Data publikacji:

Hokej na trawie – jak grać?

Hokej jest jedną z dyscyplin zimowych. Niewiele osób jednak wie, że w tę grę można grać również latem. Czym różni się hokej na trawie od zimowej wersji gry?Gra odbywa się na boisku pokrytym murawą. Jego wymiary wynoszą 91,40x55 m. Boisko ograniczone jest liniami bocznymi i końcowymi. Dodatkowo na płycie pola do gry znajdują się linie „23”, które są oddalone o 22,9 m od linii końcowych.

Hokej na trawie to rywalizacja między dwoma jedenastoosobowymi drużynami. Każdy z zespołów dysponuje dodatkowo pięcioma rezerwowymi zawodnikami. Celem hokeja na trawie jest umieszczenie za pomocą drewnianej laski niewielkiej piłki w bramce drużyny przeciwnej. Średnica piłki nie przekracza 7,5 cm, a jej waga 160 g.

Zdobycie gola nie jest wcale łatwe, gdyż piłka może być dotknięta wyłącznie płaską częścią bądź krawędzią drewnianej laski. Łapanie piłki w ręce bądź dotykanie jej nogami jest w grze zabronione. Z takich ruchów może skorzystać jedynie bramkarz w momencie usiłowania zablokowania piłki.

Mecz hokeja na trawie trwa 70 min. Rozgrywkę dzieli na pół 10-minutowa przerwa. W trakcie gry dyktowane są rzuty karne i wolne. W przypadku pierwszego piłka umieszczana jest na linii końcowej w środku półkola. Wówczas znajduje się w odległości ok. 10 m od słupka bramki. Zarówno rzut karny, jak i wolny przyznawany jest za przewinienie zawodnika (rzut wolny w przypadku, kiedy przewinienie miało miejsce między obszarami 23 m.)

Oprócz piłki, kijów hokejowych i bramek do gry w hokeja na trawie potrzebne są również odpowiednie stroje dla zawodników. Każdy z graczy powinien mieć sportowe, antypoślizgowe buty. Poza tym każda z drużyn powinna posiadać stroje w określonych kolorach. Zalecane są również ochraniacze kostek i szczęki.

Dodatkowo bramkarze obowiązkowo muszą posiadać kask i ochraniacze na klatkę piersiową. Ze względu na większe narażenie na urazy, bramkarz powinien mieć również ochraniacze na ramiona, uda, parkany czy wykopy. Dobierając strój warto jednak pamiętać, że ochraniacze nie mogą zwiększać postury zawodnika ani powiększać jego strefy ochronnej. Wtedy hokej na trawie będzie bezpieczny.

Autor: Marta Błeszyńska