Data modyfikacji:

Jak naostrzyć łyżwy samemu? Jak często ostrzyć łyżwy?

W okresie zimowym znalezienie lodowiska nie jest żadnym problemem. Powstają one nawet w mniejszych miejscowościach. Choć połączone są zazwyczaj z wypożyczalnią łyżew, warto kupić własne. Dzięki temu nie musisz przejmować się higieną, płacić za wypożyczenie ani zastanawiać się, czy znajdziesz swój rozmiar. Jak ostrzyć łyżwy domowymi sposobami?

Jak naostrzyć łyżwy samemu

jak naostrzyć łyżwy?

Dlaczego należy ostrzyć łyżwy?

Początkujący miłośnicy łyżwiarstwa często bagatelizują ostrość łyżew. Tymczasem ostre krawędzie łyżew są niezbędne, nawet do amatorskiej jazdy. Odpowiadają za przyczepność łyżwy i umożliwiają manewrowanie. Tępa łyżwa zachowuje się nieprzewidywalnie i może ześlizgiwać się z toru jazdy w czasie odpychania, hamowania czy skręcania.
Wybieramy łyżwy dla dziecka


Łyżwiarstwo w dużej mierze ogranicza się do zakupu dobrych łyżew dla dziecka. Otwarte lodowiska to coraz powszechniejsza atrakcja polskich miejscowości. Szukasz łyżew dla dziecka? Sprawdź, jakie łyżwy będą najlepsze i jak dobrać łyżwy dla dziecka.
Pierwsze ostrzenie łyżew warto przeprowadzić już po ich zakupie. Warto zrobić to w profesjonalnym punkcie, który dysponuje precyzyjnymi maszynami do wyznaczania rowka. Rowek musi bowiem znajdować się na samym środku płozy, pomiędzy dwiema równoległymi krawędziami.

Jeżeli będzie naniesiony krzywo lub jego głębokość nie zostanie dobrana do wagi użytkownika oraz rodzaju łyżew, jazda może być uciążliwa lub nawet niebezpieczna.

Jak często ostrzyć łyżwy?

Po pierwszym wyprowadzeniu krawędzi w łyżwach,  warto ostrzyć je regularnie, zanim pojawią się pierwsze oznaki stępienia. To, jak często ostrzyć łyżwy, zależy od wielu czynników, m.in. tego,  czy jeździsz po równym lodzie, jak często wykonujesz gwałtowne manewry oraz w jaki sposób hamujesz łyżwami. Warto jednak wiedzieć, że nawet łyżwy leżące w szafie mogą z czasem tępieć.

Ich krawędzie utleniają się bowiem pod wpływem wilgoci zawartej w powietrzu i tracą ostrość już po pierwszym użytkowaniu. Aby zachować ostrość łyżew na dłużej, koryguj ją po każdym użytkowaniu. Do regularnego ostrzenia można użyć ręcznej ostrzałki do łyżew. Ma ona zazwyczaj kilka kamieni o różnych gradacjach. Wystarczy kilka przeciągnięć, by przywrócić lekko stępionym łyżwom ostrość.

Jak naostrzyć łyżwy?

Mocno stępione i zaniedbane łyżwy wymagają zazwyczaj profesjonalnego sprzętu. Ręczne ostrzenie łyżew jest trudne i żmudne. Konieczne jest wówczas usunięcie starego szlifu i zebranie z płóz dużej ilości materiału. Profesjonalne punkty ostrzenia łyżew dysponują stabilnymi szlifierkami z diamentowymi ostrzami, które precyzyjnie wyznaczą rowek oraz symetryczne krawędzie. Dodatkowo umożliwiają regulację głębokości oraz krzywizny rowka.
W sportach szybkościowych stosuje się bardziej płaskie rowki, zapewniające dużą szybkość. W przypadku łyżew hokejowych i figurowych, bardziej nastawionych na manewrowanie, rowek jest głębszy.

Tutaj warto wspomnieć o tym, jak działa płoza. Pomiędzy jej krawędziami, w rowku, roztapia się odrobina wody, wytwarzająca poduszkę wodną. Tafla wody niejako unosi płozę nad lodem, zapewniając lżejszy poślizg. Cała sztuka w tym, by znaleźć odpowiednią proporcję pomiędzy zmniejszeniem oporów tarcia, a przyczepnością krawędzi.

Co jaki czas ostrzyć łyżwy?

Przyjmuje się, że łyżwy należy ostrzyć co ok. 15 godzin jazdy. Ten interwał zależy jednak również od tego, jak zatroszczysz się o nie po skończonej jeździe. Pamiętaj o tym, by każdorazowo nakładać jedno lub dwuczęściowe zabezpieczenie płóz.


Co istotne, aby uniknąć korozji należy wytrzeć je do sucha z wody oraz zabezpieczyć chłonnym materiałem, np. specjalnym pokrowcem zwanym śpioszkami. Dlaczego? Po wizycie na lodowisku płoza jest zimna, a więc umieszczając ją w bagażniku lub domu,  na jej powierzchni będzie skraplać się woda. Materiałowe „śpioszki” zapobiegną osadzaniu się wilgoci.

Czym ostrzyć łyżwy?

Aby ostrzyć łyżwy, należy użyć specjalnego ostrzału do łyżew lub kamienia ostrzącego. W zależności od stopnia zużycia ostrza, można potrzebować kilku przejść z różnymi gradacjami ostrza. Po ostrzeniu, należy wyważyć łyżwy, aby zapewnić równomierne zużycie ostrza. Jeśli nie masz doświadczenia w ostrzeniu łyżew, zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnego krawca sportowego.

Ostrzenie łyżew - najczęściej zadawane pytania

Jak często powinienem ostrzyć moje łyżwy?
Częstotliwość ostrzenia zależy od tego, jak często i jak intensywnie używasz swoich łyżew. Jeśli używasz łyżew codziennie lub kilka razy w tygodniu, powinieneś ostrzyć je co 4-8 tygodni. Natomiast, jeśli używasz łyżew rzadziej, ostrzenie powinno być przeprowadzane raz na kilka miesięcy.

Co się stanie, jeśli nie ostrzę łyżew?
Jeśli nie ostrzysz łyżew, ich ostrze zacznie się zużywać i tracić swoją ostrość, co może prowadzić do gorszej kontroli nad łyżwami podczas jazdy. Może to również powodować trudności w wykonywaniu skomplikowanych czynności, trików.

Czy mogę ostrzyć łyżwy samodzielnie?
Tak, możesz ostrzyć łyżwy samodzielnie, jeśli masz odpowiednie narzędzia i wiedzę. Jeśli nie masz doświadczenia w ostrzeniu łyżew, zaleca się skorzystanie z usług profesjonalisty.
Autor: Szymon Sonik