Data publikacji:

Dobry kubek termiczny: jaki wybrać, na co zwrócić uwagę?

Zakup kubka termicznego to pierwszy krok do oszczędzenia na kawie kupowanej na mieście. Dobry kubek termiczny jest znacznie wygodniejszy niż termos, dzięki niemu możesz zabrać ulubioną kawę na uczelnię, do pracy czy na spacer. Nic tak nie poprawia nastroju jesienią i zimą, jak łyk gorącego napoju. Jaki kubek termiczny wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

dobry kubek termiczny

Dobry kubek termiczny

Dobry kubek termiczny – czyli jaki?

Definicja kubka termicznego jest szeroka. Nazywa się nim zarówno dobrej jakości termosy, utrzymujące temperaturę przez długi czas, jak i niewielkie kubeczki z plastikową pokrywką. Choć oba kubki utrzymają temperaturę dłużej niż filiżanka, różnice pomiędzy nimi są spore. Jaki więc powinien być dobry kubek termiczny?

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, jak długo utrzymuje on ciepło. Rozsądnym minimum jest możliwość utrzymania gorącego napoju przez 8 godzin. Taki kubek termiczny sprawi, że będziesz cieszyć się ciepłym napojem przez cały dzień. W przypadku najlepszych kubków termicznych możliwe jest nawet utrzymanie wysokiej temperatury do następnego dnia (12 – 38 godzin).

Dobry kubek termiczny rozpoznasz m.in. po tym, że po całkowitym zamknięciu pozostaje chłodny. Jeśli któryś z jego elementów staje się gorący, oznacza to, że konstrukcja kubka nie izoluje napoju zbyt dobrze. Najczęściej takim mostkiem termicznym jest nakrętka lub pokrywka. Pamiętaj też, że skuteczność kubka termicznego możesz poprawić rozgrzewając go gorącą wodą przed nalaniem ciepłego napoju.

Pojemność kubka termicznego

Wielkość kubka termicznego warto dobrać do konkretnego zastosowania. W codziennym użytku najwygodniejsze są kubki o pojemności ok. 300-400 ml. Mają niewielkie wymiary, więc bez problemu schowasz je do plecaka, torby czy samochodowego uchwytu. Za niewielkimi rozmiarami idzie też równie mała waga. Noszenie cały dzień ciężkiego kubka może być uciążliwe.

Jeśli jednak zamierzasz uprawiać aktywność fizyczną, wybierasz się w góry albo na jesienny biwak, rozważ zakup większego kubka termicznego. Modele o pojemności 600-800 ml to dobry kompromis pomiędzy pojemnością a gabarytami. Trekkingowe kubki termiczne wyposażone są w uchwyt, który umożliwia przypięcie go karabińczykiem do plecaka lub pasa. Większe ilości napojów, np. dla kilku osób, warto przenosić w termosach z kubkiem. Są wygodniejsze i bardziej praktyczne.

Szczelny kubek termiczny – to wcale nie takie oczywiste

Niemal każdy producent kubków termicznych zapewnia, że jego produkty są w pełni szczelne. Praktyka pokazuje jednak, że wiele modeli ma z tym spory problem. Nie ryzykuj więc zalania cennych przedmiotów w torbie lub plecaku i wybierz sprawdzony kubek termiczny. Opinie użytkowników o popularnych kubkach znajdziesz na Ceneo.pl.

O ile szczelność kubka trudno sprawdzić na pierwszy rzut oka, istnieje wiele sygnałów wskazujących na nieszczelność. Problemy z przeciekaniem na pewno będą występować w przypadku kubków bez gumowych uszczelek. Druga z pułapek to zamknięcie kubka na plastikową zasuwkę. Dobrej jakości kubek termiczny powinien mięć klapkę z gumowymi uszczelkami lub szczelny zawór otwierany guzikiem. Upewnij się, że dany model ma blokadę zabezpieczającą przed przypadkowym otworzeniem ustnika.

Butelka termiczna i kubek termiczny na kawę

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się tzw. butelki termiczne. Swoim kształtem przypominają półlitrowe butelki wody mineralnej i do przenoszenia tejże najczęściej służą. Butelki termiczne wyróżniają się oryginalną i ciekawą stylistyką, zwłaszcza na tle klasycznych kubków termicznych.

Choć teoretycznie nadają się do przenoszenia gorących napojów, lepiej sprawdzają się latem, do noszenia zimnej wody. Dlaczego? Powodem jest nagrzewająca się szyjka butelki. Picie z niej gorących napojów niekoniecznie jest przyjemne. Istnieje też ryzyko oblania się gorącą kawą lub herbatą.
Rosnące zainteresowanie zdobywają też tzw. ekokubki na kawę. Są to lekkie i niewielkie plastikowe pojemniki przypominające nieco kubki używane w kawiarniach do serwowania kawy na wynos. Dzięki temu, że są wielorazowe, możesz ograniczyć swój udział w produkcji niepotrzebnych śmieci. Wystarczy, że poprosisz o zrobienie kawy do własnego kubka, a nie tego jednorazowego, wykonanego z plastiku lub papieru.

Kubek termiczny do samochodu

Jeśli zamierzasz używać kubka termicznego w samochodzie, musisz wybrać model o odpowiednich kształtach. Wbrew pozorom wiele kubków termicznych nie pasuje do typowych samochodowych uchwytów na kubki. Aby kubek mieścił się w uchwycie, maksymalna średnica jego dolnej części nie może być większa niż 66 mm. Zwróć też uwagę na wysokość kubka termicznego – w niektórych autach wysoki kubek może kolidować z deską rozdzielczą lub przeszkadzać w zmianie biegów. Pamiętaj, że dobry kubek termiczny do samochodu musi być skonstruowany w taki sposób, by dało się go obsługiwać jedną ręką, bez odrywania wzroku od drogi. Dobrze sprawdzą się więc modele z przyciskiem oraz wyraźnie zaznaczonym ustnikiem.

Camelbak Forge 16

Tefal WeGo

Contigo Transit Metra

Kambukka Etna

Autor: Szymon Sonik