Co zrobić w wakacje z pupilem? Z jednej strony chcemy wyjechać na wymarzony urlop, ale z drugiej - ciężko zostawić nam ukochanego zwierzaka samego. Podpowiadamy, jak rozwiązać kwestię - wyjazd na urlop a zwierzę.

W sezonie urlopowym właściciele zwierząt borykają się z niemałym problemem, który dotyczy ich pupili. Zarówno naszemu psu, kotu, fretce czy chomikowi trzeba zapewnić odpowiednią opiekę na czas naszego wyjazdu. Czy koniecznie jednak musimy się z nim rozstawać?

Co zrobić ze zwierzakiem?

Niegdyś najczęstszym rozwiązaniem było pozostawienie naszego psa czy kota u sąsiadki lub u dalszej rodziny. Często, by nie stresować nadmiernie pupila, prosiliśmy jedynie kogoś znajomego, by doglądał zwierzaka pozostawionego w naszym domu, wyprowadzał na spacer i dokarmiał. Takie rozwiązanie, choć wygodne, narażało ukochane zwierzątko na duży stres związany z samotnym zamknięciem przez kilka dni. Pupil mógł poczuć się porzucony i w efekcie nie tylko przestać jeść, lecz nawet niszczyć elementy wyposażenia domu.

Obecnie coraz popularniejszym rozwiązaniem jest pobyt pupila w hotelu dla zwierząt, które jak grzyby po deszczu powstają na terenie całej Polski. W takim obiekcie możemy bez obaw zostawić naszego milusińskiego, ponieważ mamy gwarancję jego fachowej opieki. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się zwłaszcza w przypadku gryzoni czy ptactwa ozdobnego. Psa lub kota ciężko nam jest narażać na stres samotnego pobytu w nowym miejscu. Z tego powodu coraz decydujemy się na spędzenie wakacji z pupilem i po prostu zabieramy go ze sobą.

Polskie wakacje z pupilem

Coraz większa liczba pensjonatów, zajazdów oraz gospodarstw agroturystycznych oferuje możliwość zakwaterowania również naszego pupila, dzięki czemu bez obaw możemy zabrać go ze sobą w podróż. Każdy zwierzak w towarzystwie właściciela szybciej adaptuje się do nowych warunków - taki wyjazd sprawia mu dużo mniej stresu. Rezerwując pobyt w hotelu, należy jednak sprawdzić, czy jego właściciel wyraża zgodę na pobyt zwierzaka i zapytać, jaki koszt się z tym wiąże. Zazwyczaj gryzonie możemy ze sobą zabierać bez żadnych dodatkowych opłat, natomiast koty lub psy wiążą się z niewielką dzienną stawką.

Zabierając pupila samochodem nie musimy martwić się o dodatkowe koszty transportu, ale planując wyprawę pociągiem czy autobusem warto wcześniej zapytać przewoźnika, ile będzie to kosztowało. Bezpłatnie podróżować mogą niewielkie gryzonie. W przypadku psa lub kota konieczny będzie dodatkowy bilet, za który zapłacimy kilkanaście złotych.

Jeśli nasz zwierzak źle reaguje na podróże, to warto wcześniej odwiedzić weterynarza i zapytać o specjalne preparaty uspokajające, dzięki którym zwierzak lepiej zniesie wyjazd.

Zagraniczna wycieczka

Udając się na zagraniczną wycieczkę wraz z pupilem, należy przede wszystkim upewnić się, czy nasz zwierzak ma aktualne szczepienia, a także wyrobić mu paszport. Konieczne może być zaczipowanie psa lub kota, by móc go odnaleźć w razie zguby. Największym problemem może okazać się przewóz pupila, ponieważ większość tanich linii lotniczych nie dopuszcza transportu zwierząt, z wyłączeniem psów przewodników. W przypadku innych środków transportu będzie się to wiązało oczywiście z dodatkowymi opłatami.

Więcej porad już wkrótce w drugiej części artykułu!

Autor: Sylwia Stwora
trasy rowerowe mazur

Ścieżki rowerowe. Mazury rowerem

2021-02-27
Mazury to wręcz wymarzone miejsce do rowerowej turystyki. Przepiękne widoki, liczne jezior oraz miejscowości, w których życie toczy się niespiesznie przyciągają turystów z całej Polski. Jeśli uwielbiasz aktywny wypoczynek i chcesz zwiedzić Mazury na rowerze, skorzystaj z naszych propozycji tras. Jakie mazurskie szlaki rowerowe warto odwiedzić?
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2020-09-01
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2020-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

2020-07-30
Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.
Szczyt w Karkonoszach

Polecane szlaki w Karkonoszach. Najpiękniejsze i najładniejsze w polskiej części gór

2020-07-12
Planujesz wyjazd w Karkonosze, ale nie wiesz, który szlak górski wybrać? Oto kilka najciekawszych szlaków turystycznych w Karkonoszach.
Jaka kurtka w góry

Kurtka w góry - jak się ubrać w góry zimą?

2019-10-03
Jak się ubrać w góry zimą? Tak jak zawsze, czyli na cebulkę. Skupmy się jednak na wierzchniej warstwie stroju, czyli kurtce. Jaka kurtka zimowa w góry będzie najlepszym rozwiązaniem? Softshell czy hardshell? A jeśli puchówka to z naturalnym wypełnieniem czy z syntetycznym? Przekonajmy się.