W sezonie urlopowym właściciele zwierząt borykają się z niemałym problemem, który dotyczy ich pupili. Zarówno naszemu psu, kotu, fretce czy chomikowi trzeba zapewnić odpowiednią opiekę na czas naszego wyjazdu. Czy koniecznie jednak musimy się z nim rozstawać?
Niegdyś najczęstszym rozwiązaniem było pozostawienie naszego psa czy kota u sąsiadki lub u dalszej rodziny. Często, by nie stresować nadmiernie pupila, prosiliśmy jedynie kogoś znajomego, by doglądał zwierzaka pozostawionego w naszym domu, wyprowadzał na spacer i dokarmiał. Takie rozwiązanie, choć wygodne, narażało ukochane zwierzątko na duży stres związany z samotnym zamknięciem przez kilka dni. Pupil mógł poczuć się porzucony i w efekcie nie tylko przestać jeść, lecz nawet niszczyć elementy wyposażenia domu.
Obecnie coraz popularniejszym rozwiązaniem jest pobyt pupila w hotelu dla zwierząt, które jak grzyby po deszczu powstają na terenie całej Polski. W takim obiekcie możemy bez obaw zostawić naszego milusińskiego, ponieważ mamy gwarancję jego fachowej opieki. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się zwłaszcza w przypadku gryzoni czy ptactwa ozdobnego. Psa lub kota ciężko nam jest narażać na stres samotnego pobytu w nowym miejscu. Z tego powodu coraz decydujemy się na spędzenie wakacji z pupilem i po prostu zabieramy go ze sobą.
Coraz większa liczba pensjonatów, zajazdów oraz gospodarstw agroturystycznych oferuje możliwość zakwaterowania również naszego pupila, dzięki czemu bez obaw możemy zabrać go ze sobą w podróż. Każdy zwierzak w towarzystwie właściciela szybciej adaptuje się do nowych warunków - taki wyjazd sprawia mu dużo mniej stresu. Rezerwując pobyt w hotelu, należy jednak sprawdzić, czy jego właściciel wyraża zgodę na pobyt zwierzaka i zapytać, jaki koszt się z tym wiąże. Zazwyczaj gryzonie możemy ze sobą zabierać bez żadnych dodatkowych opłat, natomiast koty lub psy wiążą się z niewielką dzienną stawką.
Zabierając pupila samochodem nie musimy martwić się o dodatkowe koszty transportu, ale planując wyprawę pociągiem czy autobusem warto wcześniej zapytać przewoźnika, ile będzie to kosztowało. Bezpłatnie podróżować mogą niewielkie gryzonie. W przypadku psa lub kota konieczny będzie dodatkowy bilet, za który zapłacimy kilkanaście złotych.
Jeśli nasz zwierzak źle reaguje na podróże, to warto wcześniej odwiedzić weterynarza i zapytać o specjalne preparaty uspokajające, dzięki którym zwierzak lepiej zniesie wyjazd.
Udając się na zagraniczną wycieczkę wraz z pupilem, należy przede wszystkim upewnić się, czy nasz zwierzak ma aktualne szczepienia, a także wyrobić mu paszport. Konieczne może być zaczipowanie psa lub kota, by móc go odnaleźć w razie zguby. Największym problemem może okazać się przewóz pupila, ponieważ większość tanich linii lotniczych nie dopuszcza transportu zwierząt, z wyłączeniem psów przewodników. W przypadku innych środków transportu będzie się to wiązało oczywiście z dodatkowymi opłatami.