Data publikacji:

Gdzie na narty? Gdzie w grudniu a gdzie w marcu?

Gdzie najtaniej na narty? W Polsce, a może za granicą? Poznaj najbardziej popularne miejsca narciarskie dla początkujących i rodzin z dziećmi. Gdzie na narty? Sprawdź, gdzie warto wyjechać na narty za granicę i jakie karnety narciarskie najbardziej się opłacają.

Więcej o pomysłach na podróże znajdziecie w naszym dziale turystyka.

gdzie na narty

Gdzie na narty?

Gdzie na narty w grudniu? Gdzie na narty w marcu?

Natura lubi nam płatać figle, dlatego już nikogo nie dziwią przelotne opady śniegu w maju czy pączkujące krzewy w grudniu. Trudno jest przewidzieć pogodę na początku zimy i na początku wiosny. Wiadomo jednak, że ośrodkiem narciarskim, który może poszczycić się najdłuższym sezonem zjazdowym jest Zieleniec Ski Arena. To największy ośrodek narciarski w Polsce gdzie na narty można pojechać już w grudniu i jeszcze w marcu. Jest położony w Zieleńcu, w pobliżu popularnego ośrodka wypoczynkowego w Dusznikach Zdroju.

Zieleniec Ski Arena to kompleks składający się z aż kilkudziesięciu tras o różnym poziomie trudności. Znajdziesz tutaj doskonałe warunki do nauki jazdy na nartach, jak i trasy dla średniozaawansowanych i zaawansowanych narciarzy.

Gdzie na narty w Polsce dla początkujących?

Pierwszy raz na nartach może być stresujący, dlatego warto wybrać ośrodek, który jest dostosowany do osób bez doświadczenia. Po pierwsze, wybierz miejsce, w którym funkcjonuje szkółka narciarska. Jedna lub dwie lekcje z instruktorem narciarstwa mogą zdziałać cuda i uchronić cię przed utrwaleniem nieprawidłowej postawy. Po drugie, postaw na ośrodek, w którym jest kilka tras. Być może odkryjesz w sobie prawdziwego narciarza i ośla łączka po dwóch zjazdach zacznie cię po prostu nudzić!
 • Kasina Ski
To jedna z pięciu stacji narciarskich, która działa na terenie Małopolski, Śląska i na Mazurach, gdzie początkujący narciarz ma doskonałe warunki do nauki. Jest położona w Kasinie Wielkiej, miejscowości, która została rozsławiona przede wszystkim dzięki polskiej biegaczce narciarskiej - Justynie Kowalczyk.

Stok jest sztucznie ośnieżany w razie potrzeby i jest oświetlony. Stacja jest niewielka, posiada kilka nartostrad, dlatego jest idealnym miejscem dla wszystkich, którzy chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z narciarstwem lub chcą zabrać ze sobą małe dzieci.
 • Szczyrk Mountain Resort
Szukasz miejsca, w którym będziesz mógł nauczyć się jeździć na nartach i podziwiać piękne widoki? To miejsce dla ciebie! Ośrodek jest nowoczesny, posiada wiele zapierających dech w piersiach tras, na których odnajdą się zarówno początkujący, jak i osoby średniozaawansowane.
 • Karpacz Winterpol Biały Jar
To wręcz wymarzone miejsce dla początkujących. Trasy nie są wymagające i stoki są sztucznie ośnieżane w razie konieczności. Dużym atutem ośrodka jest też jego położenie blisko centrum.

Gdzie na narty z dziećmi?

Postaw na ośrodki narciarskie z kilkoma trasami o różnym poziomie trudności, restauracją lub kompleksem restauracyjnym i parkingiem przed samym wejściem na wyciąg. Ośrodki narciarskie dla rodzin z dziećmi:
 • Zieleniec Ski Arena w Zieleńcu;
 • Szczyrk-Skrzyczne w Szczyrku;
 • Szczyrk Mountain Resort w Szczyrku;
 • Rusiń-Ski w Bukowinie Tatrzańskiej;
 • Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej;
 • Czarna Góra Resort w Czarnej Górze;
 • Stacja Narciarska Jurgów-Ski w Jurowie;
 • Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal w Zakopanem;
 • Ski Arena Szrenica w Szklarskiej Porębie;
 • Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka w Krynicy-Zdroju.

Gdzie na narty za granicę?

Ceny karnetów narciarskich i noclegów w pobliżu stoków potrafią zwalić z nóg. Nic więc dziwnego, że coraz więcej Polaków decyduje się spędzić ferie zimowe za granicą. Najbardziej popularne destynacje to oczywiście Słowacja i Czechy, ale coraz większym zainteresowaniem cieszą się także ośrodki sportów zimowych we Włoszech, Austrii, Szwajcarii, Gruzji czy nawet Szwecji.
 • Narty na Słowacji
Tatrzańska Łomnica, Vita-Nova i Chopok to jedne z najbardziej popularnych destynacji Polaków. Słowackie ośrodki oferują świetne warunki zjazdowe i długie trasy w konkurencyjnych cenach.
 • Narty we Włoszech
Zarówno nasi sąsiedzi, jak i Włosi mogą się poszczycić pięknymi stokami narciarskimi. Najbardziej popularnym miejscem zimowych wypadów Polaków do Włoch jest gmina Livigno. To najbardziej słoneczny kurort w Alpach, który każdego roku dostarcza wielu zimowych atrakcji tysiącom turystów.
 • Narty w Austrii
Sölden, Ischgl, ośrodek Kaprun czy kurort Villach? Austriacy kochają sporty zimowe, dlatego nic dziwnego, że jest w czym wybierać.
 • Narty w Czechach
Czeskie kurorty z roku na rok stają się coraz bardziej popularne wśród Polaków. Najpopularniejsza stacja narciarska w Czechach to bez wątpienia Harrachov, ale Benecko czy Mała Upa też zasługują na uwagę spragnionego nowych wrażeń miłośnika sportów zimowych.

Gdzie najtaniej na narty?

Niestety, ceny ski passów z roku na rok są coraz wyższe. Niektóre ośrodki narciarskie proponują wykupienie karnetów z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, co pozwoli ci zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Jest to opcja dla odważnych, ponieważ ośrodki raczej nie zwracają pieniędzy w razie braku śniegu akurat podczas twojego urlopu.
Najbardziej korzystną cenowo opcją jest kupno pojedynczych karnetów na 2-4-6 godzin. Dzięki temu, będziesz zmotywowany by maksymalnie wykorzystać czas na stoku i skupić się na jeździe. Lunch czy obiad zawsze możesz zjeść już po zakończeniu szusowania.

Najtańsze karnety godzinowe są sprzedawane na jazdy popołudniowe lub wieczorne. Jest wtedy zazwyczaj nieco mniej ludzi, a większość tras i tak jest oświetlona, dlatego komfort jazdy jest porównywalny, o ile nie wyższy niż za dnia.

Pamiętaj! Karnety zakupione online są często około 5-20% tańsze od tych, które są dostępne w kasach przed stokiem.