Data publikacji:

Jak nauczyć się pływać żabką?

Żabka to niewątpliwie najpopularniejszy styl pływania wśród bywalców basenów oraz osób, które walczą z nadwyżką kilogramów. Pływanie stylem klasycznym pozwala nie tylko rozwinąć i wzmocnić mięśnie nóg, ale również skutecznie rozprawić się ze zbędną tkanką tłuszczową. Podpowiadamy, jak nauczyć się pływać żabką.

Styl klasyczny, bardziej znany jako żabka, nawiązuje do ruchów wykonywanych w wodzie właśnie przez tego przedstawiciela płazów. Cała trudność w nauce poruszania się niczym żaba polega na wypracowaniu w sobie dwóch umiejętności – symetrycznej pracy ciała i odpowiednich momentów zanurzania oraz wynurzania głowy.

Po wejściu do basenu, wyciągnij proste ramiona przed siebie i połóż się na tafli wody – nogi proste w kolanach i złączone, a stopa skierowana ku podłożu. Rękami rozpoczynasz ruch okrężny - wnętrze dłoni idzie na zewnątrz i kierujesz ręce na wysokość klatki piersiowej, tak jakbyś chciał coś zagarnąć, a następnie pchasz je do przodu, tak jakbyś chciał coś komuś dać. Przez cały ten czas głowa znajduje się nad powierzchnią wody – wykonujesz wdech.

Kończąc pracę rąk, zaczynasz jednoczesny ruch nóg i stóp. Najpierw uginasz kolana, tak aby stopy zaczęły zbliżać się do pośladków (kolana powinny być rozstawione na szerokość barków). Gdy skierowane na zewnątrz stopy znajdą się już blisko tułowia, należy je mocno wypchnąć w tył. Złącz kolana i wyprostuj nogi. W tym momencie głowa znajduje się pod wodą, a Ty wykonujesz wydech i poprzez lekkie wypchnięcie bioder w przód rozpoczynasz kolejny ruch.

Przed pierwszymi treningami żabki w wodzie, możesz spróbować popracować nad odpowiednim rytmem pracy rąk i nóg „na sucho”, np. kładąc się na podwyższeniu – biurko, ławeczka czy krzesło i próbując wykonać daną sekwencję ruchów. Jeśli nie czujesz się pewnie i wolałbyś, aby ktoś podpowiadał Ci, czy Twoja nauka przebiega prawidłowo, możesz zapisać się na zajęcia z instruktorem lub poprosić znajomego – zapalonego pływaka, aby czuwał nam Twoimi postępami.

Autor: Sylwia Stwora