Data modyfikacji:

Jaki czepek na basen? Wybieramy czepek do pływania

Czepek do pływania służy do zakrycia włosów na basenie. Zapobiega wpadaniu kosmyków do wody, ponadto zwiększa opływowość ciała, co pozwala na uzyskanie lepszych wyników. Wyróżniamy czepki lateksowe, silikonowe czy materiałowe. Jaki czepek na basen wybrać? Dowiedz się w artykule!

Jaki czepek na basen?

czepek na basen

Czepek do pływania – dlaczego jest potrzebny?

Czepek do pływania to niezbędny element wyposażenia na prawie każdym basenie. Za jego noszeniem przemawiają głównie względy higieniczne. Zakrywa on włosy, dzięki czemu pojedyncze kosmyki nie wpadają do wody i nie zanieczyszczają jej.

Kolejną zaletą czepków jest fakt, że chronią włosy przed wilgocią, co znacznie skraca czas suszenia. Niektóre silikonowe, ściśle przylegające modele są w stanie nawet sprawić, że pasma nie pomoczą się w ogóle. Jeśli masz długie włosy i zastanawiasz się, jaki czepek na basen wybrać, koniecznie zwróć uwagę na szczelność przylegania.

Czepki do pływania chronią także włosy przed szkodliwym chlorem, a uszy przed wnikaniem wody i co za tym idzie – przed problemami ze słuchem i stanami zapalnymi. Ponadto zwiększają one opływowość ciała. W czepku jesteś w stanie pływać znacznie sprawniej i szybciej.

Zobacz także: Jakie okulary do pływania – ranking

Czepek pływacki – rodzaje

Czepki pływackie występują w wielu rozmiarach i kolorach. Ponadto mogą być wykonane z różnych materiałów. Poniżej opisujemy poszczególne rodzaje czepków na basen.

Poliestrowe czepki na basen

Poliestrowe czepki pływackie są miękkie, elastyczne i przyjemne w dotyku. Są wykonane z przepuszczającego powietrze i wodę materiału, co ma zarówno wady, jak i zalety. Ich największym plusem jest fakt, że nie ciągną i nie wyrywają włosów. Niestety nie chronią włosów i uszu przed wodą. Czasem stosuje się je jako bazę, na którą następnie nakłada się np. czepek silikonowy.

Silikonowe czepki do pływania

Silikonowe czepki na basen są chyba najpopularniejszym rodzajem. Szczelnie przylegają do głowy, chroniąc uszy i włosy przed dostępem wody. Ich minusem jest fakt, że dość ciężko się je zakłada. Są jednak grube i wytrzymałe. Czepek pływacki z silikonu świetnie sprawdzi się na długie włosy.

Gumowe czepki na basen

Gumowe czepki do pływania mają podobne właściwości, co silikonowe, są jednak nieco tańsze i cieńsze. Mogą sprawiać sporo problemów z zakładaniem.

Lateksowe czepki do pływania

Lateksowe czepki na basen właściwościami przypominają modele gumowe i silikonowe. Są cieńsze i nieco tańsze od tych wykonanych z silikonu, nieco trudniej się je zakłada i zdejmuje. Mogą za to przepuszczać powietrze. Nie nadają się dla osób uczulonych na lateks.

Mieszane czepki do pływania

Czepki mieszane łączą w sobie zalety wszystkich powyższych rodzajów. Od strony wewnętrznej są zrobione z materiału, dzięki czemu nie ciągną włosów i łatwo się je zakłada. Z zewnątrz natomiast mają warstwę silikonu lub lateksu, co chroni pasma przed zmoczeniem i chlorem.

Neoprenowe czepki na basen

Czepki do pływania wykonane z neoprenu są przeznaczone głównie dla profesjonalistów. Zazwyczaj wybiera się je do pływania na otwartej wodzie, np. w morzu czy w jeziorze. Są wygodne i co najważniejsze, chronią głowę przez wyziębieniem.

Jaki czepek na basen wybrać?

Zastanawiasz się, jaki czepek pływacki wybrać? Przede wszystkim przeanalizuj, do jakich celów będzie ci on potrzebny. Jeśli pływasz dość rzadko lub wybierasz raczej baseny rekreacyjne, możesz spokojnie postawić na czepek poliestrowy.

Jeżeli natomiast pływasz często i traktujesz to jako formę uprawiania sportu, zainwestuj w czepek silikonowy lub mieszany. Osobom, które są profesjonalnymi pływakami, polecamy najlepsze czepki na basen renomowanych marek.

Często pływasz na otwartej wodzie? Wybierz czepek neoprenowy, który uchroni twoją głowę przed wyziębieniem. Natomiast czepek pływacki na długie włosy powinien szczelnie je zakrywać, tak aby ich suszenie trwało jak najkrócej.

Wybierając czepek, zwróć również uwagę na jego rozmiar oraz design. Wybierz model w swoim ulubionym kolorze i dopasuj jego styl do stroju kąpielowego. Życzymy miłego pływania!