Data publikacji:

Jak zacząć morsowanie? Zalety i korzyści płynące z morsowania

Wciąż dziwi cię widok ludzi ubranych w stroje kąpielowe, czapki i rękawiczki, którzy ochoczo wbiegają zimą do jeziora, aby zażyć lodowatej kąpieli? Ci pozytywnie zakręceni  „szaleńcy” to najprawdopodobniej członkowie klubu morsów. Ich liczba z sezonu na sezon rośnie. Moda na morsowanie to także moda na zdrowie. Poznaj zalety i zdrowotne korzyści płynące z zimowych kąpieli. Dowiedz się także jak zacząć morsowanie, przełam swój lęk i spróbuj.

Zalety morsowania

Morsowanie, czyli kąpiel w lodowatej wodzie, ma wiele dobroczynnych i prozdrowotnych dla organizmu właściwości. Niektórzy porównują ten rodzaj aktywności do terapii w kriokomorze, z której korzystają sportowcy w okresie przygotowań do ważnych startów. Najważniejsze zalety morsowania to:
  1. Trwałe zwiększenie odporności.
  2. Poprawa krążenia.
  3. Zwiększenie wydolności układu sercowo-naczyniowego.
  4. Pomoc w wydalaniu toksyn z organizmu.
  5. Pomoc w walce z cellulitem i nadmiarem tkanki tłuszczowej.
  6. Poprawa jakości i ujędrnianie skóry.
  7. Działanie przeciwbólowe przy schorzeniach reumatycznych.
  8. Przyśpieszenie przemiany materii.
  9. Działanie odmładzające.
  10. Korzystny wpływ na samopoczucie i sposób na walkę z zimową depresji.

Przeciwwskazania do morsowania

Zalety morsowania mogą skutecznie zachęcić cię, aby w najbliższym sezonie dołączyć do klubu morsów w twoim mieście. Zanim to jednak uczynisz, wybierz się na badania i sprawdź czy nic nie stoi na przeszkodzie, aby zażywać lodowatych kąpieli.

Przeciwwskazaniem do morsowania są przede wszystkim choroby serca i nadciśnienie tętnicze. Na moczenie się w zimnej wodzie, powinny także uważać osoby z żylakami i wyjątkowo wrażliwymi naczyniami krwionośnymi. Morsowanie jest również zakazane kobietom w ciąży oraz dzieciom, które nie ukończyły 3. roku życia.

Jak zacząć morsowanie? Pierwsza kąpiel

Morsować można zarówno w małym zalewie, spokojnej rzece, jeziorze i w morzu. Wszystko zależy od tego, gdzie mieszkasz i jaki zbiornik wodny znajduje się w twoim pobliżu.

Jeżeli chcesz spróbować i zażyć swojej pierwszej kąpieli, znajdź lokalny klub morsów i dołącz do nich. Jest to niezwykle otwarta społeczność, która chętnie cię pokieruje i udzieli cennych rad przed wejściem do wody.

Na ich stronie internetowej na pewno znajdziesz informację o miejscu i godzinie spotkania. Zabierz ze sobą dużą dawkę dobrego humoru i odrobinę odwagi. Niezbędny jest także strój kąpielowy lub kąpielówki, czapka i rękawiczki, ręcznik i coś ciepłego na przebranie.

Przydać może się też mata lub koc, na którym zostawisz swoje rzeczy, a potem spokojnie przebierzesz się, nie stojąc na ziemi. Zabierz ze sobą także termos z gorącą herbatą. Gwarantujemy, że żadna jeszcze nigdy nie smakowała ci tak bardzo jak ta, którą wypijesz po wyjściu z lodowatej wody. 


Przed kąpielą musisz obowiązkowo dobrze rozgrzać organizm. Najlepiej sprawdzają się krótkie, szybkie sprinty i ćwiczenia typu pajacyki, bieg bokserki czy burpees.

Rozgrzewkę wykonuj w stroju, w którym będziesz morsować. Do wody wchodź stanowczo i nie zatrzymuj się po drodze. Uważaj, aby nie zamoczyć dłoni i głowy. Możesz także zrobić kilka kroków i przykucnąć tak, aby zanurzyć się mniej więcej do linii ramion. Postaraj się wytrzymać w wodzie kilkadziesiąt sekund. Wyjdź i wróć do ćwiczeń rozgrzewających, po czym powtórz kąpiel.

Drugie wejście nie powinno być dłuższe niż 60 sekund. Po wyjściu z wody, dokładnie się wytrzyj i sprawnie ubierz. Wypij gorącą herbatę i korzystaj z szalejących w organizmie endorfin. 

Akcesoria morsa

Jeżeli chcesz zostać morsem i korzystać z kąpieli przez cały sezon, koniecznie zaopatrz się w niezbędne akcesoria. Podstawą jest oczywiście kostium lub kąpielówki, ale nie ma znaczenia czy będzie to bikini, strój jednoczęściowy, slipki czy bokserki. Najważniejsze, aby było ci wygodnie. N

a pewno przyda ci się także ciepła czapka i rękawiczki (głowy i dłoni nigdy nie zanurzasz w lodowatej wodzie). Wejście do zimnej wody ułatwią specjalne skarpety lub buty neoprenowe, które zabezpieczają stopy przed niską temperaturą i ewentualnym poślizgnięciem się na niepewnym podłożu. 

Po kąpieli z pewnością docenisz ręcznikowe poncho, które możesz natychmiast na siebie narzucić, sprawnie się wytrzeć i przebrać w suche ubrania, nie martwiąc się przy tym zsuwającym się ręcznikiem. Zainwestuj także w koszulkę i getry z wełny merynosów. Taka termiczna bielizna natychmiast dogrzeje organizm