Data modyfikacji:

Jaki materac pod namiot wybrać?

Nocowanie pod namiotem nie musi wiązać się z niewygodą. Jeśli często podróżujesz z namiotem, zapewnij sobie wygodne posłanie, które pozwoli ci wypocząć po aktywnie spędzonym dniu. Jeśli zaś chodzi o wygodę, materace nie mają sobie równych. Jaki materac pod namiot wybrać?

jaki materac do namiotu

Jaki materac pod namiot wybrać?

Materac pod namiot – wady i zalety

Popularne karimaty mają szereg zalet. Są tanie, bardzo lekkie, a ewentualne uszkodzenie nie sprawia żadnego problemu. Nic więc dziwnego, że można je ujrzeć przy plecakach wielu turystów. Mankamentem piankowej karimaty jest jednak fakt, że nie zapewnia ona zbyt wysokiego komfortu. Nawet grube, woskowe karimaty przegrywają z najprostszym materacem.

Jak nie trudno się domyślić, największą zaletą materaca jest wygoda. Dobry materac pod namiot niemal w pełni zastępuje domowe łóżko. Jeśli lubisz wygodę i spanie na twardym podłożu nie jest dla ciebie, dmuchany materac jest najlepszą opcją. To jednak nie koniec zalet materaca. Trekkingowe materace są przy okazji najmniejsze i bardzo lekkie, dzięki czemu bez trudu spakujesz je plecaka lub bikepackingowej torby rowerowej. To idealny element minimalistycznego wyposażenia.
Jakie są wady materaca pod namiot? Największym z nich jest ryzyko przebicia. Jeśli nie masz przy sobie łatek lub przynajmniej taśmy klejącej, czeka cię twardy nocleg. Dla wielu minusem jest też brak możliwości użycia materaca jako siedziska przy ognisku, co można zrobić w przypadku karimaty, zwłaszcza składanej.

Wygodny materac pod namiot

Jeżeli podróżujesz samochodem i dowozisz cały ekwipunek bezpośrednio na pole namiotowe, waga materaca ma drugorzędne znaczenie. Warto więc zdecydować się na klasyczny materac kempingowy o wysokości 22 cm. To wygodne i duże łoże, idealne na kilkudniowy biwak. Tego rodzaju materace pod namiot są bardzo tanie – jednoosobową wersję kupisz już za ok. 30 zł. To także dobre rozwiązanie dla par, gdyż znalezienie dwuosobowego, szerokiego modelu nie sprawi najmniejszych problemów.

Weź jednak pod uwagę to, że materac nie może być zbyt duży. Jeśli będzie dotykał ścianek namiotu, doprowadzi do przeciekania materiału. W poprawnie rozłożonym i napiętym namiocie ścianki sypialni nie mogą dotykać tropiku.

Lekki materac pod namiot

Coraz większą popularnością cieszą się materace trekkingowe. Ich nadrzędną cechą jest niska waga. Stworzone są z myślą o turystyce pieszej, rowerowej oraz o podróżowaniu komunikacją zbiorową. Im lżejszy materac, tym mniejszy wysiłek dla twoich mięśni. Dobrej jakości materace trekkingowe ważą ok. 500-800 g. Biorąc pod uwagę, że klasyczny materac dmuchany waży nawet 3 kg, różnica jest wyraźnie odczuwalna.
Ważnym argumentem na rzecz materaca trekkingowego jest też mała objętość po złożeniu. W odróżnieniu od dużej maty samopompującej lub nieporęcznej karimaty, lekki materac nie zajmie wiele miejsca. Nie musisz więc przytraczać go na zewnątrz plecaka.

Sposób pompowania materaca

Do napompowania grubego materaca kempingowego niezbędna jest pompka – tłokowa, nożna lub elektryczna (podpinana do kontaktu 230 V lub gniazdka zapalniczki samochodowej). To dodatkowy element, który musisz wziąć ze sobą na biwak. Znacznie wygodniejsze w obsłudze są lekkie materace trekkingowe, dysponujące innymi systemami.
Wiele z nich ma wbudowaną pompkę nożną, która jest właściwie kawałkiem rozprężonej gąbki. Naciskając stopą na zawór, możesz dość szybko napompować materac. Ten rodzaj pompowania stosuje się w dość grubych, wygodnych materacach trekkingowych. Lżejsze modele często wyposażone są w specjalny worek, którym możesz „złapać” powietrze, a następnie wtłoczyć do materaca. Wygląda to dość niepozornie, ale jest bardzo skutecznym sposobem. Nie polecamy natomiast pompowania materaca siłą płuc. Wdmuchiwana do środka materaca ślina może spowodować rozwój pleśni w środku, co objawi się nieprzyjemnym zapachem.

Dobry materac pod namiot – jakie parametry mają znaczenie?

  • Wymiary materaca – wielkość materaca pod namiot dobierz do wymiarów ciała. Podstawowe wymiary dla jednej osoby to ok. 180x50 cm lub 195x60 cm. O ile długość materaca ma mniejsze znaczenie (nogi mogą odrobinę wystawać), to jego szerokość mocno wpływa na komfort snu. Ze zbyt wąskiego materaca będziesz się ześlizgiwać.
  • Waga materaca – ta wartość kluczowa jest podczas trekkingu lub wyprawy rowerowej. Dobry materac dla jednej osoby nie powinien ważyć więcej niż 600-700 g. Ultralekkie modele materacy trekkingowych ważą zaledwie ok. 400 g.
  • Grubość po napompowaniu – minimalna wartość to ok. 5 cm. Materace o grubości 8 cm można uznać już za bardzo wygodne, natomiast te kempingowe (ok. 15-22 cm) są już niczym domowe łóżko.
  • Izolacja termiczna – materac sam w sobie nie zapewnia zbyt dużej izolacji, dlatego warto używać go głównie latem lub w schroniskach. Jeśli planujesz jesienne lub zimowe biwaki, wybierz model z dodatkową warstwą izolującą. Im wyższe R-Value (współczynnik izolacji), tym lepiej materac chroni przed chłodnym podłożem.
  • Wielkość po spakowaniu – jeśli zamierzasz spakować się do plecaka lub sakwy rowerowej, zwróć uwagę na wielkość materaca po złożeniu. Ultralekkie materace pod namiot zajmą tyle miejsca, co półlitrowa butelka wody.
  • Jakość zaworu – wadą najtańszych materacy jest przepuszczający powietrze zawór. Wiąże się to często z koniecznością dopompowywania powietrza w ciągu nocy, co nie jest komfortowe. O jakości zaworu (a raczej o braku jakości) dowiesz się najczęściej z opinii zamieszczonych w internecie, np. na Ceneo.pl.
  • Zestaw naprawczy – dobrej jakości materace trekkingowe wyposażone są w zestaw naprawczy. Dzięki kilku łatkom szybko naprawisz materac po przypadkowym przebiciu. Niestety, nie pomoże to w przypadku, gdy uszkodzeniu ulegnie łączenie materaca lub zawór.
Autor: Szymon Sonik